www.tabaky.cz
Zobrazuji tabák: Louisiana Flake
Výrobce: Gawith Hoggarth&Co. Ltd., Kendal, Cumbria
Složení:
 • Virginie
 • Perique
 • Řez: Flake
  Balení: 50g tobolka
  Popis: Dark flake. Very pleasant nutty/chocolate flavor.

  Tmavý flake. Velmi příjemná oříškovo-čokoládová vůně.
  Dostupný v ČR: Ano
  Poznámky:
  Ø Síla: Středně silný
  Ø Aromatizace: Lehce aromatizovaný
  Ø Chuť: Výrazná
  Ø Aroma v místnosti: Středně výrazné
  Ø Vůně pro nekuřáky: Příjemná
  Ø Známka: 1.3

  dh 31.07.'08 15:16:45 
  Perfektní tabák od G&H. Název evokuje klasický VaPer, na tobolce žádná bližší specifikace (při vkládání tabáku do zdejší database jsem popis šlohnul z tobaccoreviews.com), a tak člověk očekává kendalský VaPer a la St. James Fl. od SG. Avšak dočká se překvapení: z tobolky vane jasné lakelandské kytičkové aroma. Výrobce slibuje i čokoládu; může být, já si jí však nevšiml. Kdybych si byl na tobaccoreviews přečetl popis předem, třeba bych ji tam byl cítil, co já vím. Teď už je tabák v čoudu (doslova) a Praha (kde je snad k mání) daleko.
  Kendalské mýdlo je sice zřetelné, ale umírněné. Oproti některým mýdlákům (však víte) je to skoro nic - jako by to jen omylem leželo vedle nějakého mýdláku.
  Výsledek - skvost, řečeno s klasikem. Z prvotního mýdla se postupně vynořuje perique - peprnou chutí i silou, až mýdlo ke konci mizí a perique, kterého tam je opravdu štědrá porce, dominuje. To kouření má zkrátka svůj příběh. Tabák hoří výborně, nemočkuje, nezlobí. Bezvýhradně za jedna.
  Známka: 1
  Síla: Silný
  Chuť: Velmi výrazná
  Aromatizace: Středně aromatizovaný
  Aroma v místnosti: Středně výrazné
  Vůně pro nekuřáky: Příjemná

  mates 4.10.'08 00:12:31 
  Vřele doporučuji, podle mého výtečný tabák.Čokoládu cítím po přivonění zastudena, při kouření už ne.Zato se objeví nevtíravě po dobu kouření chuť lakelandu,dá se říci dál jistá sladkost, připadá mi, že se míhá dále jakási ovocná příchuť, pak zase zmizí,a kolegou zmíněná skutečně výraznější chuť perigue, je zřetelně tam.Sílu Louisiany bych hodnotil mezi středně silnou až silou, tabák se drží po celou dobu kouření, doporučuji kouřit pomaleji, nespěchat, je co vychutnávat.Podařené.Velmi.Takže nejde nic jiného než dát za jedna. Známka: 1
  Síla: Středně silný
  Chuť: Výrazná
  Aromatizace: Středně aromatizovaný
  Aroma v místnosti: Středně výrazné
  Vůně pro nekuřáky: Příjemná

  duszko 7.04.'09 02:29:29 
  Co se popisu vzhledu viz předchozí recenzenti.

  Mne si zýskal svou osobitostí, plnosti v chuti a i když není zcela slabý tak se v něm snoubí jemnost a plnost zároveň.

  Velmi dobrá Virginie s Periqem.
  Známka: 1
  Síla: Středně silný
  Chuť: Středně výrazná
  Aromatizace: Přírodní
  Aroma v místnosti: Středně výrazné
  Vůně pro nekuřáky: Příjemná

  Bromden 16.07.'09 15:31:33 
  Obal - v čechách igelitový pytlík (jak tabáky GH distribuuje TTI), zelený, v zahraničí ksehnání též jako "bulk". S ohledem na níže uvedené neplechovkové balení rád odpouštím.

