www.tabaky.cz
Zobrazuji tabák: Samuel Gawith Black XX
Výrobce: Samuel Gawith
Složení:
 • Virginie
 • Orient
 • Řez: Loose Cut
  Balení: 50g plech
  Popis: Zvláštní druh tabáku, který je lisován do provazce. Ručně vyráběný tabák tvořený výběrem virginských tabáků a orientálních listů. Má výbornou zralou chuť. Opravdová specialita pro zkušené znalce. Silná směs.
  Dostupný v ČR: Ano
  Poznámky:
  Ø Síla: Velmi silný
  Ø Aromatizace: Přírodní
  Ø Chuť: Výrazná
  Ø Aroma v místnosti: Středně výrazné
  Ø Vůně pro nekuřáky: Neutrál
  Ø Známka: 1.1

  Máte-li zájem o zakoupení tabáku, klikněte zde.

  dh 18.09.'05 22:11:13 
  Dodává se v podobě roztomilých hovínek, která si člověk musí sám nařezat. Bůhví, co s tím tabákem vyvádějí, ale jsou na něm patrny stopy po provazech, jimiž byl spoután. Výsledkem je černočerný, olejnatý, kompaktní kus, který je třeba pečlivě nařezat a rozemnout.

  Na krabičce se píše, že je to "Finest Kendal Twist" a v JISTÉM SMYSLU je to velmi jemný tabák. Zpočátku se ohlašují jemné chuťové vjemy - jemná kořenitost, napadá mně lékořice, fernet... dým je velmi suchý, až trochu nepříjemně. Uprostřed kotlíku začíná bestie trhat řetězy. Je to natolik silné, že člověk nemá možnost sledovat nějaké chuťové nuance. Rozhodně doporučuji použít dýmku s uhlíkovým filtrem, balsa nestačí. Můj první pokus byl s bezfiltrovou dýmkou - velmi náročné.
  Zkoušel jsem ho kouřit čtyřikrát v různých stádiích vlhkosti a vždycky to hořelo dost špatně. Tenhle tabák má přes svou brutální sílu něco do sebe a určitě je zajímavý - můj oblíbenec se z něj ale asi nestane.

  Tak jsem konečně dorazil krabičku. Tabák vyschnul, tak jsem ho zase zvlhčil a nakonec se s ním skamarádil. Je osobitý a čas od času příjemný. Nakonec i slušně hořel. Zlepšuji známku o stupeň.
  Známka: 2
  Síla: Velmi silný
  Chuť: Lehká
  Aromatizace: Přírodní
  Aroma v místnosti: Středně výrazné
  Vůně pro nekuřáky: Příjemná

  brutak154 7.12.'05 12:52:11 
  Je to opravdu silák. Kouřím z něho tak jednou týdně, a to když se cítím natolik silný, abych se s ním popral. Po první dýmce tohoto tabáku vůbec – pociťoval jsem slabost a myslím, že jsem pak asi den neměl potřebu kouřit.
  Po prvním zapálení, hned na začátku, vydá tabák do prostoru kouř, který mi svojí mírně kořeněnou vůní připomíná cigaretové tabáky Drum nebo Samson v provedení halfzware. A pak už jen, kam ten kouř leze, tam štípe. Napsal jsem po prvním zapálení, to proto, že tento tabák je třeba zapalovat neustále, spotřeba sirek je značná. Ale jeho nehořlavost může být je příčinou špatného nacpavání. Kouřím ho z menší dýmky, i tak ta dávka vyjde pomalu na 3/4 hodiny tak, že ze štangle uříznu špalíček asi tak 1,5 cm, ten pak rozříznu napříč na polovinu a pak těch půlek zase napříč "nasekám" tenké plátky, které ještě rozemnu prsty na drť; tou pak naplním hlavičku. K hoření se to ale stejně moc nemá.
  K odstínům v chuti tabáku nemohu nic sdělit, je to takový ďáblík.
  O charakteru tabáku již napovídá i samotné provedení etikety: zobrazené soukolí je prostě symbolem síly, která drtí.
  Před chvílí jsem z něho dokouřil asi 8. dýmku, a myslím, že v něm budu i nadále pokračovat, protože se mi ten souboj s tím soukolím vždycky líbí. Hodnotím 2 (a to kvůli hoření).
  Známka: 2
  Síla: Velmi silný
  Chuť: Středně výrazná
  Aromatizace: Přírodní
  Aroma v místnosti: Středně výrazné
  Vůně pro nekuřáky: Neutrál

