www.tabaky.cz
Zobrazuji tabák: Alsbo Cherry
Výrobce: Orlik
Složení:
 • Virginie
 • Burley
 • Black Cavendish
 • Řez: Loose Cut
  Balení: 50g tobolka
  Popis: Velmi kvalitní dánský tabák s příjemným třešňovým aroma. Směs jemně tříděného tabáku Black Cavendish, kvalitního Burley a prvotřídní Golden Virginia. Pravý dýmkový tabák je dochucen kombinací černé a divoké třešně - jedinečná směs vytvořená podle jedné z nejstarších receptur
  Dostupný v ČR: Ano
  Poznámky:
  Ø Síla: Slabý
  Ø Aromatizace: Výrazně aromatizovaný
  Ø Chuť: Lehká
  Ø Aroma v místnosti: Velmi výrazné
  Ø Vůně pro nekuřáky: Příjemná
  Ø Známka: 1.9

  Máte-li zájem o zakoupení tabáku, klikněte zde.

  Radim 26.03.'05 22:33:45 
  Slušný aromatic s vyrovnanou chutí.Vůně za syrova je velmi sladká a opravdu "cherry". Po zapálení však tato výrazná aromatizace mizí a tabák má spíše jemný sladkokyselý tón. Při kouření se sladká složka zvýrazňuje v kouři, ta kyselejší v chuti. Ke konci ovšem sladkost mizí a nastupuje klasická tabáková příchuť. Pokud jsem přehnal rychlost hoření, nastoupila až hrubá složka spáleniny. Pro okolí je vůně velmi příjemná. Celkově lze říci,že se jedná o přiměřeně aromatizovaný tabák, který neobtěžuje kuřáka, ani jeho okolí. Známka: 2
  Síla: Slabý
  Chuť: Lehká
  Aromatizace: Výrazně aromatizovaný
  Aroma v místnosti: Velmi výrazné
  Vůně pro nekuřáky: Příjemná

  jindo 19.05.'05 14:44:13 
  Chutný aromatik, který po rozbalení bací do nosu příjemnou vůní. Řezaný tak cca 2 mm, bez tvrdých kousků, dobře se nacpává a hoří. Chuť sladce nakyslá. Vůně pro nekuřáky vcelku příjemná i když jsem se setkal i s opačným názorem, zvláště při zapalování.
  Pro milovníky aromatiků můžu vřele doporučit.
  Známka: 1
  Síla: Slabý
  Chuť: Lehká
  Aromatizace: Výrazně aromatizovaný
  Aroma v místnosti: Velmi výrazné
  Vůně pro nekuřáky: Příjemná

  Icaros 5.11.'06 21:08:01 
  Jeden z mých nejoblíbenějších tábáků vůbec. Musím se přiznat, že jsem vyznavačem aromatických tabáku a tak mě tenhle tabáček dokonale sedl. Jeho nasládlá chuť cherry při pomalém kouření je opravdu skvělá. Při velké teplotě však lehce ztrácí sladkou chuť, která se mění v kyselou. Vřele doporučuji začátečníkům i vyznavačům aromatických tabáků. Známka: 1
  Síla: Slabý
  Chuť: Lehká
  Aromatizace: Výrazně aromatizovaný
  Aroma v místnosti: Nepřečichnutelné
  Vůně pro nekuřáky: Příjemná

  viki 7.03.'07 15:12:32 
  Mozna nejsem ten uplne pravy recenzent, ale po druhem pakliku tohoto za syrova nadherne voniciho tabaku se myslim muzu jemne vyjadrit.
  Vse, co pisi kolegove vyse, je podle meho nazoru pravda. S tim rozdilem, ze ke konci koureni ziskava kour (chladny) na vyrazne stiplavosti, ktera je mi neprijemna. Pri pokurovani jinych tabacku se mi to nedeje. Nicmene pro milovniky tresni nelze nez doporucit.
  Známka: 2
  Síla: Slabý
  Chuť: Lehká
  Aromatizace: Výrazně aromatizovaný
  Aroma v místnosti: Velmi výrazné
  Vůně pro nekuřáky: Příjemná

  Scalex 19.04.'07 09:26:56 
  Naprosto ženomilný aromatik, který sedne všem, kdo dávají přednost výrazně (VÝRAZNĚ!) ovoněným tabákům před přírodními. Pro vyznavače přírodní chuti tabáku, kteří si dají aromatik jen občas, už to ale bude opravdu přespříliš. Vůně cherry je výrazná a v kouři je cítit víc než třeba Cherry Ambrosia od MacBaren. Vůně je výraznější nejen pro okolí, ale i pro kuřáka samotného. Poněkud nepříjemné může být, že nasládlá chuť kouře místy připomíná zápalné vonné indické tyčinky, což někomu nemusí sednout.

  Tabák vysloveně vyžaduje chladný kouř. Jakmile se rozpálí trochu víc, je velmi štiplavý a hořký. Spáleninové aroma se pak šíří i do okolí a je hodnoceno nepříjemně, narozdíl od voňavého kouře při pomalém dýmání.