  Řez - kusy flake tmavé barvy (tmavě hnědá až černá), místy roztřepené, nepřiliš kontrastního složení, středního řezu, oproti jmenovci od SG rovnoměrný a méně kompaktní, dobře rozdrolitelný.

  Vůně za studena - jednoduše skvělá. Dominuje kvalitní tabák (oříškové tóny lze s trochou fantazie najít), s čitelným typickým GH levandulovým "lakeland" aroma.

  Chuť - i přes ve vůni zřetelnou lakeland aromatizaci mám za to, že jde o rozhodně charakterem o "přírodní" tabák, dávat byť jen "lehce aromatizovaný" by bylo s ohledem na chuť nepřesné. Aroma v chuti cítit jde, ale velmi velmi jemně a nijak dominantně, spíše jej lze, vzpomenete-li si, vysledovat kdesi na pozadí, přičemž celkově chuť jaksi zjemňuje aniž by jí ubíralo na síle a rozmanitosti. Pokud jde o chuť jako takovou, po zapálení je znát chuť kvalitní virginie v anglickém stylu - lehce sladká, plná, s homeopatickým natrpklým podtónem tvrdého dřeva hořícího v krbu. První třetinu se chuť postupně plní, kdy nejsem schopen přesně říct, kdy začíná být jednoznačně identifikovatelný perique. Perique je v tomhle tabáku totiž použit jako koření v míře přesně akorát, nikoli pouze na zjemnění, ale nikoli zase jako nosná chuť, tedy přesně na dochucení a doplnění použitých viržinských tabáků. Tedy není cítit jeho natrpklá slanost, ale ani nejde o typickou přímou chuť sladké virginie - chutě jsou zkrátka spojeny a prolnuty v míře jinak nevídané.
  Pro srovnání s jmenovcem od SG, Louisiana od Samuela Gawitha je výrazně sladší, ale zároveň ostřejší s výrazně identifikovatelnou chutí samotného perique, celkově mnohem ostřejší. Oproti tomu GH Louisiana chutná dojmem vyzrálejšího tabáku, výrazně méně sladce, celkově harmoničtěni, nicméně ovšem na úkor plnosti chuti. Tedy, je-li SG-Louisiana oním kvalitním tabákem pro anglického námořníka do přístavní nálevny k pintě ležáku, je GH Louisiana tabákovým aristokratem určeným pro dýmku lorga Graytona.
  Ješte bych dodal, že právě Louisiana Flake od GH mne navedl na úvahu o účelu GH levandulové aromatizace, přítomné takřka ve všech GH tabácích. Začínám mít dojem, že právě tato aromatizace v malé míře, aniž by jakkoli jednoznačně pozměňovala charakter chuti jednotlivých (velmi rozdílných) tabáků, jaksi celkovou chuť zakulacuje a propojuje jednotlivé složky.

  Hoření - bezproblémové, lehčí-střední nacpání (ne úúúplně zlehka) a nepředusat, potom jde o dvousirkový tabák.

  Síla - střední (5 z 10ti)

  Problémy - skutečně je nenacházím (s výjimkou občasných výpadků distribuce, kterým lze čelit přiměřeným předzásobením se). Ocenil bych snad jen plechovkové balení pro snažší archivaci.