  Juice 19.12.'05 08:15:26 
  Po přečtení recenzí jsem váhal, zda tenhle tabák kvůli špatnému hoření zakoupit. Nejdříve jsem postupoval tak, jak psali recenzenti výše (nařezal a rozedmul mezi prsty). Vykouřit takhle tabák byla opravdu cesta peklem (neustálé zapalování). Potom jsem vyzkoušel jiný druh nacpání (možná proti kuřáckým zásadám) : uřezal jsem asi 1,5 cm a list jsem „rozbalil“. Tady je potřeba dosti velké trpělivosti, aby se nepotrhal. Potom jsem ho rozbalený dal na den zpět do krabičky. Na druhý den jsem ho zpětně „smotal“ a dal do dýmky a udělal jsem další chybu (zvyk z jiných tabáků). Po zapálení 1. sirky jsem ho ťapátkem přidusil a znovu zapálil a bylo to samé co před tím. Pro třetí pokus jsem zvolil, že tabák jsem nepřidusil a nechal ho rozhořet. Konečně jsem si tenhle tabák vychutnal. Hořel vcelku dobře (tak max. na 4-5 sirek), popel jsem při kouření jemně vysypával a od 1/3 jsem už používal ťapátko. A takhle vlastně kouřím už několikátou dýmku. Vlastnosti tabáku byly popsány recenzenty výše, snad jen, že je to opravdu silný tabák. Osobně mě uspokojil svou silou, někomu však nemusí sednout a hodnotím jej za 1.
  Provádím update recenze. U druhé krabičky jsem zvolil třetí a poslední způsob nacpávání. Nařežu tabák na kolečka o síle 1-2mm, kolečka rozříznu na půl a jemně promnu. Poté dám tabák volně na papír a nechám "vysušit" na 3-4 hodiny. Jemně nacpu do dýmky a výsledek je neuvěřitelný! Opravdu příjemně jemný (pro mě - ta tam je jeho brutální síla) tabáček vynikající chuti. U tohoto nacpávání zůstanu.
  Známka: 1
  Síla: Velmi silný
  Chuť: Středně výrazná
  Aromatizace: Přírodní
  Aroma v místnosti: Středně výrazné
  Vůně pro nekuřáky: Neutrál

  cavanagh 10.02.'06 17:18:12 
  Výtečný tabák. Abych pravdu řekl, neměl jsem a dosud nemám s nacpáváním ani zapalováním či kouřením žádné problémy; prostě a jednoduše z celého "bločku" nakrájím cca půl mm široké plátky, které rozemnu a obvyklým postupem nacpu do hlavičky. Zapaluji napoprvé - tabák, ač vlhký, hoří velmi dobře a dohořívá krásně. Skutečností je, že rychle vysychá a pokud není krabička dokouřena rychle, je třeba vlhkosti přidat, sušší nebo vůbec vyschlý je jednak silný, jednak štípe a nemá moc chuti. A co se té chuti týče, je samozřejmě silně individuálně pociťována. Má trošku jakoby "mýdlové" vyznění (kdo kouřil "University Flake" od Petersonů, snad mi dá za pravdu) a je i kořenná - ke konci nabírá na síle, aniž by to však ubralo plnosti a hutnosti. Okolí ho sice po stránce aroma hodnotí jako silný, ale snesitelný, proto volím neutrál. Dávám jedničku, zaslouží si ji plně; na úplný závěr snad jen poznámka, že se poněkud hůře chová v dýmkách s větší a velkou hlavičkou, mám pocit, že postrádá svou typickou chuť. Známka: 1
  Síla: Velmi silný
  Chuť: Výrazná
  Aromatizace: Přírodní
  Aroma v místnosti: Středně výrazné
  Vůně pro nekuřáky: Neutrál

  mates 22.03.'06 22:56:39 
  Není to můj šálek čaje, přesto jej kouřím tak jednou za čtrnáct dní. Chtěl jsem "sílu", koupil jsem ji.Při nacpávání jsem vyzkoušel vše - od rozdrcení až po uříznutí špalku a nacpání do dýmky, našel jsem pak zlatou střední cestu.Jedno až dvousirkový tabák, kouřím jej výhradně bez filtru, náročné, pak musím odpočívat.Tabák je to velice osobitý, má své místo mezi ostatními, nepotkal jsem však nikoho, kdo by jej kouřil každý den.Podle mého dojmu spolehlivě "označkuje" dýmku, dlouho nejde z ní ven typické XX aroma. Přes všechny výhrady doporučuji otrlejším povahám.neznámkuji, asi je potřeba delšího času na zvyk.A po delší době mohu říci, že jsem si nezvykl a že tento tabák nebudu vyhledávat. Přesto mu neupírám kvalitu. Známka: Neznámkováno
  Síla: Velmi silný
  Chuť: Velmi výrazná
  Aromatizace: Přírodní
  Aroma v místnosti: Nepřečichnutelné
  Vůně pro nekuřáky: Nepříjemná

  jcp 19.07.'06 15:15:22 
  Nechápu jak může někdo napsat že jde o Loose Cut když na krabičce jasně stojí 'Finest Kendal Twist' a v ní se nachází tak 15 cm dlouhá, na prst tlustá věc, kterou předrecenzent dh výstižně popsal jako 'černočerný olejnatý kompaktní kus'. Stran hořlavosti - osvědčilo se mi totéž co cavanaghovi: rozřezat na co nejtenčí plátky (žádný Roll Cake ale ještě méně než 0,5 mm) a -podtrhuji- dlouze rozemnout. Pak je to skutečně 1-2 sirkový tabák jak uvádí mates. Líp než v nízké a široké je mu v úzké vysoké hlavičce (v mém případě Jirsa 3K98 - kalabaš bez filtru). Chuť, stejně jako vůně zasyrova je opravdu velmi jemná, ten tabák je opravdu 'Finest'. Marně jsem ná stránkách páně Gawithových (http://www.samuelgawith.co.uk) pátral po něčem konkrétnějším, 'dark fired long filler leaf from various tobacco regions' a 'various flavours can be added to the finished product' je poněkud neurčité. Voní to tabákově a kořeněně, ale přesněji to nejsem schopen specifikovat. Co se síly týče, tak nejsilnější tabák ke kterému jsem se dostal (to jsem UF hodnotil jako 'středně silný'). Občas ke konci dýmky začíná mít člověk pocit že mu mírně stydnou chodidla a dlaně, ale rozhodně nejde o to že by se dělalo špatně :o) . Celkový dojem - výborný, chuťově jemný tabák s abnormálním obsahem nikotinu. Ideální jako uspávadlo - nezažil jsem bohužel legendární Night Cap ale co se účinku týče takhle nějak bych si ho představoval. Jediná nevýhoda - i když je aroma pro okolí nepříliš výrazné, je vnímáno jako štiplavé. Známka: 1
  Síla: Velmi silný
  Chuť: Lehká
  Aromatizace: Přírodní
  Aroma v místnosti: Málo výrazné
  Vůně pro nekuřáky: Nepříjemná

