www.tabaky.cz
Zobrazuji tabák: Ennerdale
Výrobce: Gawith Hoggarth&Co. Ltd., Kendal, Cumbria
Složení:
 • Virginie
 • Burley
 • Řez: Flake
  Balení: 50g tobolka
  Popis: Obsahuje Virginii z Brazílie, Zimbabwe a Malawi (86%), dále na slunci sušenou Virginii z Malawi (10%) a nakonec Burley - rovněž z Malawi (4%).
  Dostupný v ČR: Ano
  Poznámky:
  Ø Síla: Středně silný
  Ø Aromatizace: Výrazně aromatizovaný
  Ø Chuť: Výrazná
  Ø Aroma v místnosti: Velmi výrazné
  Ø Vůně pro nekuřáky: Příjemná
  Ø Známka: 1.2

  Alferi 4.11.'05 11:04:34 
  Jedná se o typický anglický "mýdlový" aromatik zpracovaný jako Broken Flake. Po otevření mě ovanulo dosti výrazné aroma, které se za čerstva dá přirovnat k toaletnímu mýdlu nebo šampónu. Výrobce se zmiňuje ještě o vanilce, ovoci a mandlích. Musím se přiznat, že mě nejprve docela vyděsilo, ale po zapálení se můj názor změnil. V chuti je cítit kvalitní Virginie, "mýdlovitost" a i to ostatní. Že bych výrazně cítil to ovoce atd. nemůžu říct - je tam, ale jen v pozadí. Celkový charakter směsi bych si dovolil přirovnat ke Condoru - neobvyklá chuť, výrazná a rovněž jemná. Hoří docela dobře (třeba nechat před nacpáním nechat chvíli proschnout) a pomalu. Jsem s ním velmi spokojen.

  Dodatek: Po měsíci jsem zjistil, že po vyvanutí mýdlovito - parfémové složky se výrazně upozadila ona "Condorovitost" a naopak se příjemně objevily ony mandle, které krásně doplňují chuť tabáku.
  Známka: 1
  Síla: Středně silný
  Chuť: Výrazná
  Aromatizace: Středně aromatizovaný
  Aroma v místnosti: Velmi výrazné
  Vůně pro nekuřáky: Neutrál

  Milan Zabloudil 7.03.'06 14:58:03 
  Typický anglický mýdlák, mám ho sice rád, ale ta dvojka je můj názor na nevyváženost chuti. Tabáky s Afriky mu dávají temnou chuť, která ale zaniká v mýdlovitosti a aromatizace vyniká spíše po nějaké době, když už tabák začíná poněkud vysychat. Chce-li někdo silnější anglický aromatik, doporučil bych spíše Firedence a pro ty kteří chtějí menší aroma Coniston. Ale to v žádném případě neznamená, že je Ennerdale špatný tabák, je prostě jiný a mám ho celkem rád. Další zkušenost je, že chuť a aroma je lehce odlišné podle toho kde nakoupíte, mne osobně nejvíce chutná obyčejné balení v tobolce, ale jednou jsem si objednal od Barbera s Anglie a pak jsem ho na několik měsíců musel odložit - chutnalo to jak od planty.
  Téměř po roce update: začal jsem kupovat ze synjeca a chuť je každou dodávku stejná, nepřeschlý flake, prostě paráda. Měním na 1, protože se mi za celou dobu nezprotivil a i když ho nekouřím každý den, má u mne pevné místečko.
  Známka: 1
  Síla: Středně silný
  Chuť: Středně výrazná
  Aromatizace: Středně aromatizovaný
  Aroma v místnosti: Velmi výrazné
  Vůně pro nekuřáky: Příjemná

