www.tabaky.cz
Zobrazuji tabák: Samuel Gawith Full Virginia Flake
Výrobce: Samuel Gawith
Složení:
 • Virginie
 • Řez: Flake
  Balení: 35g tobolka, 50g plech
  Popis: Dýmkový tabák Full Virginia vznikl jako směs za studena lisovaných virginských tabáků. Nejprve se tepelným lisem upravené virginské tabáky nechávají rychle zchladit a takto slisovaný čtverec získá delikátní a výraznou tmavou barvu. Poté je nařezán do flaku. Kouření tohoto tabáku má klidný a chladný charakter.
  Dostupný v ČR: Ano
  Poznámky:
  Ø Síla: Středně silný
  Ø Aromatizace: Přírodní
  Ø Chuť: Středně výrazná
  Ø Aroma v místnosti: Středně výrazné
  Ø Vůně pro nekuřáky: Neutrál
  Ø Známka: 1.3

  Máte-li zájem o zakoupení tabáku, klikněte zde.

  brutak154 2.02.'05 20:28:36 
  Nádherné pokroucené čokoládové plátky s jemnou vůní, snad po rozinkách, vyskládané do hraničky v hranaté krabičce. Plátky jsou tak kompaktní, že se při zpracovávání do dýmky nedělí na jednotlivé řezy listů, ale spíše vznikají jakési šupinky, které se pak hůře zapalují. Zapálený tabák pak v dýmce vydává příjemnou „komorní“, vůni, pro nekuřáky snesitelnou. Chutná jemně, tabák řadím spíš mezi slabé. Prohořívá velice mírně a pomalu.
  Nadrolený jsem ho zkusil smíchat se 100% latakií od Stanislawa, poměr 2:1 ve prospěch full virginie, výsledkem byla chuťově vyvážená směs pro každodenní kouření, v jejímž míchání hodlám nadále pokračovat a doporučoval bych ji vyzkoušet.
  Tuto směsku jsem dále zkusil „přisladit“ špetkou Virginie N.1 od Mac Barena, kouřit se to dá, ale už je to, aspoň pro mne, moc překombinované.
  Myslím, že by Full Virginia Flake vzhledem ke své kvalitě, která mě příjemně překvapila, zasluhovala lepší balení, a to nejen ohledně etikety, vyrobené z drsného papíru na pivní tácky, ale hlavně pokud se jedná o těsnost plechovky. Hned při prvním otevření mi z víčka odpadla těsnící guma, což mě naštvalo. Tento tabák zařazuji mezi druhy, které bych měl mít doma vždy po ruce, ať již ke kouření v surové podobě nebo ve směsi, ale hodnotím 2, protože ta guma...
  Známka: 2
  Síla: Slabý
  Chuť: Středně výrazná
  Aromatizace: Přírodní
  Aroma v místnosti: Středně výrazné
  Vůně pro nekuřáky: Příjemná

  Bromden 15.02.'05 12:28:57 
  Samuel Gawith Full Virginia Flake

  Obal – klasická hranatá SG piksla s papírovou etiketou. Design sám vzbuzuje dojem solidnosti a nepodbízivosti. Těsní (přepásána gumičkou) velmi dobře.

  Řez – Zajímavý flake tenčího řezu kompaktnosti podešve, na koncích plátků někdy lehce roztřepený.

  Vůně za studena - nasládlá tabákové vůně viržinského tabáku (tóny obilí a chleba, datlí, ...) - zde není co dodat.

  Chuť - přírodní a velice jemná. Asi díky delší fermentaci a zrání vůbec neštípe na jazyku. Kvůli jemnosti chuti bych doporučoval jednoznačně vlastní dýmku jen pro FVF, jeho chuť jinak nevynikne. I přes to že se jedná o jemnou a zakulacenou (!) chuť, je přitom nádherně plná a postupně vyplouvají na povrch jednotlivé odstíny, tenhle tabák rozhodně jen tak nudit nezačne (mne asi nikdy). Pokud jde o hodnocení chuti jako takové, jedná se o etalon "tabákové" chuti silných fermentovaných viržinských tabáků, kterou je těžko jinak popisovat. Každopádně vyzkoušet tento tabák bych viděl jako naprostou povinnost pro každého, kdo to s dýmkou myslí vážně, takže jakýkoli podrobnější popis není nutný.