  basa333 20.12.'06 20:57:02 
  Tenhle tabák je prostě vynikající! Vyžaduje pozornost ve všech směrech, jak přípravou na kouření, tak samotným aktem, ale dokáže se odvděčit vynikající a nevšední chutí, která se (alespoň v mé praxi) nedá s ničím moc srovnat - je v tom něco starobylého, původního, neotřelého a přeci v určitých fázích i něco nasládlého a kořeněného. Zatím jsem ho nedokázal udržet dlouho při ohni, ale když hoří, chutná suše, bezproblémově, nemočkuje. Dýmku s ním zapaluji asi tak 20x, ještě ale zkusím kouřit v jiné. Na čerstvém vzduchu s čajem nebo kávou je skutečně přesvědčivý. Je silný, ale nemohu říci (jako zatím u žádného tabáku), že by se mi po něm točila hlava nebo tak něco. Kouřím ho bez filtru a myslím, že jen tak má tento tabák svůj charakter - je v něm spousta nuancí, o které se připravit by byla velká škoda. Kuřáci o něm tvrdí, že v místnosti voní neutrálně, nekuřáků jsem se raději neptal. Takto originálnímu tabáku nemohu dát jinou známku než 1.

  Po vykouření celé krabky doplňuji: nejlépe mi chutná v hospodě k pozdější hodině, tedy alespoň po 4 pivech. Opravdu vynikající tabák, na který se pokaždé těším. Když mám dobrý den, zvládám kotel už tak na 7-8 zapálení.

  Po vykouření dvou krabek: jde to i na 2 zapálení, ale tabák musí být v podstatě nakrájený tak na drobno, jak jen to jde. Pozornost však vyžaduje i tak.

  16.1.07: Po vykouření několika krabek: zařazen do trvalého repertoáru s vlastní dýmkou. Neumím si představit, že bych si ho večer v hospodě k pivu nezapálil. Jeho chuť je vždy originální, nová a přeci tak důvěrně známá, starobylá a pravdivá. Geniální tabák celým svým charakterem a pojetím. V podstatě stejný jako GH Black irish twist, oproti kterému jsem nezaznamenal vůbec žádný rozdíl.
  Známka: 1
  Síla: Velmi silný
  Chuť: Velmi výrazná
  Aromatizace: Přírodní
  Aroma v místnosti: Nepřečichnutelné
  Vůně pro nekuřáky: Neutrál

  Cifro 15.01.'07 23:27:28 
  V krabičke je cca 20 cm čierneho, akoby smolového lana, hr. asi 2 cm, krásnej tabakovej vône. Doteraz som ho fajčil tri krát. Pri prvom fajčení sa ťažko zapaľoval a zle horel. Potom som ho narezal ostrým nožom na tenké kolečká - curly cut (asi polovicu lana - 7 až 8 fajok), rozmrvil (rozemnul) a nechal odležať tri dni v originálnej zatvorenej krabičke. Takto odpočinutý sa zapaľoval a horel štandardne bez problémov na 2 - 3 zapálenia. Pri prvom fajčení som bol zo začiatku trochu zmätený z toho, že jeho povestnú silu som akosi postrádal. Ale, ako hovoria záhoráci: "šecko jede časem". Asi od tretiny fajky sa sila začala prejavovať a v tretej tretine už to začalo so mnou poriadne lomcovať. Doporučujem fajčiť v malej hlavičke. Dofajčiť tento tabak do konca vyžaduje silnú povahu. Doteraz som mal ako etalón sily tabaku Peterson University Flake, ale Black XX je iná liga. Chuť tabaku je výrazne korenistá. Ako deti sme namiesto žuvačiek žuvali smolu. Chuť tabaku mi pripomína chuť smoly. Ale nie v zlom. Chuť je nezvyklá, ale príjemná. Vôňa dymu sa postupne mení, ale zostáva až do konca (podľa mojich skúseností znak toho, že aróma je prírodná a nie syntetická). Zo začiatku mi pripomínala niečo medzi rozpáleným železom a žeravým výfukom motorky. Postupne sa vôňa a čiastočne aj chuť zmenila na vôňu ricínového oleja, ku koncu mi pripomínala vôňu výfukových plynov pretekárskych motoriek. Všetky moje prirovnania myslím v dobrom. Tabak určite nie je určený pre milovníkov sladkých aromatikov. Je to zvláštny tabak, nedá sa prirovnať k ničomu, čo som doteraz fajčil. Klaniam sa pred blenderom, ktorý ho vymyslel. Ja ho rozhodne zaraďujem do mojej "tabakotéky" a niekoľko krabičiek budem archivovať. Známka: 1
  Síla: Velmi silný
  Chuť: Výrazná
  Aromatizace: Přírodní
  Aroma v místnosti: Středně výrazné
  Vůně pro nekuřáky: Neutrál