  brutak154 20.03.'06 18:15:49 
  Když jsem si kupoval tenhle tabáček, pan trafikant mi ho s úsměvem podával s tím, že jsem dostal chuť na perníček. Nevím, jestli voní jako perník, ani z něho necítím žádné ovoce a ani koření, jak se píše na tobolce, spíš mi voní po kytkách. Po zapálení se tato vůně udržuje, ale v puse je cítit příjemná chuť tabáku. Žádné cukrátko a tím je mi tenhle aromatik sympatický. Hodí se k pivu a pro okolí je velmi příjemný. Je to tabák do společnosti a nahrazuje mi Grouse Moor, na který mám pořád chuť a který se již bohužel nesežene ani v těch nejzapadlejších trafičkách. Známka: 1
  Síla: Středně silný
  Chuť: Středně výrazná
  Aromatizace: Středně aromatizovaný
  Aroma v místnosti: Velmi výrazné
  Vůně pro nekuřáky: Příjemná

  jcp 2.08.'06 08:25:58 
  Tmavý, dosti vlhký broken flake. Za syrova skutečně intenzivní škrobově - mýdlová vůně (prádelník mé babičky která čisté naškrobené prádlo prokládala levandulovým mýdlem). Při důkladném rozemnutí chytá a hoří bez problémů, chuť výrazně mýdlová - zas ta levandule - ale ne nepříjemná. Do dýmky se toto aroma doslova zažere - 1x Ennerdale, pak asi 5x Hall a to mýdlo bylo cítit pořád .. pozor na to :o). Jednou za čas (preferuji latakie a přírodní V) příjemná změna. Navíc moje polovic ho toleruje jednoznačně nejvíc ze všeho co jsem si doma zapálil. Zatím nehodnotím, počkám až trochu vyvane jak popisují předrecenzenti.
  23.10.06
  takže i po vyvanutí se to mýdlo nezměnilo ani o chlup, ale docela mi zachutnalo. V současnosti jedinej aromatik kterej kouřím, už jsem u páté tobolky a vyhradil jsem mu 2 dýmky tudíž doplňuju za 1 :o)
  Známka: 1
  Síla: Středně silný
  Chuť: Výrazná
  Aromatizace: Středně aromatizovaný
  Aroma v místnosti: Velmi výrazné
  Vůně pro nekuřáky: Příjemná

  Bromden 16.07.'07 16:43:27 
  Gawith&Hoggart - Ennerdale
  Obal – Zelená lakovaná piksla formátu SG (objednáno ze smokingpipes.com)
  Řez – flake, spíše tenčí (oproti tobolkovému balení byl toto skutečně flake vcelku), velmi velmi vlhký, až bahnitý.
  Vůně za studena – dámské toaletní mýdlo…
  Chuť – oproti jiným „lakeland“ tabákům u Ennerdale mýdlo skutečně dominuje i v chuti. Asi každý někdy v dětském věku zkusil požvýkat mýdlo, takže představit si zážitek ze zapálení čerstvě otevřeného Ennerdale si lze snadno představit. Nicméně mýdlo se po odvětrání (a vyschnutí na kouřitelnou vlhkost) naštěstí poněkud ztratí. ke konci balení lze v chuti mýdla vystopovat i avizovanou aromatizaci, ale i tak hraje jen druhé housle (pokud se budu držet tohoto přirovnání, tabák maximálně drží noty…).
  Hoření – na rozdíl od SG flaků jde zapálit, nicméně i tak je lepší když trochu proschne…
  Síla – střední. Nikotinový kopanec nečekejte… pozor na alergii na saponáty…
  Problémy – mýdlovost (čeho je moc, toho je příliš) a zažíravost (zakousne se a nepustí).
  Verdikt – zajímavé. Ale nic pro mne. Ačkoli mám přiměřené mýdláky rád, hodnocení tohoto tabáku ponechávám povolanějším…
  Známka: Neznámkováno
  Síla: Středně silný
  Chuť: Velmi výrazná
  Aromatizace: Výrazně aromatizovaný
  Aroma v místnosti: Nepřečichnutelné
  Vůně pro nekuřáky: Neutrál