  Tabák se mi trochu hůře dokuřuje do konce, málokdy se mi podaří dokouřit jej tak, aby dole nevznikl maličký špunt. Nelámu to přes koleno, špuntík vyklepnu a je to.

  Tabáku dávám jedničku, mezi aromatiky patří k mým oblíbeným. Ale pozor, i aromatikáři nechť si dají pozor, protože aroma je chemičtější a velmi výrazné. Mně osobně to ale zcela sedí. Stejně jako si kromě kvalitní whiskey občas dám i hubolepivou griottku, tak si kromě kvalitních neutrálů či latakií občas dopřeju bonbónek jménem Alsbo Cherry.

  Update po roce: s tím, jak jsem objevil spoustu dalších tabáků, jsem v kouření Alsbo Cherry polevil. Huba si zvykla na plnotučnější tabáky. Přesto si myslím, že naprostému začátečníkovi, který si prochází útrapami dýmkařských začátků a který potřebuje, aby si huba vůbec zvykla na teplý luft, ta chuť může být velmi příjemná. Já osobně jsem na radu Tifíka tento tabák smíchal půl na půl s MacBaren Original Choice. Vznikne slaboučká odpočinková směs, ve které je třešňová chemičnost notně zmírněná a příznivě to pak hodnotí i kuřáci, kteří takových echt aromatikům zas tak moc nehovějí.
  Známka: 1
  Síla: Slabý
  Chuť: Lehká
  Aromatizace: Výrazně aromatizovaný
  Aroma v místnosti: Velmi výrazné
  Vůně pro nekuřáky: Příjemná

  BATRACHOS 2.11.'07 10:33:00 
  Jedná se o výrazně aromatisovaný tabák. Vůně je intensivně třešňová, taktéž kouř po nějaké době od zapálení obsahuje podobný odér a je všeobecně vnímán velmi kladně, byť ne tak kladně jako třešňové směsi na základě BC.

  Co se chuti týče, ta je překvapivě nevalná. Tabák je i přes informace o BC a Burley složen skoro výhradně z "Viržínky" a má nějaký takový pro aromatiky asi dost nevhodný řez. Výsledek je podivně kyselá pachuť, připomínající něco zkvašeného z třešní, třeba marmeládu nebo ještě spíše notně navinulou třešňovou bublaninu. Bublanina je ovšem ještě to nejlepší, co tento tabáček může nabídnout! Ke konci totiž kyselost zbývá, ale třešně jsou dávno fuč.

  Co se čistě kuřáckých vlastností dotýče, tabák nehoří špatně a na levnější aromatik ani nijak mimořádně nemočkuje. Má ovšem tendenci se rozpalovat a přitom hořknout a úplně ztrácet chuť hned od začátku. Dokuřování není nějaký extra problém, ale jistě poněkud horší než klasická mixtůra.

  Zvěr je dosti zdrcující: pro milovníky aromatiků nabízí ne moc lákavou chuť s mnoha úskalími - ve srovnání s klasickými třešňovými míšeninkami zde výrazně chybí větší podíl BC, jenž by celkový dojem zakulatil, zjemnil - a, co si budeme nalhávat, přisladil. Tyhle tabáky totiž mohou zabrat jen u někoho, kdo chce něco jako sladký bonbón. Pro latakisty a naturisty to je už vůbec katastrofa. Patrně je základní tabák nekvalitní Viržínie a příliš malý podíl ostatku to nedokáže zakrýt.
  Původně bych dával 3, ale vrátil jsem se k němu po nějaké době a jdu ještě níže. S třešněmi od McLintocka ani s HD Kirsberry Wine vůbec nelze srovnávat.
  Známka: 4
  Síla: Slabý
  Chuť: Středně výrazná
  Aromatizace: Výrazně aromatizovaný
  Aroma v místnosti: Velmi výrazné
  Vůně pro nekuřáky: Příjemná

  Karl Rahner 22.05.'10 20:53:23 
  Píšu o tomto tabáku s větším časovým odstupem. Vzpomínka na něj spadá do mých začátků, pro něž byla charakteristická zběsilá honba za různými cherry-aromatiky. Alsbo patřil k tomu lepšímu.

  Dobrá byla zkušenost s jeho balením – tobolka je mnohem lépe udělaná, než třeba u MB, takže nebyl aspoň problém s vysušeností. Tabák řezu loose cut byl uvnitř poněkud stlačen do takové kompaktní a vlhkost držící homolky, z níž jsem si vždy udrolil potřebné množství. Aroma velmi, velmi výrazné. Tak jak voní za syrova, voní a chutná víceméně i po zapálení a poměrně stabilně po většinu kouření. Aroma je hodně sladké a likérové. U aromatiků se většinou vůně pro okolí hodnotí jaksi samozřejmě jako příjemné. Ale myslím, že (zvláště v tomto případě) zkrátka přijde na to… Jistě, že vůně sladkého Alsbo není nepříjemná, ale ne všude se hodí a ne každá společnost ocení, když atmosféru daného místa proměníte svým kouřením do stylu voňavé čajovny, kde se kouří vodní dýmky, čadí vonné tyčinky apod. A právě takové asociace Alsbo Cherry přináší.

