www.tabaky.cz
Zobrazuji tabák: Samuel Gawith Brown No.4
Výrobce: Samuel Gawith
Složení:
 • Virginie
 • Řez: Flake
  Balení: 50g plech
  Popis: Tmavě hnědé listy sušené kouřem, ručně smotané do podoby silného tabákového lana s plnou, výraznou chutí. Tradiční tabák pro dýmkaře, kteří preferují nearomatizované tabáky.
  Dostupný v ČR: Ano
  Poznámky:
  Ø Síla: Velmi silný
  Ø Aromatizace: Přírodní
  Ø Chuť: Výrazná
  Ø Aroma v místnosti: Středně výrazné
  Ø Vůně pro nekuřáky: Neutrál
  Ø Známka: 1.0

  basa333 12.01.'07 15:57:53 
  Po otevření překvapení - podoba s ho...em je skutečně nápadná :-D. Voní trochu podobně jako Black xx, ale ne tak výrazně uzeně. Lano je mnohem měkčí, než u black xx, také mi přišlo o dost sušší. Na hořlavost tabáku to ale nemá žádný vliv, hoří stejně mizerně jako black xx. Ovšem chuť je vynikající - dovolil bych si ji přirovnat k asi tak 10x silnějšímu FVF s podtónem jako black xx. Zpočátku jemná (sílu ovšem hned cítíte), pak výrazná a nakonec to opravdu táhne, připomíná to (jak už uváděl Fénix) až trochu doutník. Kouřil jsem venku, takže aroma v místnosti nechci hodnotit, bude ale asi neutrální, totéž pro nekuřáky. Protože mám pro SG absolutní slabost, je pro mě 1 jasná. Vynikající přírodní tabák.
  Doplňuji: po vykouření cca 1/2 krabky bych dal ne 1, ale 1*. Skvostný naturál, který ovšem vyžaduje víc práce (jinými slovy: víc krájet) než Bxx, jinak je opravdu náročný na zapálení. Je nutné ho nakrájet v podstatě na formát cigaretového tabáku, pak se z něj stane docela normálně hořící přírodní tabák s velmi jemnou chutí,opravdu FINEST Kendal twist.

  Po pár krabkách doplňuji: tabák má dost kolísavou kvalitu. Někdy hoří docela slušně, jindy je fakt azbestový.
  Známka: 1
  Síla: Velmi silný
  Chuť: Výrazná
  Aromatizace: Přírodní
  Aroma v místnosti: Středně výrazné
  Vůně pro nekuřáky: Neutrál

  dh 12.01.'07 23:08:04 
  Tuhle recensi určitě ještě přepíšu, kouřil jsem zatím dvakrát.
  Opět gawithovský špagát, na rozdíl od Black XX není tak kompaktní, vnější list se dokonce samovolně odvíjí.
  Vůní mi připomíná žvýkací tabák, co si ho můj otec kdysi přivezl z Dederonie, taky cigaretový tabák Van Nelle's Rising Hope... takový přiuzený doutníček, těžko popsat, ale je to velmi přírodní a sympatické.
  Hoří mi to extrémně mizerně, ale jsem odhodlán se s tím porvat. Zkusím to trochu vysušit - na omak to tak nepůsobí, ale po rozřezání je docel vlhký, bud experimentovat s různými způsoby řezání - chuťově je totiž VYNIKAJÍCÍ. Zatím nehodnotím, protože mu chci dát za jedna, ale musím se napřed naučit ho kouřit.
  Co se týče síly, fakt není slabý. Ale recense na Synjeco.ch zas trochu přehání, řekl bych. Při prvním kouření se mi zdál jen o trochu silnější než třeba Sherlock Holmes, při druhém jsem dostal větší kopanec, ale na BXX v tomhle směru nemá.
  Kdo má rád silné přírodní tabáky, ten tohle prostě musí zkusit. Všichni si ho kupte, ať nám ho Mostex zachovati ráčí.
  Známka: Neznámkováno
  Síla: Velmi silný
  Chuť: Středně výrazná
  Aromatizace: Přírodní
  Aroma v místnosti: Velmi výrazné
  Vůně pro nekuřáky: Příjemná

