www.tabaky.cz
Zobrazuji tabák: Samuel Gawith Navy Plug
Výrobce: Samuel Gawith
Složení:
 • Virginie
 • Latakie
 • Řez: Plug
  Balení: Neznámé
  Popis: VA with Latakia and Rum Scenting
  Dostupný v ČR: Ano
  Poznámky: Tabák do ČR dodáván ve 1/4 kilovém balení. Sám výrobce jej na svých stránkách neuvádí, vycházím z údajů pro Navy Flake, jenž je z něj zjevně krájen.
  Ø Síla: Silný
  Ø Aromatizace: Středně aromatizovaný
  Ø Chuť: Výrazná
  Ø Aroma v místnosti: Středně výrazné
  Ø Vůně pro nekuřáky: Neutrál
  Ø Známka: 1.0

  BATRACHOS 2.08.'14 21:40:11 
  Sesterský SG Navy Flake má v emblému čajový klipper a v popisu romantické bájení o bouři a kormidelníkovi, jenž má v zubech věrnou společnici – fajfku nacpanou tímto tabákem. Navy flake může skutečně vyvolávat představu mořské sláně a nearomatického, poctivě ostrého námořnického rumu. S nacpáním Navy Plugu jste ovšem vstoupili do jiné dimenze...

  Je tam rum, a to dost, a je tam i ta latakie, také dost. Jenže ... Ve mně celek vyvolává spíše dojem plavby králů na ostrov Avalon, pohřební hořící koráb přepravující vás do jiného světa. Vracíte se s ním domů, tak nějak do časů a míst, kam bytostně patříte, rozvzpomínáte se najednou na naladění, na které běžně nemíváte čas a které v hloubi duše tušíte, že je životadárné. Z dýmu promlouvá něco k nejhlubším částem vaší bytosti, ale tiše, nevtíravě, poznenáhlu a kultivovaně. V duchu se vrátíte o desítky let zpátky, kdy jste začínali s fajfkou, prolétnete počáteční obtíže, tu celou řadu tabáků, co jste vyzkoušeli, spoustu fajek ... a cítíte přitom ... tohle je esence toho všeho, teď se zúročují ty samy o sobě skvělé roky, dává to jeden smysl a celek v tomhle vznešeném stoupajícím dýmu. Literární analogii snad nalezneme v Goethově Faustovi - s SG Navy Plug zažijete jeden z těch momentů, kdy si říkáte: Co bys chtěl víc? Nic dalšího už si nežádám.
  (pozn. kouřeno v Hápovce, zakouřené na původně stabilní šarže Navy Flake. Což ten styk s nesmrtelnými „poněkud“ usnadňuje...)

  Navy Plug je tabák dodávaný ve formě hustě lisované, tuhé kostky. Dostupné balení 250g obsahuje jednu kompaktní, podlouhlou cihlu. Kuřáka zvyklého na 50g čtvercové krabičky a 100g kulaté poněkud zaskočí, jak malá ta cihlička vlastně je – tabák je opravdu silně slisován, takže je poměrně těžký, a to i ve srovnání s většinou dostupných plátků (tabáky řezu flake).
  Výrobce jej na stránkách neuvádí a nefiguruje ani na tobacoreviews ani jinde, z čehož usuzuji, že se v zásadě jedná o poměrně vzácně distribuovanou surovinu, užívanou k výrobě sesterského SG Navy Flake. S ním má společné téměř vše... ovšem jaksi rámcově.

  Opět se totiž potvrzuje, že řez je u tabáku jedním z rozhodujících faktorů. SG Navy Flake jsem zvyklý cpát vcelku, jako většinu plátků. Tady to nefunguje. Pokud totiž Navy Plug nařežete na plátky, nedostanete ani náhodou Navy Flake. Dostanete neobyčejně tuhé, kompaktní a olejnaté plátky, které už na omak zkušeného kuřáka odradí od pokusu nacpat „na ruličku“. Ani „na kuličku“ to nezkoušejte, přinejmenším ne bez dlouhého proschnutí. Osvědčil se řez „cube“, tedy cca 2x2mm kostičky. Kdo zvládá flake, netřeba dále rozmělňovat, tabák by tím ztratil unikátní chuťové i „kuřácké vlastnosti“. O hustotě tohoto „matroše“ svědčí i to, že z jednoho takto nakrájeného plátku naplníte mnohem více, než z běžného SG plátku řezu flake.