  beda 17.08.'07 23:33:35 
  Specialita pro lidi, kteří si chtějí vychutnat mimořádně jemnou, harmonickou a plnou chuť tabáku ve formě lana, aniž by museli věnovat příliš pozornosti snaze udržet náplň hořící. Black XX je o poznání slabší než Brown No.4, také mnohem lépe hoří. Nařezaný na shag mi hoří v hliněnce bez předchozího sušení téměř bez problémů, téměř. Chuť je vyváženější a méně surová než u Brown No.4, velejemná. Ani stopa po štípání na jazyku, tím si mne dostal. Je znát malá míra aromatizace, nevím čím, ale je to velmi povedené, nic nevystupuje nad plnou a tělnatou chuť kouře. Velmi kultivovaný produkt. Známka: 1
  Síla: Velmi silný
  Chuť: Velmi výrazná
  Aromatizace: Lehce aromatizovaný
  Aroma v místnosti: Středně výrazné
  Vůně pro nekuřáky: Neutrál

  Swede 7.01.'08 10:27:02 
  BXX jsem musel zakoupit, protože jeho bratříček Brown No. 4 se přiřadil k mým nejoblíbenějším tabákům. Dokonce jsem mu propůjčil dýmku, ze které už se tři krabičky nekouřilo nic jiného než B.No 4. Říkal jsem si : Když jsou příbuzní, tak proč ne? A čekal jsem něco jako více vyuzený a trochu jinak voňavý Brown No. 4.
  Ale dostal jsem těžký kopanec. Jistě, trochu mi připomínal Brown No. 4, ale namočený ve vyjetém oleji a poté sušený nad horkým asfaltem. Po dokouření jsem odpadl a dva dny nevylezl z postele a ze záchodu.
  Možná to byla nějaká viróza, která s tabákem nesouvisela, ale momentálně nemám odvahu se o tom přesvědčovat. Až posbírám síly, k recenzi se vrátím.
  Update : Tak jsem se s ním znovu popral a na pomoc jsem si vzal fernet. Pachutě zmizely, ale drtivá síla zůstala. A byla to taková síla, že když jsem se z hospody vrátil domů, zjistil jsem, že jsem tam zapomněl psa. Naštěstí se neztratil a přišel sám. Stál za dveřmi a vyčítavě štěkal. Zapomenuté dýmky (Petersonku a Krškovku !) včetně luxusního značkového zapalovače mi přinesla hospodská domů po zavíračce.
  Nakonec jsme se zkamarádili. Těm problémyům byla na vině moje indispozice. Ale trvám na tom, že Brown no 4 je chuťově zajímavější a taky pro okolí snesitelnější. K BXX jsem slyšel poznámku, že smrdí jako připálená koňská kopyta.
  Známka: Neznámkováno
  Síla: Velmi silný
  Chuť: Velmi výrazná
  Aromatizace: Přírodní
  Aroma v místnosti: Středně výrazné
  Vůně pro nekuřáky: Nepříjemná

  Hades 5.05.'08 19:12:58 
  když jsem tenhle kus ho..a viděl poprvé a poprvé k němu přivoněl, byl to strach. Po prvním zapálení to vypadalo, jako bych vdechl pálenou gumu, ale spíše vůní než chutí.
  Po asi třetím zapálení (je trochu nehořlavý, ale když vám ho nacpe někdo, kdo to umí...), kdy se konečně rozhořel, pachuť gumy zmizela a měl jsem plnou hubu skvěle chladného dýmu, kde bylo cítit, že nejde o žádnou "nicku".
  Prostě skvělý tabák, který určitě není na každodenní kouření, ale spíše pohodovku, kdy se mu lze věnovat. Chutná skvěle, jako doplněk lze pivo, kávu, víno, ale i silný, ať černý nebo zelený čaj.
  Dnes už si bez tohohle tabáku nedokážu představit hodně klidný večer, kdy posedím a mám čas třeba přemýšlet třeba i o práci na příští den. Hlavně se nenechat rušit okolím.

  Nacpávám stylem, že nařežu na tenká kolečka(1,5 - 2mm), a ty rozdrolím v prstech. Pak stačí nacpat, zapálit a na kotlík stačí tak 3-4 zapálení.

  (Čím déle jej kouřím, tím menší počet zapálení)
  Známka: 1
  Síla: Silný
  Chuť: Výrazná
  Aromatizace: Přírodní
  Aroma v místnosti: Středně výrazné
  Vůně pro nekuřáky: Neutrál