  Hoření – nacpává se hůř, už vzhledem k zmiňované tuhosti plátků, a při zapalování vzbuzuje lehkou paniku a dojem nehořlavosti. Nicméně, když už se rozhoří, tak prohořívá způsobně, rovnoměrně, naprosto suše a hlavně POMALU... (z "půlhodinové" dýmky i dvouhodinové pokouření). Doporučuji plátek promnout mezi prsty, až změkne, a potom zežmoulat-smotat a nacpat vcelku, jen navrch dýmky přidat trochu rozdrobeného. FVF bude hořet déle, pomaleji, chladněji a chuť se zvýrazní - zkrátka všechny jeho výtečné vlastnosti se ještě zlepší.

  Síla – vyšší střední (7 z 10ti).

  Problémy – tohle není problém, ale doporučuji rozhodně nekouřit s filtrem, který spolehlivě sežere většinu toho co je na virginii zajímavé a dobré, a zbyde jen poněkud jalový kouř (stále velmi chutný, ale přeci jen jalový)...

  Verdikt - FVF je jednou z naprostých stálic na tabákovém nebi. Jednoznečně za 1*

  Update 21-08-2009:
  Dosud jdem kouřil jen SG FVF "ze staré zásoby" minimálně 4 roky starých plechovek. Teď jsem otevřel jeden nový, a musím konstatovat určité změny:
  - tabák je nařezaný na jemnější, stejnoměrně tlusté plátky, plátky jsou světlejší,
  - plátky jsou podstatně méně kompaktní a slisované, tabák se snadno nadrolí, po minutové úpravě prsty i do konzistence silně připomínající "shag" - to značně usnadňuje nacpání, jakož i přípravu rozdrolené špetky navrch dýmky,
  - zapalování a hoření na jednu sirku (a to dříve nebývalo zvykem),
  - tomu že jsou plátky jsou světlejší odpovídá i chuť, tabák je trochu méně sladký, možná maličko méně výrazný (zde však nelze pominoutz vliv zrání, čtyři roky již s viržinským tabákem udělá dost),
  - celkově bych chuť hodnotil tak, že se FVF dostal na půl cesty mezi "starý FVF" a Rattray´s Hal´O The Wynd,
  - domnívám se (pouze osobní dojem), že tabák strávil kratší dobu v lisu a páře,
  - každopádně tabák je to stále výtečný, za svými slovy o etalonu tabákové chuti, povinnosti vyzkoušet a jedničce s hvězdičkou si nadále stojím.
  Známka: 1
  Síla: Silný
  Chuť: Středně výrazná
  Aromatizace: Přírodní
  Aroma v místnosti: Málo výrazné
  Vůně pro nekuřáky: Příjemná

  Forgi 25.02.'05 09:58:34 
  Po otvorení plechovky som mal tie isté problémy ako s ostatnými od tohoto výrobcu, a to že gumené tesnenie nedrží a plechovka sa nedá poriadne zavrieť, takže tabak treba premiestniť do niečoho iného. U tohoto tabaku navyše je plechovka plná iba s polovice, pretože sa jedná o plátky flake, ktoré sa mi zmestili do prázdnej plechovky od Premier cru.
  Ja tieto flaky napchávam tak, že plátok zlomím na polovicu, zrolujem a strčím do fajky, potom už iba dobre zatlačím. Horí do úplne bez problémov.
  Chuťovo sa jedná o veľmi dobrý typický V flake. Trochu sladký mierne pikantný, príjemný prírodný tabak. Okolie nenadchne ale ani nevadí. Vhodný na každodenné fajčenie pre milovníkov V. Dá sa porovnať s inými tabakmi tohoto typu napr. Trenčín flake ale nedosahuje kvalitu Premier Cru preto mu dávam 2.
  Známka: 2
  Síla: Slabý
  Chuť: Středně výrazná
  Aromatizace: Přírodní
  Aroma v místnosti: Středně výrazné
  Vůně pro nekuřáky: Neutrál

