www.tabaky.cz
Zobrazuji tabák: Cairo
Výrobce: G. L. Pease
Složení:
 • Virginie
 • Perique
 • Orient
 • Řez: Loose Cut
  Balení: 50g plech
  Popis: ´´Káhira´´ je pozoruhodná směs červené, oranžové a světlé Virginie, exotického Orientu a jemného náznaku tabáku Perique. Chuť je přírodně nasládlá, lehce oříšková, jemně kořeněná a plná. Jemné tóny citrusových plodů harmonicky vyvažují výraznější základ tmavší Virginie. Cairo je středně silná ale velmi uspokojivá směs tabáků s delikátní vůní, kterou ocení hlavně milovníci virginských tabáků a znalci, kteří mají rádi orientální směsi.
  Dostupný v ČR: Ne
  Poznámky:
  Ø Síla: Středně silný
  Ø Aromatizace: Lehce aromatizovaný
  Ø Chuť: Výrazná
  Ø Aroma v místnosti: Málo výrazné
  Ø Vůně pro nekuřáky: Příjemná
  Ø Známka: 1.3

  Milan Zabloudil 23.12.'06 23:57:19 
  Po otevření příjemná ovocná vůně, ale nechemická, přírodní. Velmi dobře se nacpává, dobře hoří a chuťově se nemění. Perig není opravdu skoro cítit, aromatizace není přehnaná a nepřehlušuje chuť tabáku. Známkuji 2, protože chuť je nevýrazná, chybí tělo, ale vcelku je to dobrý aromatik. Známka: 2
  Síla: Slabý
  Chuť: Středně výrazná
  Aromatizace: Středně aromatizovaný
  Aroma v místnosti: Málo výrazné
  Vůně pro nekuřáky: Příjemná

  dh 28.09.'08 20:18:44 
  Tak jsem se schválně kouknul, co je to "a whisper" (dle GLP obsahuje Cairo "just a whisper of perique"), a dozvěděl se, že je to "speech without vibration of the vocal cords". Česky se to vyjádří tak, že to vidělo perique jen z rychlíku. "Jemný náznak" je překlad, který vystihuje podstatu věci.
  Je to ale čistě přírodní tabák, v žádném případě se nejedná o aromatik. Docela aromatický je, ale bez aditiv, vše dělají obsažené tabáky - slaďoučká virginie, vydatná orientální složka... no a asi to perique. Je to neobyčejně delikátní, spíš ze slabšího konce spektra, ale ke klasifikaci "horký vzduch" to má daleko. Váhal jsem, zda jej neoznačit za středně silný, ale to by už bylo přehnané.
  On ten Pease to perique nacpe skoro všude, ale vždycky jen jako koření. V případě Caira se povedlo vytvořit vyváženou, chuťově nesmírně zajímavou směs - pořád je v té chuti co hledat.
  A ještě něco: některé tabáky si člověk oblíbí třeba kvůli krabičce - mě se na Cairu zase moc líbí ten název. Při vší stručnosti má v sobě cosi starosvětského a exotického. (Pamatujete, jak to Nový vyslovoval v Kristiánovi?)

  Jednička s hvězdičkou.
  Známka: 1
  Síla: Slabý
  Chuť: Středně výrazná
  Aromatizace: Přírodní
  Aroma v místnosti: Málo výrazné
  Vůně pro nekuřáky: Příjemná

  Bromden 16.07.'09 16:37:45 
  Obal - 2oz hliníková plechovka s odtrhávacím víčkem (jako na arašídy) a krycím dobře těsnícím víčkem plastovým, výborné skladovací i provozní balení. V USA dostupný i v obdobné větší 8 oz plechovce.

  Řez - mixture hrubšího řezu, ale jak je u G.L.Pease zvykem, bez slepenců a větších kusů, zkrátka roznoměrný řez tenkých jednotlivých listů tabáku. Kondice jako obvykle sušší (u G.L.P. kupujete tabák, ne vodu), leč optimální k okamžitému nacpání.

  Vůně za studena je překvapivá, první dojem je že jde o velmi neobvyklý aromatik. Ale jako u rybníčku brčálníku už ten druhý dojem přináší podivuhodné závěry, totiž že ona ta extrémně výrazná, sladká, silně kořeněná a hutná vůně je zkrátka vůní použitých tabáků. Impresivní.

  Chuť je opět výjimečná, už od zapálení extrémně výrazná, chlebová chuť klasické G.L.P. "suché" světlé virginie, plná a temně sladká chuť fermentovaných (zřejmě na slunci sušených) virginií, silně kořeněné na slunci sušené orientální tabáky a ne zas tak zanedbatelná dávka perique s lehkým slaným pocitem na patře (nebo to ten orient?). Cairo má opravdu extrémně hutné "tělo", asi různé ty "sun-cured" virginie z různých oblastí a různém stupni fermentace. Chuť graduje až k polovině dýmky a potom se setrvale drží až k nešťastnému zvolání kuřákovu při posledním bafnutí, že už tak brzy... Pokud jde o výrobcem zmiňované "citrusové tóny" světlých virginií, lze jejich zvýraznění dosáhnout, pokud se tabák kouří velmi opatrně jen tak pobafáváním rty, samotnému mi to však nedá nekouřit tenhle tabák takříkající plnými doušky, kdy člověk nemá dost a chce vše najednou.
  Kdybych měl tenhle tabák přirovnat k jídlu, bude to pořadný krajíc domácího chleba s poctivým kusem dobře naloženého hovězího, pečeným v popelu či setonově hrnci.
  Ještě jedno doporučení, nedejte se zmást prvním až pátým kouřením, kdy se tabák může jevit neučesaně či až ostře (ta chuť je opravdu hodně výrazná), zkrátka jak už to na světě bývá, ty zajímavé věci nejsou k mání hned, tabák si potřebuje v dýmce sednout a pak teprve poskytne vše, co v něm je.
  Jen pro doplnění, tabák nekouše ani při poměrně rychlém kouření, lépe hoří a chutná sušší a i přes nižší vlkost nemá sklon k rozpalování.
  Přes hrubší řez bych doporučil spíše menší střední dýmku (19*35).

  Hoření - bez výhrad, není třeba se zabývat ničím jiným než chutí, jak je u GLP zvykem, ani opakované připálení chuť nijak nekazí.

  Síla - vyšší, osobně bych dal 8 z 10ti.

  Problémy - pomineme-li dostupnost, žádné jsem nenašel, snad jen - je-li to problémem, nutnost nechat tabák usadit v dýmce.

  Verdikt - kolik hvězdiček je povoleno dát k jedničce?
  Známka: 1
  Síla: Silný
  Chuť: Velmi výrazná
  Aromatizace: Přírodní
  Aroma v místnosti: Středně výrazné
  Vůně pro nekuřáky: Neutrál

  Ministerstvo zdravotnictví varuje:
  Kouření škodí Vám i lidem ve Vašem okolí


  « Zpět