  Jack 31.08.'08 20:44:36 
  Black XX
  1)Obal: Klasická SG krabička na jejíž etiketě jsou ozubená kola a nápis Finest Kendal Twist
  2)Řez: Provazec, po otevření na mne vykouklo temně černé cosi.
  3)Vůně za studena: Lehce jedovatá, plně kouřové trochu jako kvalitní černý tabák na balení cigaret bez té přinasládlé omáčky.
  4)Chuť: Plná velmi specifická, zemito-kořeněná, tak trochu starožitná jako když přivoníte k staré dlouho nevětrané starožitné skříni.
  5)Hoření: Nic moc, ale když jej nakrájíte opravdu na jemno tak hoří velmi slušně (tak 2-4 zápalky.)Po dokouření poskytne jemný šedobílý popel.
  6)Síla: Opravdu silný (9 z 10) není pro každého, pokud si jej oblíbíte určitě se bez něj neobejdete.
  7)Problémy: Nezvyklý řez- prkénko a opravdu ostrý nůž jsou nezbytné, vysoká vlhkost až počáteční nehořlavost.
  8)Verdikt: Velmi zajímavý tabák, jak samotným provedením, tak samotnou historií. Ovane vás duch mnoha generací mistrů baličů. Doporučuji.
  Známka: 1
  Síla: Velmi silný
  Chuť: Výrazná
  Aromatizace: Přírodní
  Aroma v místnosti: Středně výrazné
  Vůně pro nekuřáky: Nepříjemná

  SHELL 7.07.'09 12:29:41 
  Stare dobre Anglicko, nepochopitelna chut a magicka vona, cosi ako ked uvazujete, preco sa su nad umyvadlom dva samostatne kohutiky na teplu a studenu, cosi, ako ked si date kvasinkove pivo Tetley´s alebo Smith v starom anglickom pube, kde sa svieti na plyn a pozerate cez okno na heavy deep blue english clouds... K tomuto tabaku si treba najst cestu. Chvilu mi to trvalo, ale podarilo sa. God Save Gawith (: Známka: 1
  Síla: Velmi silný
  Chuť: Výrazná
  Aromatizace: Přírodní
  Aroma v místnosti: Středně výrazné
  Vůně pro nekuřáky: Neutrál

  martinson 26.12.'09 19:39:11 
  Tomuto tabaku je nutné prechovávať najvyššiu mieru rešpektu. Vtedy sa dokáže odvďačiť excelentným zážitkom. Tak som to na základe recenzií robil aj ja prvé tri fajčenia. Mal zaujímavé účinky, nazval som ho životabudičom. Samozrejme, to je u každého subjektívne. Štvrtýkrát sa to však zvrtlo. Nepreukázal som rešpekt: Naplnil som svoju petersonku s dosť veľkou hlavičkou úplne doplna, uhlíkový filter som vymenil za balzu a za 20 min vyfajčil. Potom prišiel Armageddon... Každopádne bola vina na mojej strane a tvrdím, že je to jeden z najlepších tabakov, aký som okúsil. Úplne nekompromisný, jednoducho skvelý. Známka: 1
  Síla: Velmi silný
  Chuť: Výrazná
  Aromatizace: Přírodní
  Aroma v místnosti: Středně výrazné
  Vůně pro nekuřáky: Neutrál

  pietrofabbro 6.02.'10 11:07:41 
  Je to tu. Žijem. Na tretí pokus som napchal plný kotol a zápas dobojoval do konca. Tento tabak som chcel vyskúšať kvôli jeho opisovanej sile a teraz, ráno po súboji uznávam jeho mocnú prevahu nad silami ľudského organizmu. Nie som fajčiarom dlho a nefajčím veľa, preto mala na mňa táto sorta asi iné účinky ako na skúsených bojovníkov. Nechce horieť a nechce. Počas mojich troch pokusov som teda bohate zveľadil zápalkový priemysel. Nuž taký vyzývateľ si aj to zaslúži. Tabak nehorí dobre len zo začiatku, neskor keď sa trochu rozhýbe a pousádza horí very good. Avšak z časom prichádza na rad aj jeho sila. Mne osobne bolo vždy zle tak od polovice. A hlavne dlho potom. Keď som s ním skončil, bol som rád že bývam tak blízko od krčmy. Aj keď čerstvý vzduch som potreboval veľmi vážne, aby som nevyzvracal aj vianočnú večeru. Striedali sa u mna pocity veľkej horučavy a následne chladu. Pred tým než som zaspal ( okolo piatej rána, lebo skôr sa nedalo) som pocítil akési mimotelové vnímanie. Pocit uzavretosti vo vlastnej hlave striedali záchvevy žalúdka a potreba utiecť z tela skrz oči. Akokoľvek zle som sa cítil fyzicky, nadobudol som akýsi neznámi pocit vnútorného uspokojenia a pohrdania svojou telesnou schránkou ktorá tak trpela. Teda pred spaním som zažil pocit akejsi tabakovej nirvány. Akokoľvek odvážny som predtým bol, teraz chovám, úctu k drtivej sile ukrývajúcej sa v nevábnom hovienku. Z vlastnej skúsenosti neodporúčam začiatočníkom a odvážlivcom. Ja si na další pohľad do očí nikotínovej bomby ešte počkám. Známka: 1
  Síla: Velmi silný
  Chuť: Výrazná
  Aromatizace: Přírodní
  Aroma v místnosti: Středně výrazné
  Vůně pro nekuřáky: Nepříjemná

