www.tabaky.cz
Zobrazuji tabák: Foundation by Musico - Tigray
Výrobce: HU - Tobacco
Složení:
 • Virginie
 • Burley
 • Latakie
 • Orient
 • Řez: Loose Cut
  Balení: 100g plech
  Popis: Tigray je středně silná latakiová směs charakterizovaná kyperskou Latakií, orientálními tabáky, dotekem Malawi Burley a sladkými tóny Virginie ze Zimbabwe. Harmonicky sladěný Tigray překvapí svými kouřovými a zároveň sladkými tóny v chuti. Je to nekomplikovaná, nuancí plná latakiová směs sladšího typu se 48% podílem Latakie.
  Dostupný v ČR: Ne
  Poznámky: https://hu-tobacco-bosch.de/blended-by-hu-tobacco/foundation-by-musico/fbm-tigray.html
  Ø Síla: Středně silný
  Ø Aromatizace: Přírodní
  Ø Chuť: Výrazná
  Ø Aroma v místnosti: Velmi výrazné
  Ø Vůně pro nekuřáky: Nepříjemná
  Ø Známka: 1.0

  Plha 13.11.'16 23:06:13 
  Díky kolegovi z fóra dymka.net se mi dostalo příležitosti seznámit se s produkty prezentovanými pod značko HU - Tobacco, za kterou stojí německý blender Hans Wiedemann. S psaním recenzí na asi kterýkoliv tabák od něho budu mít trošku problém s objektivitou, neb zatím vše co jsem od něho kouřil (a není toho zrovna málo) mne nesmírně baví a Hanse Wiedemanna považuji (a nejen já) za nesmírně talentovaného a erudovaného odborníka, zkrátka člověka na svém místě. Ale pokusím se.
  Pod značkou HU - Tobacco je nabízeno hned několik řad zajímavých a kvalitních dýmkových tabákových směsí. Po vykouření cca půlky stogramové plechovky, která mi dorazila od zmíněného kolegy z fóra (za účelem testu mi přijde příhodné si stogramovky brát napůl), se pustím do hodnocení směsi Tigray z řady Foundation by Musico.
  Tabák dorazil ve stogramové plechovce s plechovým a na vrch ještě plastovým víčkem, stejně jako třeba tabáky od Huberů z Mnichova, avšak bez vylisovaného loga. Tento obal se mi zdá standardem menších výrobců v Evropě. Veškeré samolepky obsahující povinná upozornění na škodlivost kouření jsou také šikovně nalepené na plastovém víčku a na spodku plechovky, takže jejich pohodlným odstraněním nedochází k poničení obalu, ani etikety. Etiketa těchto tabáků, to je kapitola sama pro sebe. Namísto precizní grafiky a sítotisku se zde setkáváme s dle mého názoru po domácku amatérsky vyrobenou etiketou hrající podivnými barvami, tištěnou stejně po domácku nejspíše na inkoustové tiskárně. Je to velmi originální přístup jak designem, tak zpracováním. Až si troufnu odhadovat, že někde v trafice vedle nafintěných obalů jiných značek by mohlo dojít u spousty zákazníků k pocitu, že v takovém obalu se nemůže skrývat nic dobrého. Jenže to by byl fatální omyl! Jak známo, na obal či etiketu "to nejezdí" a to je to, oč tu běží. Navíc svou informativní úlohu splňuje beze zbytku.
  Tabák uvnitř plechovky je z poloviny velmi tmavý (to bude ten téměř poloviční podíl Latakie), nádherně vonící po Latakii a orientálech a v perfektní kondici. Řezem se jedná o standardní mixture (chcete-li Loose Cut), řekl bych tak akorát, ani hrubý, ani jemný, prostě připravený k nacpání a kouření, bez zbytečného odpadu (i když sem tam klacík se také najde, ale kde ne, že). Nacpává se dobře, ale ještě lépe se zapaluje a hoří. Naprosto ukázkově, téměř bezúdržbově shoří na jemný šedý popel, s dokuřováním dýmky do konce není žádný problém a po kouření dýmka zůstává suchá, žádné bublání či jiné močkové orgie se i při méně opatrném kouření nekonají (takhle ukázkové zpopelnění a blbovzdornost znám krom těch od Hanse snad jen ze směsí z Ameriky).
  Po celou dobu kouření od zapálení až po dokouření si udržuje zajímavě proměnlivou a vyváženou chuť, oscilující mezi dominující latakiovou kouřovostí a orientální pikantností, doplněnou o nasládlost tabáku viržinského a jakousi suchost a oříškovost Burley. Někoho může ona přítomnost Burley rušit, mne však rozhodně ne. Vše se harmonicky doplňuje a nemám pocit, že by snad něco chybělo či vyčnívalo, nic neštípe ani nekouše a to ani při rychlejším kouření. Se sladkostí zmíněnou v popisu to není až tak horké, jak by se dle něho mohlo zdát. Jedná se dle mého spíše o náznak sladkosti či jakousi nasládlost, sladkost najdeme v jiných hansových směsích. Pokud výrobce v popisu také zmiňuje směs jako nekomplikovanou, má zřejmě na mysli v již zmíněných kuřáckých vlastnostech a nikoliv v chuti. Kouř dává hutný, krémový, kulatý a hladký, dostatečně chladný a v chuti zajímavý a nenudící, je stále co objevovat a drží kuřáka neustále ve střehu.
  Silou, co se nikotinu týče, bych hodnotil někde okolo pěti až šesti bodů na desetistupňové škále, silou chuti je směs výrazná a pro nedýmkařské okolí díky vysokému obsahu Latakie nepříjemná.
  Milovníkům tohoto typu kuřiva nelze jinak než vřele doporučit. Pro někoho může být klidně celodenním kouřením. Já si dávám Tigray nejraději ve večerních hodinách, či jako další po něčem především v chuti lehčím.
  Díky vyváženosti kuřáckých vlastností a skvělé chuti nemohu jinak, než dát této směsi jednoznačně za jedna.
  Poměr kvality a ceny je velmi příznivý.
  Známka: 1
  Síla: Středně silný
  Chuť: Výrazná
  Aromatizace: Přírodní
  Aroma v místnosti: Nepřečichnutelné
  Vůně pro nekuřáky: Nepříjemná