  jcp 13.01.'07 22:59:28 
  SG Brown No.4 je vynikající věc, pokud se bude dovážet, zařazuju nafurt do repertoáru. Na rozdíl od BlackXX kterej je smolně černej je No.4 hnědej, vypadá to skoro jako kus doutníku. Krásná čistá tabáková, lehce nahořklá vůně (z Rattrayovic Véček - Hal,Gowrie - vnímám něco nasládlého jako med nebo fíky, tady ne). Stejně jako basa333 v chuti necítím nic uzeného (proti tomu co se píše v e-trafice).Po zapálení to samé jako zasyrova - jemná lehce nahořklá čistě tabáková chuť (a tady dávám e-trafice zapravdu) beze stopy jakékoli aromatizace. Náádhera ! Podle mě ryzí příroda bez špetky chemie (i když tam určitě bude nějakej glykol proti vysychání a sorbát jako konservans) a to je dneska velká vzácnost. Silnej teda opravdu je, ale zdaleka ne tak, jak se píše. Na sílu 10 bych ho rozhodně netipoval, BlackXX mi připadá o dost silnější. Akorát se (na rozdíl od ostatních SG, kde mi ta vlhkost nikdy nedělala problémy) trochu hůř zapaloval - uvidíme příště, nechám ho trochu vyschnout - ale po zapálení už to bylo OK. Troufám si tvrdit že rozhodnutí dovézt No.4 bylo velice šťastné protože (podle mě) tu nic blízce podobného na trhu není.
  11.02.07 Doplňuji- nechat vysychat je pitomost, stejně to moc nehoří, ale konečně jsem na to přišel :o) Nakrájet na co nejtenčí koláčky, pak ještě překrájet nadrobno napříč (jako cibuli) a trochu rozemnout. Nacpat jen velmi zlehka a jen 1x přimáčknout. A rázem je to na jedinou sirku, jen se musí zpočátku (dost často, ale velmi zlehka) ťapťat. Za odměnu se vám teprve teď ta chuť naplno rozvine - nezmění se, ale zesílí - a taky naplno ucítíte tu sílu - tý desítce už věřím :o). Btw. i pro okolí se vůně změní z neutrálu na příjemnou fíkovou (podle mý babči).
  Známka: 1
  Síla: Velmi silný
  Chuť: Lehká
  Aromatizace: Přírodní
  Aroma v místnosti: Málo výrazné
  Vůně pro nekuřáky: Příjemná

  Cifro 11.06.'07 02:47:17 
  Výnimočný tabak. Výborná, poctivá, plnotučná Virginia. Nezvyčajne silná, excelentnej chuti. Ale aj nezvyčajne neochotná horieť. Kto sa chce voziť na bicykli, musí sa to naučiť. Kto chce fajčiť tento tabak, tiež sa to musí naučiť. Metóda, opísaná v recenzii hore, je dobrá. Ale trvá to trošku dlhšie. Zo začiatku sa počet zapálení počíta rádovo v desiatkach. Postupne sa človek prepracuje k dvom - trom zapáleniam a až potom ocení kvality tabaku. Výsledok učenia fajčiť tento tabak stojí za to. Brown No.4 je vysokokvalitná, silná, poctivá Virginia, ktorú ocenia tabakoví labužníci. Známka: 1
  Síla: Velmi silný
  Chuť: Výrazná
  Aromatizace: Přírodní
  Aroma v místnosti: Středně výrazné
  Vůně pro nekuřáky: Neutrál

  beda 17.08.'07 23:17:31 
  Specialita pro lidi co si chtějí zakouřit opravdu silný a poctivý tabák. Chuť je mimořádně výrazná, jednoznačně tabáková, surová, přesto jemná. Tabák si vyžaduje velkou pozornost, jinak zhasíná. Osvědčila se mi hliněná dýmka. Kvůli malé hlavičce a možnosti libovolně dlouhého připalování. Taky se hodí k tabáku stylově a historicky. Řežu přímo z lana ostrým nožem co nejtenčí vlákno, téměř cigaretový shag, ten pak pomnu a nechávám přes noc sušit na prkýnku, přikrytý mističkou, nesmí přeschnout, začal by štípat.
  Edit: hrubší řez mi hoří líp.
  Známka: 1
  Síla: Velmi silný
  Chuť: Velmi výrazná
  Aromatizace: Přírodní
  Aroma v místnosti: Nepřečichnutelné
  Vůně pro nekuřáky: Neutrál

