www.tabaky.cz
Zobrazuji tabák: Big´n Burley
Výrobce: Cornell & Diehl's
Složení:
 • Burley
 • Latakie
 • Perique
 • Orient
 • Turkish
 • Řez: Loose Cut
  Balení: Neznámé
  Popis: Primarily sweet, rough cut Burley with small amounts of Latakia, Perique and Turkish added for flavor.
  Dostupný v ČR: Ne
  Poznámky:
  Ø Síla: Velmi silný
  Ø Aromatizace: Přírodní
  Ø Chuť: Velmi výrazná
  Ø Aroma v místnosti: Velmi výrazné
  Ø Vůně pro nekuřáky: Nepříjemná
  Ø Známka: 4.5

  Sobpeta 16.02.'16 15:57:56 
  K vyzkoušení totoho tabáku mě přiměla touha ochutnat tabák s převahou burley, ale prakticky bez virginie.
  Tabák jako všechny blendy tohoto výrobce je balen v základní 2oz plechovce s trhacím víčkem, pak je tu možnost 8oz a 16oz balení a pochopitelně je dodáván i jako bulk, tedy od 1oz sáčku výše.

  No...
  Po otevření sáčku vás nějaká etra vůně neporazí. Tabák má lehkou přírodní vůni, latakie je cítit velmi malinko, takřka neznatelně, stejně tak perique. Samotný řez je hrubší loose cut. Tabák byl malinko sušší, ale stále v kouřitelné normě. Pokud bych zvládl vykouřit celé balení s tím, že bych ho nekouřil každý den, jistojistě bych se ale jeho dovlhčení nevyhnul. Potud tedy vše v pohodě.
  S chutí a vlastní kouřitelností tabáku je to ovšem trochu složitější. Zapomeňte na "čisté" burley tabáky známé z našeho trhu, nějakou čokoládovost a podobně. Tohle je prostě masakr v čisté formě, ale bohužel pro mě z té negativní stránky.
  Zapálení je poměrně jednoduché, tabák hoří vcelku obstojně. S čím jsem se ale nedokázal popasovat, to byla jeho chuť a především síla. Podle nadšených recenzí jsem předpokládal, že se bude jednat o silnější materiál, ale tohle? Chuťově je to taky nějaké divné. Dominuje suchá - vyloženě suchá a drtivá chuť burley s náznakem latakie kdesi v pozadí. Navíc při prvních potaženích jsem si vzpomněl jak jsme jako děti zkoušeli kouřit tabák Nová zmes z vlastnoručně vyrobených dýmek. Ta pachuť je zkrátka nezapomenutelná a přesně takovou pachuť tenhle tabák má. Nevím jestli je to záměr, ale je to tak. Občas kouřívám silné tabáky, ale tohle je prostě moc. Možná by to bylo kouřitelnější, kdyby se tabák namíchal půl napůl s nějakou sladší virginií, ale proto jsem si ten sáček neobjednával. Zvládl jsem vykouřit cca 4 dýmky, přičemž pokaždé jsem si v polovině říkal, že to do konce zkrátka nedám a tu čtvrtou jsem zahanbeně v půlce vysypal. Vzpomínám, jak si u Irish Flaku recenzenti stěžovali, že mají v krku rašpli - tady je to brusný kotouč o sakra velké hrubosti a nedokážu si při nejlepší vůli představit, jak toto někdo může s požitkem kouřit, naproti tomu Irish Flake je podle mě jemný a výborný tabák, pokud se mu přijde na kloub. Tomuhle se přijít na kloub imho nedá a protože dýmku kouřím pro požitek a ne abych procházel útrpným právem čestně prohlašuji, že tohle se kouřit nedá. Tabák jsem poslal ještě jednomu nezávislému recenzentovi, za pár dní se ozval s velmi podobnými pocity. Kdybych byl v tom utrpení sám asi bych se rozhodl neznámkovat, takhle budu ale nemilosrdný.
  Známka: 5
  Síla: Velmi silný
  Chuť: Velmi výrazná
  Aromatizace: Přírodní
  Aroma v místnosti: Středně výrazné
  Vůně pro nekuřáky: Nepříjemná

  RottenFox 17.02.'16 16:43:13 
  Burley. Burley já mám přece rád. No tak si dám Big n Burley, to bude lahůdka!
  Těším se na to jak malej Jarin, nacpávám do oblíbené Hodulovky, ze které kouřím burley záležitost MB Golden Blend, zapaluji, začínám vnímat silnou chuť přírodního tabáku, těším se na ořechovo / kakaovou burley nálož a najednou.... Co to do psího zadku je?!
  Hodně, ale opravdu hodně vtíravá chuť, v hubě jak v polepšovně, googlím, co že v tom tabáku vlastně má být.
  Latákie? Ani náhodou.
  Orient? To bude ono!
  Když jsem se věnoval pěstování tabáku, tak mi zkušenější pěstitel sdělil, že orienty se samotné kouřit nedají, používají se jako koření do směsky.
  Samozřejmě co si člověk nezkusí... Tenkrát jsem si nacpal čistý orient a bylo to chuťově dost podobné. Když o tom přemýšlím, docela mi to sedí, je z toho cítit ta orientální chuť, kterou tak zbožňuji, když vystupuje z delikátních uzených směsí. Ale co se děje tady... To je hnus na entou. Jakýsi čistý údajně burley tabák, ze kterého strašně přehnaně tluče chuť orientu.
  Po dlouhé době jsem byl z kouření dýmky opravdu znechucen.
  Druhý den jsem to zkusil z jiné dýmky, a opět mi to čistí hubu jak Golem skleník.
  Někdo tu chuť možná ocení, neříkám že ne, ale pro mě tohle není.
  Možná bych přimíchal 20g latákie na 50g téhle směsky a pak by to bylo fajn.
  Ale já do toho už nejdu. :-)
  Známka: 4
  Síla: Silný
  Chuť: Velmi výrazná
  Aromatizace: Přírodní
  Aroma v místnosti: Velmi výrazné
  Vůně pro nekuřáky: Nepříjemná

  Ministerstvo zdravotnictví varuje:
  Kouření škodí Vám i lidem ve Vašem okolí


  « Zpět