  milanko85 10.02.'19 17:02:58 
  Předem mé recenze bych rád podotkl jednu důležitou skutečnost. Tigray se již neprodukuje pod sérií s názvem Foundation by Musico. Ani ostatní směsi této série (Zulu, Asmara, Tuarekh, Khoisaan atd...). A to z důvodu vyčerpání zásob syrské latakie, která se v něm vyskytovala (konkrétně v Tigray 48% podíl). Nahradila ji kyperská latakie a celá série se tak přejmenovala na African Line. Čili máte-li doma plechovku s etiketou FBM, máte dnes již nesehnatelné zboží :)
  Tigray je zabalen v jednoduché 100g plechovce, která skvěle těsní a dobře vypadá. Etiketa je vkusná, také jednoduchá, příznačná pro celou sérii African Line.
  Směs je spíše tmavého ražení, v řezu dominuje loose cut, sem tam náznak rozpadlého flaku. Dle mé přítelkyně voní jako plíseň (haha). Já v něm cítím sladkokyselou uzenou vůni.
  V dýmce se chová poslušně. V chuti rozhodně nenudí - latakie je dominující, ale zdatně jí sekundují neotřelé orientály (spadá do rodiny balkánů), virginie dodává nasládlé tóny tak akorát a vše dokresluje kakaovo-oříškové burley. Výsledkem je jemný, chutný zakulacený a hravý požitek.
  Známka: 1
  Síla: Středně silný
  Chuť: Středně výrazná
  Aromatizace: Přírodní
  Aroma v místnosti: Středně výrazné
  Vůně pro nekuřáky: Neutrál

  Ministerstvo zdravotnictví varuje:
  Kouření škodí Vám i lidem ve Vašem okolí


  « Zpět