  littlebull 18.08.'07 23:25:54 
  Po otevření se na mě vysypala vůně z celé továrny na mejdlo, tabák v tom snad nebyl vůbec cítit. Nacpání a první zvědavé ochutnání. A zase mejdlo, jasně co jsem tak asi mohl čekat, ale tolik? Když někdo brojí proti chemické vanilce nebo třešni, pak mě nevyhovuje mýdlo na jazyku po celou dobu kouření, a dál při překuřování dýmky ještě po několik kotlíků. Nedal jsem mu šanci na nějaké vyvanutí prvního náporu, nekamarádím s ním, ale nehaním. Chuť byla vcelku jemná, hořel pomalu a chladně. Známka: Neznámkováno
  Síla: Středně silný
  Chuť: Výrazná
  Aromatizace: Výrazně aromatizovaný
  Aroma v místnosti: Velmi výrazné
  Vůně pro nekuřáky: Nepříjemná

  BATRACHOS 3.10.'07 16:02:37 
  Na rozdíl od většiny předchozích příspěvků jsem měl tabák v tobolce, která byla ještě celá zatavena do potravinové fólie. Tabák měl naprosto ideální vlhkost, rozhodně nebahnil.

  Vůně je u Ennerdale skutečně svérázná, a to jak při rozbalení, tak po zapálení. Ennerdale je jeden z těch tabáků, kde mi dělá potíže rozlišit chuť a vůni - všude se projevuje stejná stopa. Je zjevné, že typově je to "mýdlák", leč nějaké reminiscence na babiččino mýdlo ve mně nevyvolává. Spíše v něm cítím jasmín a babí léto po dešti (ne plíseň, ale to vlhké právě padající listí). Někdo uvádí mandle, pistácie, levanduli. Chuť je pro mne velmi povzbudivá, není to tabák na uspávání.

  Nikotinu v tabáku rozhodně není mnoho, i já nemám sebemenší problém vykouřit velkou hlavičku, slabý ale není. Celkový dojem z tabáku je takový "zakulacený", takže působí slabší, než je.

  V konsistenci tabáku je to také pro mne ideální varianta: flake, ale poněkud tenčí a "řidší". Nicméně kompaktní, alespoň v mém balení moc polámaný nebyl. Tahle úprava mi 100% vyhovuje na nacpávání vcelku. Takže pár špetek na dno, pak velkou kuličku a špetkou zarovnat vršek hlavičky. Nedusat!
  Tabák pak lze dobře zapálit a hoří naprosto bezproblémově, suše, a velmi, velmi pomalu a chladně. Přitom vůbec nezhasíná. Při předusání se hořlavost zhorší, ale to je jediná změna.

  Chuť i vůně tabáku od prvního přivonění přes zapálení až k vyhasnutí na bílý prášek naprosto beze změn! Momentálně můj nejoblíbenější tabák.
  Známka: 1
  Síla: Středně silný
  Chuť: Velmi výrazná
  Aromatizace: Výrazně aromatizovaný
  Aroma v místnosti: Středně výrazné
  Vůně pro nekuřáky: Neutrál