  Alferi 15.09.'05 22:45:28 
  Plátky jsou docela širokého řezu, konzistentní a tuhé, což vyloženě vyzývá k „rolovacímu“ způsobu nacpávání. Při zapalování takto nacpaného kotlíku je třeba plamen nešetřit a žhavit, dokud dýmka nevydává vydatný kouř. Někdy to trvá, ale výsledek za tu práci stojí. V chuti je patrná jak jemná nasládlost Virginie, tak i celková přírodní plnost. Nikotinově není FVF bdělost ohrožujícím tabákem, ale po dvou hodinách, což v tomto případě není výjimka, jistou dávku dostanete.
  K chuti nemám výtek - dobře vyzrálá Virginie.
  Známka: 1
  Síla: Středně silný
  Chuť: Středně výrazná
  Aromatizace: Přírodní
  Aroma v místnosti: Středně výrazné
  Vůně pro nekuřáky: Neutrál

  jcp 16.02.'06 12:53:50 
  Flake typicky Gawithovské velikosti, konsistence i vlhkosti. Na rozdíl od ostatních recenzentů mě krabička celkem dobře těsní. Vůně jemná,ryze tabáková. Zapalování skutečně poněkud obtížnější i v porovnání s dalšími SG, ale když už se rozhoří, hoří dobře, chladně a suše a opravdu pomalu. Zkoušel jsem jak jen srolovat (spíš vzhledem ke konsistenci uválet kuličku), tak i maximálně rozcupovat a kupodivu v obou případech stejně dlouho hoří i chutná. Eventuelní kuličku pochopitelně nutno zasypat trochou drti, jinak je zapalování porod. Chuť jemná, přírodně kořeněná, lehce nahořkle nakyslá (nezralý meloun??), štiplavost téměř nepostřehnutelná. Vůně okolí minimálně neirituje, někým vnímána jako příjemná. Mě osobně o něco víc sedne Old Gowrie jehož chuť mi připadá plnější, ale je to jasně za 1 Známka: 1
  Síla: Slabý
  Chuť: Lehká
  Aromatizace: Přírodní
  Aroma v místnosti: Středně výrazné
  Vůně pro nekuřáky: Neutrál

  dh 21.04.'06 08:16:43 
  Už design krabičky dává najevo, že celá ta věc pochází ze starých zlatých časů, kdy ještě neexistoval reklamní a marketingový průmysl. Po otevření krabičky (kterážto operace vyžaduje jistou zručnost a cvik)ucítíme vůni, která připomene opět něco starého - mně to asociovalo staré sklepení, vlhkou ornici a podobné věci. Tabák samotný je v tmavohnědých, velmi kompaktních plátcích, úplně provlhlých. Poučen tristními zkušenostmi s vysušováním jiných tabáků téže značky jsem je zkusil nacpat takto vlhké - jde to.
  Se cpaním jsem moc neexperimentoval - srolovat, požmoulat, vložit. Hoří to celkem obstojně - nic, s čím by se člověk mohl moc chlubit, ale líp, než by čekal.
  Asi dvě dýmky jsem vykouřil s pocitem, že je to velejemný tabák, kvalitní, ale celkem bez chuti a zápachu. Při třetí dýmce přišlo satori. Začal jsem vnímat odstíny právě těch jemňoučkých vůní a chutí, zemitých, dřevitých, lehce nasládlých...
  Vynikající tabák, řekl bych, že je to nejlepší čistá virginie na našem trhu, ale srovnání s jinými čistými virginiemi je trochu zavádějící, tenhle tabák prostě tvoří svou vlastní kategorii.
  Pro jemnost své chuti si rozhodně žádá vlastní dýmku. Ode mě ji určitě dostane. (Jen co na ni budu mít.)
  Známka: 1
  Síla: Středně silný
  Chuť: Lehká
  Aromatizace: Přírodní
  Aroma v místnosti: Středně výrazné
  Vůně pro nekuřáky: Příjemná