  Je to silně olejnatý plug, čili zapalování je na 2-3 delší etapy, trochu jej musíte nažhavit, zapomeňte na sirky... Jakmile se ale jednou rozhoří, hoří neuvěřitelně pomalu, neuvěřitelně chladně, neuvěřitelně pravidelně... až do bělounkého popela úplně do dna. Bez připalování, bez nějaké větší péče, vlastně sám. Jako u všech mimořádných tabáků i zde je vhodné mít na něj vlastní fajfku.

  Musím říci, že dovoz tohoto tabáku a jeho bezproblémovou dostupnost pokládám za v poslední době jeden z největších počinů mj. Michala Hubacze a Mostexu, opravdu to není běžná položka ani v zavedených zahraničních obchodech a je jasné, že to nikdy nebude bestseler. Začátečníci a sváteční kuřáci ruce pryč! Tabák má svoji sílu, ale vzhledem k tomu, jak pomalu a neskutečně stabilně hoří, tak to tolik nevnímáte. Nemusíte jej totiž opakovaně připalovat, což často vede k nikotinovým „kladivům“ u nehořlavých tabáků řezu rope, twist či pigtail, i u některých plugů.

  Nevýhody u tohoto skvost věru neshledávám. Snad jen, že se distribuuje v poměrně velkém balení a není k disposici žádný menší vzorek na zkoušku – přece jen je to dost vysoká částka na to, aby člověk kupoval zajíce v pytli. Nicméně opět musím vyslovit velké poděkování jak Michalu Hubaczovi, tak „Blanickým rytířům“ Jakubovi a Voržovi z pražského kšeftu, pro stálé zákazníky a vážné zájemce se nějaké testovací řešení dá domluvit. Kromě toho... nedejte se mýlit nějakým údajem o váze ... ten tabák nějak podezřele rychle ubývá, čtvrt kila takovéto lahody vykouříte, ani si pomalu neuvědomíte, jak. Čas a prostor se s ním zkrátka zakřivují nějak jinak.
  Známka: 1
  Síla: Silný
  Chuť: Výrazná
  Aromatizace: Středně aromatizovaný
  Aroma v místnosti: Středně výrazné
  Vůně pro nekuřáky: Neutrál

  JJFK 10.10.'18 12:50:57 
  Mnohé už bylo kolegou přede mnou opěvováno. Budu proto stručný. Pokrájení na tenounké plátky kupodivu oproti jiným 250 plugům od SG snažší. Pro mne opojná nasládlá vůně tabáku a kupodivu i rumu. Stejně tak setrvalá chuť při zcela bezproblémovém hoření.

  Prostě naprosto dokonalý tabák, lahůdka! Asi takhle si představuji pánský klub ze staré dobré Anglie. SG navy flake je oproti tomuto outsider.

  A opravdu cihlička neskutečně rychle ubývá.....má chuť na další nacpání a následný požitek je totiž setrvalá.
  Známka: 1
  Síla: Silný
  Chuť: Výrazná
  Aromatizace: Středně aromatizovaný
  Aroma v místnosti: Středně výrazné
  Vůně pro nekuřáky: Neutrál

  milanko85 28.10.'18 16:49:18 
  Můj první plug. Je to pro mě vítaná změna od výrazných balkánů. Tabák je opravdu skvělý. Nutno podotknout, že jsem již v minulosti měl Navy Flake a zrovna dvakrát mne neoslovil, ale toto je někde jinde - jemné, voňavé, jakoby nadýchané, chladně a bezúdržbově hoří - dýmku mám naprosto studenou - to jsem ještě nezažil :) Známka: 1
  Síla: Středně silný
  Chuť: Středně výrazná
  Aromatizace: Lehce aromatizovaný
  Aroma v místnosti: Středně výrazné
  Vůně pro nekuřáky: Neutrál

  Ministerstvo zdravotnictví varuje:
  Kouření škodí Vám i lidem ve Vašem okolí


  « Zpět