  Tabák hoří celkem rychle, ale není to vyložený děs. Sladkost aromatu je v chuti vybalancovávána znatelnou přítomností burley. Já jsem zjistil, že mi burley spíše vadí. A zde se uplatňuje dost, aby to pro mě byl problém. Samotná tabáková chuť se zde ale najít moc nedá. Můj názor je takový, že to ve své kategorii (typové a cenové) není špatná směs. Je to ale skutečně neuvěřitelné „cukrátko“, které svou dýmku nevratně poznamená. Dlouhodoběji by u takové směsi mohl vydržet jen hodně skalní příznivec aromatiků, někdo, kdo prostě nemůže kouřit neutrály. Já osobně už nemám chuť něco podobného kdy nacpat, ale chápu, že může být pro někoho atraktivní a má určité plusy, tak raději neznámkuji. Moje známka by byla zbytečná (…mimochodem asi tak 3).
  Známka: Neznámkováno
  Síla: Slabý
  Chuť: Středně výrazná
  Aromatizace: Výrazně aromatizovaný
  Aroma v místnosti: Velmi výrazné
  Vůně pro nekuřáky: Neutrál

  nagasadowcz 1.10.'11 22:38:42 
  Tabák s příjemným a dost výrazným třešňovým aroma. Tabák samotný skoro neucítíte, aromatu jednoznačně ustupuje. Vůně kouře tohoto tabáku je velice příjemná a o něco výraznější než samotná chuť. Tabák za studena rovněž voní velice hezky, hned po otevření vás ovane ovocné aroma. Byl to můj první tabák a jako nováček jsem ocenil jeho řez - bezproblémové nacpávání. Zapaluje se také dobře, hoří pěkně (ne na jednu sirku, většinou tak 1x - 2x znovu-zapaluji). Pokud se moc roztahá, aroma ustupuje, chuť je náhle velmi nevýrazná a dostavuje se i lehké štípání na jazyku. Při pomalejším kouření je chuť celkem stálá a vyrovnaná, tabák neštípe, jen ke konci se chuť vytrácí a tabák ztrácí na výraznosti. Jde ale opravdu o poslední minutky kouření na dně komory. Celkově můžu z pohledu nováčku tento tabák jinému nováčkovi určitě doporučit. Pro milovníky silných přírodních tabáků to ale nejspíš není dobrá volba. Známka: 2
  Síla: Slabý
  Chuť: Středně výrazná
  Aromatizace: Výrazně aromatizovaný
  Aroma v místnosti: Velmi výrazné
  Vůně pro nekuřáky: Příjemná

  JanekPl 22.01.'14 20:05:11 
  Jedná se o můj úplně první dýmkový tabák, který jsem vybíral víceméně pouze podle vzhledu. Myslím, že jsem neudělal chybu. Vzhledově je tobolka opravdu pěkná.

  Balení drží bez problémů vlhkost i po otevření, což je ale, vzhledem k přílišné vlhkosti z výroby, spíše na škodu. Pro svou výraznou vlhkost je tabák po otevření téměř nekouřitelný. Doporučuji jej otevřít, ale nekouřit hned. Pár dní jej nechat uzavřený lehce proschnout a zážitek se pak posune o pořádný kus dále. Tabák se skládá převážně z Virginie a Burley, Cavendishe je v balení spíše poskrovnu.

  Za studena tabák voní po sušených meruňkách a melase. Umělé aroma třešní je rovněž poměrně výrazné. Svým aroma působí spíše jako tabák do vodní dýmky, nežli do dýmky klasické. Chuť tabáku je po zapálení příjemná, lehce nakyslá. Kyselost se směrem ke dnu jemně zvyšuje. Ke konci dýmky začíná lehce močkovat a chuť se pomalu vytrácí a tabák začíná jemně pálit v ústech, nicméně o dost méně než u jiných tabáků. V chuti je, zejména ke konci, cítit výrazná sladkost (jakoby připálený karamel), což ale ve výsledku není příliš na škodu.

  Aroma celkově je dost výrazné a není problém vzpomenout chuť ještě druhý den po kouření. Množství kouře a prohořívání je průměrné. I přes to, že nejsem příznivcem aromatiků, hodnotím jej kladně a určitě doporučuji minimálně k vyzkoušení.
  Známka: 2
  Síla: Slabý
  Chuť: Lehká
  Aromatizace: Výrazně aromatizovaný
  Aroma v místnosti: Málo výrazné
  Vůně pro nekuřáky: Příjemná

  Ministerstvo zdravotnictví varuje:
  Kouření škodí Vám i lidem ve Vašem okolí


  « Zpět