  basa333 28.11.'06 20:38:14 
  FVF jsem koupil, abych ochutnal čistou Virginii po dobré zkušenosti s Chockolate flake stejného výrobce. Po otevření krabičky klasický flake, velmi tuhé konzistence, výrazně dle mého názoru vonící po tabáku, chlebu, obilí a ještě něčem rostlinném, co neumím blíže identifikovat. Druhý den po odvětrání už se klube hlavně typická vůně tabáku. Zapalování nebudu komentovat, je patrně stejné jako u jiných flake tohoto výrobce, tedy nejprve ztuha, po cca 4 zápalkách už to ale jde. Chuť nejprve lehounká, typická, řekl bych nezáludná, v polovině dýmky ale už výraznější, avšak stále typická, což se nezměnilo až do konce dýmky, tabák jen ke konci trochu zhořkne, což jistě není neobvyklé. Správné hodnocení chuti by asi mělo být lehká až středně výrazná. Jakmile tabák chytí, hoří bez problémů až do konce, a to dost pomalu. Nacpal jsem něco přes půl kotle a hořelo to téměř 50 minut při kouření venku. Chuť jinak velmi lahodná, čistá, velmi příjemně kontrastní k latakiovým tabákům, které také rád kouřím. Osobně bych dal za 1, ale jen proto, abych mohl případně někdy ještě přidat, dávám za 2, ale s velkým +. Vynikající tabák, vřele doporučuji hlavně příznivcům naturálů bez jakýchkoli aromatických přísad. SG jasně dokazuje, že tabák může chutnat při kvalitním zpracování velmi zajímavě už svou přirozenou chutí a vůní.

  15.5.2007
  Upravuji: dávám za 1. Zaslouží si ji. Získávám pocit, že opravdu nejsou všechny šarže úplně stejné. V té poslední jakoby ta chlebovo-obilná složka chyběla. Přesto vynikající
  Známka: 1
  Síla: Středně silný
  Chuť: Středně výrazná
  Aromatizace: Přírodní
  Aroma v místnosti: Středně výrazné
  Vůně pro nekuřáky: Neutrál

  Martin Martin 15.05.'07 15:27:19 
  Ačkoliv preferuji spíše přírodní směsy s burley, Full Virginia Flake jsem si zamiloval a vyčlenil pro ni jednu dýmku. Konzistence plátků tabáku mi připomíná jakési tuhé bláto, jehož úprava před nacpáním mě vždy vytáčí. Osobně nedoporučuji nechat plátek vyschnout, chuti ani úpravě tím nepomůžeme. Se srolováním celého plátku přímo do dýmky nemám dobrou zkušenost (vzhledem k neprodyšnosti onoho bláta), chce si to dát práci a pokusit se ho rozemnout. Když se dobře zapálí, tak hoří dobře.
  FVF je prakticky jediná čistá virginie, kterou pravidelně kouřím. Chuť jako když hrajete na Fender Stratocaster se středovým a kobylkovým singlem.. No zkrátka- chuť je taková zaoblenější.. Kytarysté pochopí..
  Známka: 2
  Síla: Slabý
  Chuť: Lehká
  Aromatizace: Přírodní
  Aroma v místnosti: Středně výrazné
  Vůně pro nekuřáky: Příjemná

  Cifro 11.06.'07 02:56:08 
  FVF som zatiaľ vyfajčil necelú jednu krabičku. V mojej krabičke je Flake rôznej hrúbky (od úplne tenučkého po cca 2 mm), čo mi robí celkom problémy pri napchávaní. Dokonca aj jednotlivé plátky sú rôznej veľkosti. Väčšinou sú na dĺžku krabičky s jedným rozcupovaným koncom, ale sú tam aj plátky polovičnej dĺžky. Vôňa tabaku je nádherne tabaková. Máloktorý tabak tak krásne vonia. Tabak sa ťažšie rozcupováva. Ja to robím tak, že potrhané kúsky žmolím medzi dlaňami tak, že na tabak netlačím, len ho tak ľahučko vaľkám. Nedrviť, len vaľkať. Postupne sa tabak rozpadne na jednotlivé pásiky a potom horí štandardne. FVF je kvalitná Virginia slabšej až stredne výraznej, sladkavej chuti, príjemnej vône, obsahom nikotínu slabá. V porovnaní s napr. Hal O´The Wynd sa mi ale FVF zdá trošku monotónnejšia. V mojom tabaku v pozadí cítim stopu tonquin aromatizácie. Ale mal som zatiaľ len jednu krabičku. Možno že keď ju balili, vymieňali v baličke FVF a 1792 Flake. Uvidíme v ďalšej krabičke. FVF je vysokokvalitná čistá Virginia, ale pre mňa je jednotkou stále Hal. Známka: 1
  Síla: Slabý
  Chuť: Středně výrazná
  Aromatizace: Přírodní
  Aroma v místnosti: Středně výrazné
  Vůně pro nekuřáky: Příjemná

