www.tabaky.cz
Zobrazuji tabák: Blockade Runner
Výrobce: Cornell & Diehl's
Složení:
 • Virginie
 • Cavendish
 • Řez: Loose Cut
  Balení: 50g plech
  Popis: Rozdrobený pravý Navy Cavendish, s ručně sušenou tmavou a zlatou Virginií. Vše máčené po sedm dnů v luxusním rumu, poté opět zlehka sušené, slisované
  a řezané.
  Dostupný v ČR: Ne
  Poznámky:
  Ø Síla: Středně silný
  Ø Aromatizace: Přírodní
  Ø Chuť: Velmi výrazná
  Ø Aroma v místnosti: Středně výrazné
  Ø Vůně pro nekuřáky: Příjemná
  Ø Známka: 1.0

  dh 25.04.'09 09:51:53 
  Tenhle tabák je něco opravdu pozoruhodného. Na krabičce je krásná lodička - takovými se Konfederace za občanské války pokoušela prorážet námořní blokádu, odtud název. (Já si to matně pamatuji z jakési dětské knížky - edice OKO - a teď jsem si to letmo ověřil na Wikipedii, omlouvám se za případné nepřesnosti).
  Po odstranění umělohmotového víčka a odtržení aluminiového zjistíte, že tabák je ještě v jakémsi papírovém kornoutku, který má také papírové víčko - pod ním je ještě jedno - pak ještě jedno - a věřte nebo ne, pak už najdete tabák.
  Vypadá prostě úžasně. Je to prostě tmavá, docela tvrdá cihlička s občasným světlehnědým žíháním, ale tmavá, téměř černá barva převažuje. Voní to sladkospáleně, jako když z koláčku vytečou na plech povidla... nebo se ve vánočce přiškvaří hrozinka, která se nějak nešťastně dostala na povrch a připlácli ji přímo na plech. Tyhle tóny pak určují i chuť (chuťové a čichové vjemy nelze dost dobře odlišit, resp. to, co pokládáme za chuť, je často "ve skutečnosti" vůně): je to tabák hodně sladký, řekl bych, že tak 50% chuťového vjemu je výrazná sladkost - a zbylých 50% je, svět div se, výrazná suchá hořkost dark fired tabáku. Tohle mysterium coniunctionis mě na tom asi baví nejvíc. Ta sladkost je dána patrně použitými zlatými virginiemi a rumem - podle výrobce se to v něm koupalo sedm dní. (Podobně jako u SG Navy Flake je alkohol jasně cítit.)
  Taky mě na tom baví zjevná starobylost - úplně vidím námořníka, jak tuhle cihličku tahá z koženého váčku, udroluje z ní a sype to do fajky. Ta cihlička totiž není plug, je to crumble cake - tj. znovu slisovaná mixture.
  V tom také spočívá hlavní potíž tohoto tabáku - crumble cake se vám rozpadne na velejemnou drť, která se nesnadno dokuřuje, protože má tendenci utvořit u dna neprofouknutelnou kompaktní vrstvu navlhlého tabákového prachu. Ale už jsem přišel na to, jak to překonat: cihlička má přece jenom trošku vrstevnatou strukturu, proto odloupnu trochu tlustší vrstvu - tak půl cm - a na dno ji opatrně vkládám tak, aby zůstaly trochu větší kousky - jemné pomnutí totiž způsobí, že se to rozpadne na drobnou drť.
  Přes jisté potíže s dokuřováním, které se ale dají zvládnout, dám tomuhle tabáku jedničku - pro jeho osobitost, kvalitu a šmrnc.
  Známka: 1
  Síla: Středně silný
  Chuť: Velmi výrazná
  Aromatizace: Přírodní
  Aroma v místnosti: Středně výrazné
  Vůně pro nekuřáky: Příjemná

  Ministerstvo zdravotnictví varuje:
  Kouření škodí Vám i lidem ve Vašem okolí


  « Zpět