  Verdikt - u mne nadšeně a bezvýhradně za jedna. Onen historický pocit, který jsem zažíval při kouření DLNR a Escuda, tedy dojem že kouřím tabáka na němž již není co vylepšit, zažívám - ač jde o chuťově o jiný tabák - při kouření GH Louisiana Flake.
  Mimochodem, vřele doporučuji zkoušet s různými čaji, na tomto tabáku jsem dosud nejzřetelněji zažil rozdíl mezi v dojmu z chuti tabáku v kombinaci s různě fermentovanými čaji, moje doporučení je obyčejný LungChing.
  Známka: 1
  Síla: Středně silný
  Chuť: Výrazná
  Aromatizace: Přírodní
  Aroma v místnosti: Středně výrazné
  Vůně pro nekuřáky: Neutrál

  mrcos 11.06.'10 17:12:34 
  V našich krajích klasická GH tobolka, v ní nepříliš kompaktní flák, středně až tmavě hnědý. Před lety jsem si ho koupil v domnění, že to bude opravdu čistě přírodní tabák, leč chyba lávky. Vyvanulo na mne silné lakeland aroma, poměrně silně se zažíralo i do dýmky. Dnešní produkce mi přijde hodně jiná, je to VaPer s lehkým lakeland pozadím, chuť tabáku není ničím příliš zastřená, já v tom cítím hlavně nádech oříšků a kakaa. Známka: 1
  Síla: Středně silný
  Chuť: Výrazná
  Aromatizace: Přírodní
  Aroma v místnosti: Středně výrazné
  Vůně pro nekuřáky: Příjemná

  Sobpeta 15.08.'10 20:36:03 
  Vynikající kousek! Rozhodně se vyplatí si na něj pořídit extra dýmku, jednak chuť lépe vyniká a za druhé je přeci jen dost zažírací, při pokusech o překouření jiným tabákem se poměrně dlouho výrazně projevuje ta lakeland stopa. Ve vlastní dýmce(v mém případě Kinsale XL-23) se po několika desítkách vykouřených gramů nádherně usadil a pak je to teprv lahoda. Pro mě jednoznačně zatím nejlepší tabák od GH, který jsem měl možnost ochutnat, vše podstatné už uvedl bromden. Jen dodám, že balení z produkce TTI bohužel bývají někdy špatně zavařené, takže tabák v nich(stalo se mi ve dvou případech, třeba jsem měl jen smůlu) byl úplně vyschlý. To byla škoda, protože ani dovlhčení a odležení už mu jeho kvalitu nevrátilo. Takže doporučuji koupi bulku někde jinde...naštěstí je dost možností. 1* Známka: 1
  Síla: Středně silný
  Chuť: Středně výrazná
  Aromatizace: Lehce aromatizovaný
  Aroma v místnosti: Nepostřehnutelné
  Vůně pro nekuřáky: Příjemná

  Hael 13.02.'11 13:01:13 
  Po delší době jsem se rozhodnul vložit další recenzi na poměrně zajímavý tabák. Tobolku s ním jsem zakoupil u pana Hingara. Klasická zavařená plastová tobolka. Po otevření jsem se jal zkoumat obsah. Nalezl jsem dlouhé tmavé fláky, poměrně tenké, takže jsem usoudil, že před nacpáním bude vhodné je rozemnout. Vlhké byly tak akorát. Tabák krásně voní - za studena v něm cítím hořkou čokoládu. No, asi by to nebyl tabák z produkce GH, kdyby z něj nebylo cítit ono lakelandské aroma. Ale je ho tam decentně. Výrazně méně než například v Conistonu. Tabák se zapaluje bezproblémově, a celkem bezproblémově i hoří, až do bílého popela. Při kouření je patrný perique se svou pověstnou lehce slanou chutí. Čokoláda přitom ustupuje do pozadí, stejně jako lakelandské mýdlo, nicméně chuť je vydatná tabáková. Mohu říci, že tabák voní i nekuřákům, ač to není pravý aromatik. Sílu tabáku odhaduji tak na 5 až 6 z 10 - tedy střed. Problémy s tímto tabákem jsem nezaznamenal žádné. Snad vždy na konci kouření se mi trošku přehřívala dýmka, ale to přisuzuji spíše vydatnějšímu bafání. Je to moc dobrý tabák, a vřele ho tímto doporučuji každému, kdo má rád kombinaci Va+P. Hodnotím za 1. Známka: 1
  Síla: Středně silný
  Chuť: Středně výrazná
  Aromatizace: Přírodní
  Aroma v místnosti: Středně výrazné
  Vůně pro nekuřáky: Příjemná

  ptakloskutak 2.09.'12 20:51:32 
  Je to už poměrně dlouho, co jsem tento tabák kouřil. Porovnám-li jej s Curly Cut Deluxe od stejného výrobce, zůstává mi v paměti jako spíše průměrný. Jak tak koukám na ostatní příspěvky, pokazím mu pěkné hodnocení. Ale slibuji, že si jej brzy znovu zakoupím a dám mu šanci si polepšit!