  kovarskej 18.11.'08 09:10:42 
  Tak jsem čístě náhodně cestou do "Kloučkova" koupil v tamní trafice paklík tohodle tabáčku.Zatavený v potravinářské fólii.I přes onen igelit jsem cítil závan celé prvorepublikové drogerie kde snad chyběl jen petrolín a ředidla.Po odstranění folie se vůně ještě umocnila a docela jsem dumal jestli tohle mám nacpat do fajfky.No, nacpal jinak bych tuhle recenzi nepsal.Poněkud potrhaný broken flák, takže jsem to rovnou hrnul do docela velkého kotle vorkšopové čtenářky.Vůně opravdu mýdlo, šampon,jasmín a ještě snad koriandr.V chuti kouře to bylo stejné.Ne teda že bych byl špindíra a bál se mýdla, ale poprvé jsem ochutnal jak mýdlo chutná.Nikdy jsem ho totiž nejedl.Chuť opravdu zajímavá, vzhledem k tomu že jsem to kouřil snad tři hodiny v kuse ve velkém kotli, připadal jsem si jak zlitej ruskou voňavkou.V následujících dnech jsem paklík dokouřil protože si mne ten tabák získal.Hoří bezproblémově, do bílého popela, na jedno až dvě zapálení.Známkovat zatím ale nebudu, co když bude další tobolka jiná?? Příznivcům mejdláků a aromatiků mohu doporučit ovšem s varováním že člověk má ještě snad půl dne po dokouření pocit že se najedl mýdlové pěny.Při dalším paklíku který byl naštěstí úplně stejný jsem udělal hokuspokus, strčil jsem do fajky filtr a ejhle, strašidelné mydliny ustoupily do pozadí.Sice jsou stále cítit, ale už jen decentně.Bohužel fitr sebral tabáku i kus těla.Takže i když nejsem filtrista... proto ta dvojka. Známka: 2
  Síla: Slabý
  Chuť: Velmi výrazná
  Aromatizace: Výrazně aromatizovaný
  Aroma v místnosti: Středně výrazné
  Vůně pro nekuřáky: Příjemná

  hoochie coochie man 25.02.'09 15:22:39 
  Tak moje první zkušenost s mýdlákem. A verdikt? Super! Zatím je to můj nejoblíbenější nelatakiový tabák, a vůbec jediný aromatik který bafám. Zkoušel jsem jej kouřit rozdrolený i nerozdrolený, a světe div se rozdroloný mi chutnal mnohem víc, a líp hořel (1-3 sirky). V chuti mi při velice pomalém kouření skoro úplně zanikla mýdlovatost a rozvinuly se příjemě sladké tóny vanilky a mandlí, které se však s postupným odvětráním pomalu vytrácely s chuti i vůně. Co se týče síly tak první dva kotlíky mě pěkně nakoply, ale pak jsem si na něj zvykl a stal se z něj příjemný odpočinkový tabáček. Rozhodně ho zařazuju do stálého arzenálu.
  Edit po dvou tobolkách se mi totálně překouřil. Známku měním na 2 kvůli jednotvárnosti.
  Známka: 2
  Síla: Středně silný
  Chuť: Velmi výrazná
  Aromatizace: Výrazně aromatizovaný
  Aroma v místnosti: Nepřečichnutelné
  Vůně pro nekuřáky: Příjemná

  stelton 9.04.'10 12:22:48 
  Ennerdale je jedním z tabáků, který nesmí nikdy chybět v mé rotaci. E. je dodáván ve formě světle hnědého flake, většinou ale dorazí spíše jako broken flake (diky křehkosti jednotlivých flake). Po otevření balení se na Vás vyvalí velmi silná mýdlová vůně - pro ty, kteří nemají s anglickým mýdlákem zkušenost je třeba říct, že se není čeho bát - ačkoli kombinace tabáku a levandulového mýdla může působit nechutně, opak je však pravdou. Po zapálení (vetšinou bezproblémovém) tabák horí vzorně, do světle šedého popela. Chuť mýdla postupně ustupuje chuti mandlí nebo para ořechů. Kouření E. je lahodná záležitost, je to tabák ke kterámu se vždycky rád vracím. jako all day smoke by ale pro mne asi nefungoval, na to je aromatizace příliš výrazná. Pro tabák je POVINNOSTÍ vlastní dýmka, vůně se do dřeva zažere spolehlivě a je téměř neodstranitelná. Občasné močkování v rámci mezí není u E. nijak na závadu.... Známka: 1
  Síla: Středně silný
  Chuť: Výrazná
  Aromatizace: Výrazně aromatizovaný
  Aroma v místnosti: Středně výrazné
  Vůně pro nekuřáky: Příjemná