  Swede 27.02.'08 07:01:09 
  Nejlépe hodnocený tabák od SG na www.tobaccoreviews.com. Nepřehlédnutelná klasika.
  Velmi pomalu a dlouho hoří, tak 150% procent doby, kterou mi zabere jiný tabák. V chuti tohoto tabáku je cítit jistá "chlebovitost" a to ve mně vyvolává následující asociace :
  Když někdo rád vychutnává jemné chuťové nuance výborného čerstvého chleba, tak proč ne, ale já ho beru jen jako základ a raději si ho pořádně dochutím pořádnou paštikou a oblohou případně ještě přismahnu v topinkovači. A stejné je to i s tímto tabákem. Je to jakýsi základ, z kterého vychází ostatní tabáky. Velmi zjednodušeně : přidáním latakie do tohoto tabáku vznikne Balkan flake, přidáním perique zas Louisiana flake nebo přidáním orientálce zase Sam ´s flake. Samotný (chléb nebo FVF) mě i přes jeho kvality prostě plně neuspokojuje.
  Známka: Neznámkováno
  Síla: Středně silný
  Chuť: Lehká
  Aromatizace: Přírodní
  Aroma v místnosti: Středně výrazné
  Vůně pro nekuřáky: Neutrál

  Sir Pooh 11.05.'08 12:02:48 
  Tenhle tabák je jeden z těch, které umí udělat okamžitý dojem a pak si jej udržet až do konce. Hned po otevření, se objevi úhledně srovnané flaky hnědé barvy a člověka zavalí jedinečná vůně, jež v sobě spojuje tabákovou sladkost čisté virginie s lehkým tónem oříšků. Nacpávání, nejsem přítelem roztrhávání flaku, takže srolovat, zasunout do dýmky a kouřit. Při tomhle postupu je ovšem zapalování kapku potíž. Když ovšem tabák chytne, pak už kultivovaně prohořívá až do konce. Chutově zcela odpovídá vůni, dominuje kvalitně upravená přírodní virginie. Nemohu dát jinak než za 1. Známka: 1
  Síla: Středně silný
  Chuť: Středně výrazná
  Aromatizace: Přírodní
  Aroma v místnosti: Středně výrazné
  Vůně pro nekuřáky: Příjemná

  Jack 10.08.'08 20:52:37 
  1)Obal: Klasická SG krabička s papírovou etiketou na které je na žlutém podkladu vytištěn profil Sherlocka Holmese. Krabička těsní celkem slušně, pokud vnitřní hrany vyhneme směrem ven a víčko směrem dovnitř. Jediným nedostatkem bývá vypadávání gumového těsnění.
  2)Řez: Nestejnoměrný flake, různé tloušťky a někdy i délky. Na tomto tabáku je vidět řezán ručně. Tento styl flaku bych nazval “ hard flake“, protože svou tuhostí připomíná podrážku. Rozemnout jej stojí trochu námahy, ale výsledek stojí zato.
  3)Vůně za studena: Lehounce nasládlá. Připomínající sladovaný jěčmen s dotekem fíků a sušených švestek.
  4)Chuť: Plná jemně tabákově nasládlá, při přílišném rozhicování trochu štípe do jazyka.
  5)Hoření: Jak kdy, někdy hoří ucházejícně jindy nehoří a nehoří průměrně je to tak 4 zápalkový tabák.
  6)Síla: Střední tak 6 z 10 ani ohřátý vzduch ani ustřel hlavu.
  7)Problémy: Lehce špatně se drobí( vyžaduje cvik), někdy špatně hoří. Nezvyklá je i vysoká vlhkost oproti jiným flakům jiných značek.
  8)Verdikt: Jeden z mých oblíbenců. Dá se kouřit celý den. Jednoznačně doporučuji.
  Známka: 1
  Síla: Středně silný
  Chuť: Středně výrazná
  Aromatizace: Přírodní
  Aroma v místnosti: Středně výrazné
  Vůně pro nekuřáky: Neutrál