  Řez: drolící se flake
  Hoření: spíše způsobné

  Vůně: perfektní; oříšky, listí, dřevo, trochu květin a mýdla
  Chuť: nasládlá, ale čokoláda to určitě není, mýdla jen opravdu poskrovnu, chyběl mi silnější výraz

  Celkové hodnocení: 3
  Známka: 3
  Síla: Středně silný
  Chuť: Středně výrazná
  Aromatizace: Přírodní
  Aroma v místnosti: Středně výrazné
  Vůně pro nekuřáky: Neutrál

  Becetka 17.02.'13 15:02:34 
  Tabák kupuji v Praze u p. Hingara a nesetkal jsem se zatím s vyschlou tobolkou, vždycky optimální.
  Vůně za syrova nemá nic společného s chutí a vůní při kouření. Já z toho cítím hlavně čokoládu.
  Flake není úplně kompaktní, spíš polorozpadlý.
  Vykouřil jsem asi 200 g a nesetkal jsem se s chuťovými výkyvy, pokaždé to bylo vynikající. Pouze v jedné tobolce jsem opravdu jen velmi mírně cítil stopu mýdla. Sladkost v chuti necítím. Chuť při kouření je výrazná, ostrá a kořeněná, i když to není úplně přesný výraz a výraznost chuti je oproti Louisiana Flake od SG nebo např. Halovi, kde je údajně také perique, mnohem větší a hutnější.
  Kouřil jsem jak s balsovým, tak pokusně s uhlíkovým filtrem (i když s ním standartně nekouřím) a v obou případech to bylo vynikající.
  Do dýmky se tenhle tabák zažírá silně.
  Hoření je v průměru - hoří celkem dobře, ale musím mu pořád věnovat pozornost. Existují tabáky, které hoří líp, ale i podstatně hůř.

  Pro mě je tenhle tabák absolutním favoritem, nesmí mi chybět. Nekouřil jsem zatím nic chutnějšího, co bych si vychutnával vyloženě plnými doušky. Určitě to není aromatik. Já perique i virgini považuju za přírodní tabáky, tudíž jejich směs je taky přírodní. Mýdlové aroma se vyskytuje podle mého názoru spíš jen náhodou a žádné jiné (kytičky apod.) jsem v tom necítil.

  Vůni pro nekuřáky nehodnotím.
  Známka: 1
  Síla: Středně silný
  Chuť: Velmi výrazná
  Aromatizace: Přírodní
  Aroma v místnosti: Velmi výrazné
  Vůně pro nekuřáky: Příjemná

  petr459 26.06.'16 14:09:24 
  Po otevření plechu hodně vlhkosti flaku,vůně syrová zem.Hoří dobře, ale je třeba se mu věnovat.Lépe si ho vychutnáte ve větším kotlíku. Dým hustý krémový. Chuť se nemění. Byl jsem překvapen silou a chuťí. Je výborný, byl jsem spokojený a můžu jen doporučit Známka: 1
  Síla: Silný
  Chuť: Středně výrazná
  Aromatizace: Přírodní
  Aroma v místnosti: Středně výrazné
  Vůně pro nekuřáky: Neutrál