  Swede 8.09.'07 12:28:48 
  Toto tabákové lano mi vždy připomene nesmrtelnou opakující se hlášku "do you have any tobbaco ?" z kultovního filmu "Dead man" s Johny Deppem. Lano je velmi přijemné na omak a nejraději bych se do něj zakousl. Voní nenápadně a po tabáku. Chutná přesně tak, jak byste od něj po vizuálním, čichovém i hmatovém vjemu očekávali. Plná chuť, která opravdu připomíná doutník, ale v poloze dýmkového tabáku. Kdysi mi kdosi koupil doutníky, které měly na obalu namalovanou dýmku a měly evokovat chuť dýmkového tabáku.
  V tomto případě je tomu naopak, ale je to mnohem zdařilejší kombinace.
  Jediná nevýhoda je v tom, že pro jeho pohodlné kouření je lépší mít u sebe nůž a plynový zapalovač.
  Jednoznačně jednička.


  Doplnění : Je to pro mě absolutní jednička mezi tabáky, takže něco k jeho (ne)hořlavosti : Krájet ho na koláčky a následně napříč je jedna možnost. SG lano se skládá z celých tabákových listů, takže obsahuje pochopitelně i žilky. Takže : ukrojit potřebný kus a rozbalit lano z vnějšku. Následně natrhat. Tímto způsobem mezi prsty zůstanou žilky, které způsobují nehořlavost tohoto tabáku.
  Žilky vyhodit...a zbytek hoří bez problémů. A ta chuť !
  Známka: 1
  Síla: Silný
  Chuť: Velmi výrazná
  Aromatizace: Přírodní
  Aroma v místnosti: Středně výrazné
  Vůně pro nekuřáky: Neutrál

  ALBATROS498022 28.01.'12 23:06:20 
  Tabák jsem dostal, po otevření krabičky jsem pozorně prohlédl a očichal / přece jen jeden nikdy neví /,leč voní velice příjemně a tak nastalo dilema jak to upravit. Nakonec jsem nařezal kolečka cca 2mm a ty pak projel "trávomlejnem" nechal malinko odpočinout, nacpal a zapálil. Něco tak exelentního jsem dlouho neměl. Hoří dobře, nemočkuje a krásně dohoří.Chuť po celou dobu velice příjemná. Už jsem koupil další krabičku a jednoznačně zařazuji do repertoáru a dostane i vlastní dýmku. Známka: 1
  Síla: Silný
  Chuť: Výrazná
  Aromatizace: Přírodní
  Aroma v místnosti: Středně výrazné
  Vůně pro nekuřáky: Neutrál

  coonan 23.02.'12 10:34:02 
  K tomuto tabáku bylo naspásno již mnoho pochvalných recenzí a mě nezbývá než se k nim přidat. Tento tabák mám pořád otevřený a vždy jednu plechovku v zásobě, neboť je opravdu naprosto skvělí. Jemná a velmi příjemná čistě tabáková chuť která nemá v ničem konkurenci a vždy se k ní rád vrátím. Potvrdím jeho občasnou nehořlavost, nicméně Brown No.4 mě naučil, že pokud mi tabák maximálně chutná nemá cenu řešit počet připálení.
  Nikotinově je bohatý nicméně žádné nikotinové kladivo se u mě nekonalo. Nejvíc si ho vychutnám sedíc sám v koutku hospody u dobrého piva kdy se mu mohu plně věnovat.
  Pro mě je to jasná 1*
  Známka: 1
  Síla: Velmi silný
  Chuť: Výrazná
  Aromatizace: Přírodní
  Aroma v místnosti: Středně výrazné
  Vůně pro nekuřáky: Neutrál

  Antal 15.09.'13 20:23:42 
  Otevřu, vidím exkrementy našeho Haryka. Nečichám. Ani k Harykovýmu nečichám. Naplním jednu dýmku a on to doutník. Přesně takhle chutnalo v šedesátých letech m.s. veržinko strýčka Dolfy. Já to musím vědět, já mu jedno čmajznul.
  Tak jsem tu krabičku zavakuoval. Snad někdy. . . Jako velmi silný kuřák cigaret jsem v pozdním věku "zmoudřel" na radu lékaře a dva roky jsme nekouřil. Ale stále něco chybělo. Chyběla ona pohoda s kafíčkem a tabáčkem Nu a nyní jsem se dal na dýmku a ožil jsem. Zase mám radost ze života. Ačkoliv už mám za sebou řadu tabáčků a pár stovek dýmek, jsem pořád dýmkový elév.
  Kucí dýmkařští. Jak já večer sedím u kafíčka tak jsem dostal takovou chuť na ten zavakuovaný doutníček, že jsem ho otevřel, nařezal, promnul a ejhle. Surové veržinko á d o b r é. Co dobré, vynikající.
  Rozhodně to není tabák pro začínajícího dýmkaře, dříve nekuřáka, ale pro tabakisty v tom dobrém smyslu slova je to móc dobrý tabák.
  Aroma v místnosti hodnotit nemohu. Babička mne do seknice s tabáčkem nepustí, ale mně voní jako veržinko strýčka Dolfy.
  Známka: 1
  Síla: Středně silný
  Chuť: Středně výrazná
  Aromatizace: Přírodní
  Aroma v místnosti: Středně výrazné
  Vůně pro nekuřáky: Příjemná