  Panic 12.08.'08 10:43:11 
  Výborný tabák. Za studena nádherně voní po fících (ráda ho inhaluje i moje žena). Při dodržení zásad kouření Samových fláků s ním nejsou žádné potíže. Nesmírně lahodný, neštípe, nenasytní ho mohou i šluknout, prostě neutrální jednička alespoň v mojí tabákotéce. Vykouřil jsem ho už hodně balení a v žádné nebyl rozdíl v kvalitě, což se u jiných občas říct nedá. Ještě dodám, že jsem mu vyčlenil dýmku s malým kotlíkem, ve větších kotlech s ním mám víc práce. Jo a výborný je k čaji, kávě, nebo samostatně, alkohol ho dost potlačuje, ale to už určitě vyzkoušíte sami. Známka: 1
  Síla: Slabý
  Chuť: Středně výrazná
  Aromatizace: Přírodní
  Aroma v místnosti: Středně výrazné
  Vůně pro nekuřáky: Neutrál

  stelton 2.04.'10 15:20:05 
  SG FVF je velmi velmi dobrý tabák. Čistá Virginie, lisovaná do nádherných a na Gawitha i poměrně pravidelných skořicových flake.Flake jsou kompaktní, na omak jako by pružné - vlhkost tak akorát. Vůně za studena je chlebová, připomíná vůni jakou člověk cítí když vstoupí do místnosti kde se pred tím skladovalo obilí nebo seno. Chuť po zapálení je zpočátku nevýrazná, jemná, tabák ukáže svůj charakter až ve druhé půlce kotle. Tam už se naplno sladkost Virginie (nečekejte ale cukrátko jako MB Virginia nr. 1) a chuť poctivého tabáku. Občas má tento tabák tendenci trošku více močkovat, co se týče hoření po zapálení hoří velevzorně. Každopádně zapálit na jednu sirku se mi ještě nepovedlo. povinnost pro milovníky Virginii a pro ty jež dávají předlost delikátním tabákům a rádi postupně objevují nové chutě. Tabák si rozhodně zaslouží vlastní dýmku. Přes všechny klady dávám za 2, přece jen jsou Virginie které u mne na žebříčku popularity stojí o něco výše. Známka: 2
  Síla: Středně silný
  Chuť: Středně výrazná
  Aromatizace: Přírodní
  Aroma v místnosti: Málo výrazné
  Vůně pro nekuřáky: Neutrál

  Karl Rahner 11.11.'10 13:59:57 
  Jen chci přidat také svou chválu. Dost možná nejlepší tabák, který znám. FVF je pro mě prototypem tabáku jako takového, flakem, který můžu vždycky, a který se neomrzí.

  Je pochopitelně třeba si trochu vyhrát s přípravou a zpočátku chvíli žhavit, aby tabák skutečně chytnul. O to snazší je ale další údržba. Během hoření nevyžaduje moc péče, vzhledem ke kompaktnosti a hustotě zalisovaného tabáku není třeba tolik udusávat. FVF hoří neuvěřitelně pomalu. Plný kotlík střední velikosti je minimálně na 2 hodiny kouření, i více. Pokud jdu do společnosti, povídá se u toho atd., pak je to víceméně nacpání na celý večer.

  Zážitky kuřáka jsou vynikající. Vše už bylo popsáno. Vůně a chuť je zemitě rostlinná a obilná. Nemyslím, že je jednotvárná, ale v jistém smyslu jednoduchá, geniálně uspokojivá. FVF vyniká obzvláštní přírodní sladkostí. V rámci té jednoduchosti se nalézá jemně odstíněná paleta chuťových nuancí, kterých jiné čisté virginie nedosahují. Jde o nenapodobitelné kouzlo, kterého prostě není dosaženo složitým mícháním, ale zkrátka perfektním způsobem úpravy o sobě perfektního tabáku.

  11. 4. 2012
  Proškrtal jsem svou starou recenzi a chci ji doplnit. Měl jsem období, kdy jsem víc než rok kouřil takřka výhradně FVF. Už to o něčem svědčí. Víte, ono se ale všechno nakonec zlehka omrzí… Já jsem ho pak začal střídat s Va od Rettrays, ale hlavně jsem přešel k latakiovým směsím.