  milanko85 26.06.'17 15:29:38 
  V podstatě souhlasím s popisem recenzenta Becetky. Poměrně tučné flaky, vlhkost akorát, voní mi po čokoládě. Nacpání, zapálení, hoření OK. Čekal jsem, co to bude za chuť a vůni, jelikož jsem všude četl o nějakém lakelandu a jak moc se to zažírá do dýmky, proto jsem si pro něj koupil za pětikilo novou od BPK, abych si neničil mé ostatní dýmky. Chuť i vůně při hoření je výraznější než u ostatních VaPerů (Hall, St. James Flake apod.) - nějaké mýdlo možná lze cítit velmi slabě v pozadí, ale jinak cítím klasický, ale výraznější, kořeněnější VaPer. Známka: 2
  Síla: Středně silný
  Chuť: Výrazná
  Aromatizace: Přírodní
  Aroma v místnosti: Středně výrazné
  Vůně pro nekuřáky: Neutrál

  Wendyz 31.07.'17 22:17:37 
  Konečně tabák z produkce Gawitha H., který mi sedí.
  Dodává se v poměrně silných plátcích a to v poměrně vlhké konzistenci.
  Pokud ho chcete zapálit, tak ho nechte rozcupovaný déle oschnout. Jinak je zapálení docela očistec. Dávám jeden plátek do malého kotlíku.
  Zmíněná čokoláda je cítit za syrova. Při kouření jsem ji nepostřehl.
  Virginie v této směsi je ovocně sladká a dominuje tabáku.Perigue je hodně šťavnatý-fíkově pikantní a perfektně doplňuje virginii.
  Tabák hoří velmi pomalu a to hustým smetanovým kouřem.
  Síla je střední. Vyžaduje poměrně dost připalování a zanechávání v dýmce střední vlhkost.
  Lehké pobafávání je asi nejlepším způsobem, jak si tento chuťově skvělý tabák vychutnat.
  I přes všechny "technické problémy" hodnotím jedničkou a to hlavně za skvělou a vyrovnanou chuť.
  Známka: 1
  Síla: Středně silný
  Chuť: Středně výrazná
  Aromatizace: Lehce aromatizovaný
  Aroma v místnosti: Středně výrazné
  Vůně pro nekuřáky: Neutrál

  Hamish 1.01.'18 14:59:25 
  Produkty od firmy GH jsou mými favority a tak jsem sáhnul po dalším tabáku typu flake, které mám v oblibě asi nejvíce. V klasické hranaté krabičce naleznete světlejší flake, jehož vůně za syrova je opravdu dosti čokoládová se stopou kořenitosti. Vlhkost je dle mého ideální, je však lepší kvůli dobrému prohořívání nechat tabák po nadrolení chvilku oddychnout. V chuti je zajímavý a prolíná se v něm jemná sladkost virginie okořeněná tajemnou chutí perique, když pospolu vytvářejí opravdu velice chuťově tajemnou kombinaci, kde já osobně nejvíce vnímám něco jako sladký jablečný koláč s trochou slanosti. A právě po několika vykouřených kotlících mě právě ona vtíravá slanost, která přichází až spíše v druhé polovině kouření nějak začala lézt pod kůži. Cítím jí poté také z dýmky a je nutno podotknout, že se do ní tabák dosti zažírá. Nevím, zda je to kořenitost perique či později zřetelná mýdlovitost, kterou zpočátku nepociťuji a u jiných tabáků od GH mi vůbec nevadí, nebo kombinace obojího, ale přes jinak opravdu zajímavou chuť mě právě toto odradilo.Tabák je to rozhodně kvalitní, hoří dobře a nemočkuje, avšak jakožto častější kouření bych si ho nedokázal představit, proto dávám za 2. Známka: 2
  Síla: Středně silný
  Chuť: Středně výrazná
  Aromatizace: Lehce aromatizovaný
  Aroma v místnosti: Středně výrazné
  Vůně pro nekuřáky: Příjemná

  Ministerstvo zdravotnictví varuje:
  Kouření škodí Vám i lidem ve Vašem okolí


  « Zpět