  alzik1 18.10.'15 19:00:28 
  Já to vidím asi takhle.Dobrý kafíčko a tenhle tabáček a vždycky na hodinku zapomenu na svět.Paráda. Známka: 1
  Síla: Silný
  Chuť: Výrazná
  Aromatizace: Přírodní
  Aroma v místnosti: Středně výrazné
  Vůně pro nekuřáky: Neutrál

  mates 15.11.'15 12:32:05 
  Pokusím se vzhledem k předchozím výstižným recenzím jen stručně popsat i svůj názor na tento podle mého tak povedený tabák.
  Ten by se dal shrnout takto: Brown 4 je skutečně a doslova excelentní silný až velmi silný tabák se stoprocentně čistou a to lahodnou a jemnou tabákovou chutí.Hoří mi po krátkých začátečnických pokusech o nacpání naprosto ukázněně(nejlépe se mi osvědčilo nakrájení systémem popsaným kolegou -jcp-, tj.nožem na slabá kolečka a ta potom ještě nakrájet napříč jako cibuli.Zkoušel jsem zpočátku i rozbalení lana a natrhání listu podle Swedeho, ale na hoření to kladný vliv nemělo,asi jsem to nedělal dobře ). Kouřím tento tabák výhradně venku, proto aroma v místnosti nemohu hodnotit. Dávám si No4 vždy večer,jako odměnu za celý kuřácký den a snažím se kouření neuspěchat.
  Podle mého je taky dobré tabák příliš neudusávat, až během kouření, a to rozvážně a s rozmyslem. Nálož vždy ochotně dohoří do konce, k mému překvapení zůstává po vysypání popela dýmka suchá, bez jakékoli stopy močky. Kouřím Brown 4 jak z malé, tak i středně velké hlavičky, z již pro něj vyhrazených dýmek a výsledek je z tohoto hlediska naprosto stejný.
  Za zmíněnou lahodnost a čistě tabákovou chuť a sílu tabáku (tak 8 z deseti) bych dal v celkém hodnocení k jedničce hvězdičku.Brown No4 zařazuji trvale do svého repertoáru a doufám, že nám jej obchod zachová.
  Známka: 1
  Síla: Silný
  Chuť: Středně výrazná
  Aromatizace: Přírodní
  Aroma v místnosti: Středně výrazné
  Vůně pro nekuřáky: Neutrál

  Subarus 22.10.'19 15:47:11 
  Tak tohle je sila, asi nejsilnejsi tabak co jsem kdy kouril. Lano hnede barvy asi jako prvotridni doutnik utazeny kadidlem. Prijemna vune a po nastrihani nuzkama na jemno a nacpani i prijemna chut prirodniho tabaku. Skutecna lahudka pro opravdove znalce, ale ta sila...Je to asi prvni tabak, kteremu dam pro svoji kvalitu, chut a vuni za 1, ale presto si ho asi kupovat nebudu. Je to proste rana nikotinovym kladivem do hlavy...pokud se mi podari poridit mu dymku s malym kotlikem, koupim ho znova, ale z normalniho kotle mam po nem na cele zilu jak rousnici...a to si po bezne dymce dam klidne torpedo od Cohiby...takze kdo chce fakt poradnou pekelnou naloz, rozhodne doporucuji, ja se ho bojim... Známka: 1
  Síla: Velmi silný
  Chuť: Velmi výrazná
  Aromatizace: Přírodní
  Aroma v místnosti: Středně výrazné
  Vůně pro nekuřáky: Neutrál

  Ministerstvo zdravotnictví varuje:
  Kouření škodí Vám i lidem ve Vašem okolí


  « Zpět