  Sobpeta 30.01.'14 15:48:48 
  Známka: 1
  Síla: Středně silný
  Chuť: Výrazná
  Aromatizace: Středně aromatizovaný
  Aroma v místnosti: Středně výrazné
  Vůně pro nekuřáky: Příjemná

  Odericus 27.11.'19 14:17:56 
  Bez diskuze nejpodivnější tabák, jaký jsem kdy ochutnal. Celou dobu jsem myslel na to, že v úvahu přicházejí jen dvě hodnocení – 1 a neznámkováno. Koneckonců recenze tomu plus minus odpovídají. Nemám nic proti aromatikům, ale vždycky jsem tak nějak předpokládal, že mají vonět po něčem, co se jí nebo pije (proto o tolika aromaticích nekuřáci prohlašují, že by je nejradši snědli, když si k nezapálenému tabáku přivoní). Mýdlo se nejí (!), a setkání s formátem zvaným „anglický mýdlák“ tak musí pro řadu lidí znamenat smyslový šok (jak to vůbec mohlo někoho napadnout?). Nic nepomůže, že tabákový základ je velmi kvalitní, že krásně hoří a zvolna se mění na jemňoučký bělavý popel, že přidané aroma postupně slábne a ke slovu se dostává hutná a skvělá chuť prvotřídního tabáku. Cítit v ústech jakékoliv mýdlo není příjemné, ale tenhle odér (snad poskládaný z kakostu, růží a lékořice, jak jsem se dočetl na jednom webu věnovaném tabákům z Jezerní oblasti) je vyloženě odporný. I kdyby mi chemičtí technologové z Planty namíchali kombinaci ananasu, štrůdlu a Jägermeistera, snášel bych to líp než tenhle viktoriánský prádelník. Komu podobné pachy nevadí, ten si Ennerdale jistě užije, druhá polovina lidstva by se mu měla vyhnout obloukem.

  Po dalsich kourich: ten tabak je opravdu skvely, kdyby mi nebyla tak protivna ta lakeland "vune", musel bych dat 1. Ten teda nenudi.
  Známka: Neznámkováno
  Síla: Středně silný
  Chuť: Výrazná
  Aromatizace: Výrazně aromatizovaný
  Aroma v místnosti: Nepřečichnutelné
  Vůně pro nekuřáky: Neutrál

  Rashid 3.08.'20 14:34:50 
  Nezastírám nijak, že jsem se stal velkým milovníkem tabáků Gawitha Hoggartha. Možná si jenom něco namlouvám, mám prostě tak nějak pocit, že Hoggarthovi tabáky mají v sobě takovou jakousi ušlechtilost, kterou v jiných tabácích aby jeden pohledal.
  Ennerdale je pro mě zábavným aromatikem svým rozporem, spočívající svým poměrně chuťově lehkým, avšak vyváženým a kvalitním tabákovým zakladem z virginie a burley (s nasládlými tóny země, dřeva, lučního kvítí, hořkých mandlí a smetany) a výrazné, až přestřelené mýdlově kytkové aromatizace, směřující až do ovocna. A to celé v docela velkých, rozpadajících se flakeách. Ale pozor, nepléct si s typicky německými přestřelenými aromatiky, v podstatě nekouřitelnými bez filtru. Tohle je zcela úplně jiná písnička. Pro mě osobně asi dva roky aromatik anglické školy par excelant nomero uno, který si musím tak trochu zakazovat, z obav, abych se s ním nepřekouřil :-)
  Známka: 1
  Síla: Středně silný
  Chuť: Středně výrazná
  Aromatizace: Výrazně aromatizovaný
  Aroma v místnosti: Velmi výrazné
  Vůně pro nekuřáky: Příjemná

  Ministerstvo zdravotnictví varuje:
  Kouření škodí Vám i lidem ve Vašem okolí


  « Zpět