  komet 1.01.'11 02:51:40 
  Blackxx jsem se po přečetených recenzích opravdu bál, až jsem ho dostal nečekaně darem. S nikotinovou silou souhlasím, ale úplný zabiják to přece jenom není. Zapaluji ho systémem-provaz rozřezat odlamovacím kutilským nožem na kolečka tloušťky co nejmenší-jak kdo dokáže odříznout, kolega to odhadnul tak na pikometr, když sledoval mé snažení,kdy odcházela i kůže z prstů. Pak rozemnout na úplně drobné částice, opatrně nacpat a zapálit sirkou, či dvěma nebo třemi. Pak už by ta olejnatá směs měla blafnout bez větších potíží. Po přečtení recenzí jsem nasadil malou dýmku, ale bez filtru. Nikotinové peklo, ale dá se zvládnout. V hospodě mezi nejbližšími kamarády jsem učinil prasácký, dýmkaře nehodný pokus a dal kolovat-vyloženě jako oběť dýmkařské vědě. Verdikt cigaretářů zněl - šlukuje se to slušně, ale ligerosky za našeho mládí byly větší odvaz. Můj závěr: hodně silný tabák s příjemnou chutí, dost pracnou přípravou, ale za jedna dávám jako vyhlášené klasice. Tenhle nechtěný a nevyžádaný dar mně nakopnul, aby otestoval i brown no. 4. Známka: 1
  Síla: Velmi silný
  Chuť: Středně výrazná
  Aromatizace: Přírodní
  Aroma v místnosti: Středně výrazné
  Vůně pro nekuřáky: Příjemná

  Ucho 7.07.'11 11:49:45 
  Moje první recenze. Recenze na tabák, který když jsem ochutnal, tak jsem dostal, co jsem hledal. Byť nemusím mléko, tak bych ho přirovnal ke smetaně. Diametrální rozdíl od ostatního kuřiva, které si dopřávám. BXX je plnotučný jak chutí, tak nikotinem. Jeden z mála tabáků, které nemám problém dokouřit až téměř do dna. Ke konci je to opravdu síla, ale ta chuť, byť ke konci přitvrzuje, tam je stále a je jedinečná. Nechutná rozhodně po spálenině. Chutná po něčem opravdu důkladně vypečeném, ale pachuť tam není žádná. Občas mi to připadá, jako bych ulizoval rošt od grilu druhý den po večírku:-) Chuť je zakulacená, sametově hebká. Nic mi tam nechybí, nic tam není navíc. Nekouřím ho každý den, ale já nekouřím dýmku každý den:-) Příprava tabáku již byla popsána kolegy. Na kolečka, na čtvrtky, promnout a šup s tím do fajfky. Hoří mi to jak kdy, ale mě zhasíná každej tabák, takže si stím hlavu rozhodně nelámu. Když ho kouřím venku, tak občas fajfku roztahám, že to hulí jak lokomotiva, ale na chuti tabáku to nic neměmí. Občas fajfka zhasne, občas to moc roztahám, ale ten tabák chutná pořád dobře! Nejlépe se mi BXX kouří z Falcona s hlavičkou Dublin. Zkoušel jsem v dalších dýmkách, ale v této funguje nejlépe. K té síle snad jen tolik, že je to sice silný tabák, ale když ho zapálíte po večeři, v klídku, tak rozhodně neumřete. Nemá absolutně smysl strašit začátečníky s dýmkou, že to je pouze pro ostřílené dýmaly. Jestli je začínající dýmkař bývalý kuřák cigaret, tak BXX silou není problém. Pokud na nikotin není zvyklý, tak si dá půlku kotle a je to. Trochu pracnější může být příprava tabáku, ale mě třeba připadá jednoduší nakrájet BXX, než upravit kdejaký flake. Sám se považuji stále za dýmkového začátečníka a myslím, že to byl čtvrtý tabák, který jsem koupil a ochutnal. Je to pořád jenom tabák, takže není důvod kolem toho chodit a přemýšlet, kdy nastane ten správný čas ho ochutnat, ne? Doporučuji BXX všem, kdo mají pocit, že to co dnes kouří, je takové nijaké nebo jalové. Známka: 1
  Síla: Velmi silný
  Chuť: Výrazná
  Aromatizace: Přírodní
  Aroma v místnosti: Velmi výrazné
  Vůně pro nekuřáky: Neutrál

  PrachatejMizera 10.12.'11 00:49:47 
  Jde o jediný tabák Samuel Gawith, který mi stojí za to kupovat.

  Krabička je tradičně škaredá a netěsná, jak má Samuel Gawith ve zvyku. Hovínka jsou rovněž typicky lajdácky ubalená a odfláknutá, často mají tendenci se samovolně rozbalovat.

  Hovínko je nutné nakrájet ostrým nožem na velmi tenké mince (maximálně 1 mm, snažím se o půlmilimetrové). Ty pak pečlivě rozeberu na tenká vlákna - osvědčilo se mi dát si opravdu záležet s opatrným rozebráním každé mince zvlášť. Takto připravený jemný loose cut nechám asi šest hodin schnout na talířku při pokojové teplotě (ne na topení!). Pak ho velmi jemně nacpu, tedy spíše nasypu do dýmky, a nahoře urovnám. Takto připravený tabák lze bez problémů vydýmat na jedno až dvě zapálení ve standardně velké hlavičce s plnou komorou 20x40 mm, hoří bezproblémově a mírně. Po dokouření občas zanechává drobné zbytky.

  Za syrova podle mého názoru nevoní nijak hezky, opravdu mi místy připomíná smrad z výfuku autobusu. Po zapálení nastane výrazná změna k lepšímu. Tento tabák mi chutná výhradně bez filtru a jako takový připomíná grilovaný pepřový biftek. Filtr mu vezme všechny příjemné chuťové odstíny, takže opravdu doporučuji vychutnávat ho výhradně v bezfiltrové dýmce. Chuť je drsná, extrémně výrazná a vyžaduje trpělivost, než si na ni člověk zvykne a naučí se užít si ji. Po stránce obsahu nikotinu však tento tabák zdaleka není tak silný, jak se rádo tvrdí. Párkrát jsem si ho dal i ráno nalačno a nic hrozného se nestalo.

  Tabák má zvláštní vlastnost: Připadá mi, že jeho dýmem vůbec nenačichnou vlasy ani oblečení. Člověk po něm prostě vůbec nesmrdí. To je pozoruhodný jev, obzvláště uvážíme-li intenzitu jeho chuti.

  Tabák se hodí zejména k posezení u ohně či po grilování nebo po vydatné večeři. Jeho chuť se dobře hodí ke kvalitnímu černému čaji.

  Zatím neznámkuji, je to přece jen produkt velmi odlišný od ušlechtilých jemných lahůdek, na které jsem zvyklý, jako je například PETERSON University Flake nebo ERINMORE Flake.
  Známka: Neznámkováno
  Síla: Silný
  Chuť: Velmi výrazná
  Aromatizace: Přírodní
  Aroma v místnosti: Středně výrazné
  Vůně pro nekuřáky: Neutrál

  vladkult 23.06.'14 14:20:33 
  Vzhledem ke kladným recenzím jsem se nechal zlákat a objednal si 10g vzorek.

  Tenhle druh tabáku mi vůbec nesedl,
  jedná se o "provazovou úpravu" velmi, velmi, ale opravdu velmi nehořlavé. Zkoušel jsem několik způsobů, rozemnout, nakrájet, nastříhat.... ale nic.

  Chuť: pro mě těžko popsatelná, spíš pachuť, nepříjemná uzenost a zemitost, zkoušel jsem ve dvou dýmkách.

  Dále se asi rozepisovat nebudu, protože nekořím dýmku nikterak dlouho a je tedy možné, že je chyba u mě, pro příště ale vím, že se tomuto druhu tabáku určitě vyhnu.
  Známka: Neznámkováno
  Síla: Silný
  Chuť: Výrazná
  Aromatizace: Přírodní
  Aroma v místnosti: Nepřečichnutelné
  Vůně pro nekuřáky: Nepříjemná

  cechura09 9.07.'14 16:04:37 
  Při otevření první krabičky tohoto tabáku jsem spráskl ruce a řekl - no nazdar, to ty plíce budou vypadat. Žena mne uklidnila že je to po těch letech kouření stejně jedno, tak jsme přešli k očichávání tohoto vysmoleného špagátu poctivě čeré barvy.
  Ve "vůni" tabáku je cítit snad guma z pneumatik, zamřelé maso, dehet a závany asfaltu. Míněno ale v dobrém. Podle doporučení jsem nařezal tabák na tenká kolečka, trochu rozemnul, půl hoďky nechal na vzduchu odpočnout a nacpal do dýmky. Zapálení a rozhoření tabáku dá trochu víc práce, v dýmce pak už hoří docela dobře. Nespěchám na něj, je to opravdu silák. Pokud mi v dýmce pohasne, rád si dám přestávku i já. Velký kotlík obvykle najednou nedám.
  Při kouření je okolí plné poctivého kouře, Zamřelé maso, guma i asfalty jsou pojednou ty tam. V ústech i ve vůni zůstává pouze a jen kvalitní tabák s mírnou štiplavostí na kořeni jazyka a vzadu na horním patře. Na tento tabák je potřeba si udělat náladu a snad se i na něj připravit. Díky své síle nenutí pustit si doušek do plic, dochuť i po vyhasnutí dýmky je dlouhá a výrazná.
  Nekuřáckým okolím nebývá vnímán pozitivně. V chuti a vůni je pro kuřáka jednoznačně kvalitním tabákem k němuž se vyplatí vrátit, za volantem bych si jej ale rozhodně nezapálil. Jak bylo zmíněno, i přes jeho sílu, nejvíce chutí má bez filtru. jura
  Známka: 1
  Síla: Silný
  Chuť: Výrazná
  Aromatizace: Lehce aromatizovaný
  Aroma v místnosti: Velmi výrazné
  Vůně pro nekuřáky: Nepříjemná

  Wojtyla 2.08.'14 20:38:00 
  Sedim na balkone v Chrovatsku a prave dokuruju takovou mensi dymku kterou jsem si nacpal timhle kusem lana z krku obesencova.
  Po trech letech koureni dymky jsem si rekl ze je cas dat si par kol s timhle potetovanym chlapkem.
  Po precteni zdejsich recenzi jsem mel pocit jako kdybych nastupoval do ringu s Mikem Tysonem. Inu nejsem zadna babovka taky vazim 100kilo a 20 let kourim cigarety takze sem taky svym zpusobem tezka vaha. Tedy nakrajel jsem na drobno, nacpal jen polovinu nalil si mistni pivo a zapalil. Zhaslo temer okamzite. Pripaloval jsem co 5 minut - mel jsem to nechat vyschnout hergot trochu. Cekal jsem kdy to prijde. Rana do hlavy. Koma. Smrt. Pokud se mi darilo kourit lehce, dostavoval se ovsem pouze hutny prijemny kour chvilema az sladky. Sila pocitove lehce slabsi nez University Flake. Chut naprosto skvela. Plna, silna, kulata az sametova. Tvori krasnej sedivej popel. A ten kour! Ten by se dal zvejkat! Bozsky. Jeste ted pri psani mam v puse tu nadhernou chut (uvidim co rekne zena az ji pujdu polibit:-).
  Zaverem je jasny ze my dva budeme rozhodne velky kamaradi. Za me jeden z nejlepsich tabaku ktery jsem kdy kouril.
  Rozhodne doporucuju a nenechte se odradit desivejma recenzema. Neni to zadnej Pittbull, je to starsi hodnej Bernardyn, velkej a chlupatej. Jen rum nema. Ale ten si muzete nalejt. Slava lanu!
  Známka: 1
  Síla: Silný
  Chuť: Výrazná
  Aromatizace: Přírodní
  Aroma v místnosti: Nepřečichnutelné
  Vůně pro nekuřáky: Nepříjemná

  Vasil 6.08.'14 19:56:35 
  Tak je to asi 10 minut co jsem poprvé ochutnal Black XX. Všichni mě varovali před jeho silou..byla i taková varování: "jakmile ucítíš euforii, tak okamžitě přestaň, dostavuje se otrava nikotinem!"
  Nic takového jsem ale nepociťoval, ačkoli se považuji za začátečníka. Chuť byla příjemná, nasládlá (díky virginii) a hezky okořeněná. Často jsem zapaloval, asi proto, že kolečka, která jsem krájel z hovínka byla tlustější než doporučovaní milimetr.
  Tento tabák bude pro mne spíše svátečním kouřením, jako doplněk k Marlin fleke.
  Více po dokouření krabičky...
  Známka: 1
  Síla: Silný
  Chuť: Středně výrazná
  Aromatizace: Přírodní
  Aroma v místnosti: Středně výrazné
  Vůně pro nekuřáky: Neutrál

  Belda 27.08.'14 20:28:27 
  Tabák má tvar naolejovanýho lejna a svým způsobem jako lejno smrdí.
  Nasekal jsem si ho najemno nožem na desce a pak hoří celkem bez problémů. Je trochu vlhčí, ale připaloval jsem maximálně 2x.
  Velmi silný tabák, někdy mi připománá kouř vlhkého táborového ohně. Místama jsem ale ucítil velmi příjemnou vůni, těžko popsatelnou.
  Je to velmi výrazné pokouření, žádné neurčitá sláma.
  Je ale natolik silný, že mám z něho strach :-).
  Definoval bych jako "rozumím ti, ale nesouhlasím s tebou".
  Pravděpodobně se k němu nevrátím.
  Známka: Neznámkováno
  Síla: Velmi silný
  Chuť: Výrazná
  Aromatizace: Přírodní
  Aroma v místnosti: Středně výrazné
  Vůně pro nekuřáky: Nepříjemná

  Wendyz 18.06.'17 22:32:59 
  Obavy ze síly tabáku nejsou na místě. Ba naopak. Už jsem kouřil silnější kalibry. Velmi jemná chut krásně přírodního tabáčku. Nikotinu cítím přiměřeně. Rozhodně to ale není žádný extrém. Výborně se hodí ke kvalitnímu těžkému červenému vínu. Sám mám rád spíše středně silné tabáky. Určitě doporučuji vyzkoušet a rozhodně v něm budu pokračovat. Jedním slovem LAHODA ! Známka: 1
  Síla: Silný
  Chuť: Středně výrazná
  Aromatizace: Přírodní
  Aroma v místnosti: Středně výrazné
  Vůně pro nekuřáky: Neutrál

  Subarus 22.10.'19 16:07:59 
  Vune za syrova neco jako mix barbecue omacky, visnaku na rany, asfaltu a bezinkove marmelady co delaval muj deda. Dymka se neprehriva, byt to golden blend, uz je v ni dira skrz. To pisu proto, ze jsem si novou dymku zakuroval prave goldenem. Da se skutecne mohutne bafat a tabak dava plny kremove husty dym. Neni to takova sila co bych cekal, mozna proto, ze jsem mel par baleni hnedeho lana, ale presto to neni tabak co si dam kdyz prijdu z prace a padam na hubu. Na tenhle tabak skoro clovek musi byt uchyl. To chce proste klid, samotu a mit se jen sami pro sebe...navzdory recenzim, tabak hori dobre. Ukrojit nekolik milimetrovych kolecek, ty potom jeste rozkrajet a potom rozdrobit, nechat chvili odlezet a zase rozdrobit. Nasypat do dymky a teprve posledni vrstvu primacknout. Tenhle tabak se neda k nicemu prirovnat, ale kdyz ho kourim, rikam si v duchu, ze tohle citi hasici kdyz jsou na strese skladu prvotridniho tabaku a vsude kolem se skvari lepenka...Ale ted vazne, skutecne excelentni zalezitost pro milovniky starych receptur, pro situace, kdy krome dymky prestava existovat okolni svet... Známka: 1
  Síla: Středně silný
  Chuť: Velmi výrazná
  Aromatizace: Přírodní
  Aroma v místnosti: Velmi výrazné
  Vůně pro nekuřáky: Neutrál

  Ministerstvo zdravotnictví varuje:
  Kouření škodí Vám i lidem ve Vašem okolí


  « Zpět