  Bohatost chuti FVF je jedinečná, ale žádný SG flake vám ty krásné zážitky nedá zadarmo… míra přípravy, kterou vyžaduje, začne otravovat. Zejména, pokud by si ho chtěl člověk zakouřit někde mimo pohodlí domova. Jedno malé mínus je v počáteční drsnosti po zapálení. Opravdu lahodná chuť se začne rozvíjet až po chvíli, když už tabák hoří hezky rovnoměrně a chladně, a když se kousky flaku schovají pod vrstvičkou popela. Ani při dokuřování už to pak není úplně ono. Mně se opravdu nejlépe osvědčuje ho důkladně nacupovat minimálně do podoby ready rubbed a pak nacpávat normálně. Flake si i tak zachová své kvality. Když cpu velké kusy flaku, chtě nechtě mezi nimi vždycky zůstane dost vzduchu a paradoxně to pak hoří víc a chuť hrubne. Na občasné kouření čisté Va mám nakonec raději tabáky Rettrays, ale FVF pro mě stále zůstává jakýmsi prototypem přírodního tabáku (když necháme stranou latakie).
  Známka: 1
  Síla: Středně silný
  Chuť: Středně výrazná
  Aromatizace: Přírodní
  Aroma v místnosti: Středně výrazné
  Vůně pro nekuřáky: Neutrál

  Hael 7.12.'10 10:29:28 
  Po nějaké době jsem v Praze zavítal do dýmkařství v Dlouhé. Samozřejmě jsem neodolal vnitřnímu hlasu, že bych si měl něco koupit. A tak jsem si odnesl 35 gramovou krabičku tohoto tabáku. Na zkoušku čisté virginie. Krabička je čtvercová, plechová. Po jejím otevření ucítíte velice příjemnou a silnou vůni teplého čerstvého chleba a trochu i fíků - aspoň tak jsem ji vnímal já. V krabičce jsou fláky různé šířky a síly. Tedy žádná štábní kultura. Některé jsou takové hadrovité, jiné zase jakž takž vhodné ke srolování do dýmky. S ohledem na hadrovitost většiny fláků, jsem je před nacpáním spíš rozcupovával. Tabák se zapaluje celkem obstojně - tak na 2 sirky, a rovněž i obstojně hoří. Chuť je velice příjemná. Ta určitá míra chlebovo-obilné vůně je v kouři cítit. Je třeba se připravit na skutečnost, že pokouřeníčko bude trvat déle. Zmíněná virginia hoří pomalu a celkem chladně. Určitou tendenci k mírnému rozpalování kotlíku jsem vnímal až v poslední fázi kouření. Co říci k síle tabáku? Rozhodně nebudete kouřit žádný teplý luft. Je to poctivý nikotivý střed, možná chlup nad ním. Problémy jsem žádné nezaznamenal, snad až na ty hadrovité fláky, které znemožňují jednodušší nacpávání. Ještě mne napadá srovnání s SG Kendalem, protože ho zrovna mám načatý. Kendal je směs VA a burley, tedy něco jiného než FVF. Oba dva tabáky se však příjemně kouří. U Kendala snáze vyprodukujete hustý kouř, FVF má zase jemnější chuť. Co říci na závěr ? FVF je docela dobrý tabák, který si po právu zaslouží jedničku. Známka: 1
  Síla: Středně silný
  Chuť: Středně výrazná
  Aromatizace: Přírodní
  Aroma v místnosti: Středně výrazné
  Vůně pro nekuřáky: Neutrál

  PrachatejMizera 9.08.'11 17:57:59 
  Další názorná ukázka toho, jak lajdácká firma Samuel Gawith prostě vždy odflákne, co může. Po otevření škaredé sockovité krabičky uvidíte geometricky neupravené, značně odrbané flakes, temně hnědé, vlhké, až olejnatě slepené. Rozhodně tedy nečekejte nádherné strukturované vločky jako u UF nebo DUNHILL Flake - tenhle tabák připomíná skupenstvím azbest. Rozebrat to na jednotlivé stužky běžnými postupy je téměř nemožné. Nepomůže ani nechat vločku tabáku chvilku vyschnout - akorát ztvrdne, ale amorfní struktura zůstane a tabák bude ještě lámavější. Pokusíte-li se ho rozemnout, rozdrolí se, zkusíte-li se ho srolovat, rozláme se; a když ho snažíte rozebrat na jednotlivé stužky, potrhají se. Kudy z toho ten? Osvědčil se mi nový způsob: Vločku položte na podložku v poloze "na délku" a začněte ji lámat po směru vláken na stále užší proužky a tyto na ještě užší. Když už budou proužky tak úzké, že už to dál nepůjde, můžete už jednotlivé stužky od sebe jakž takž oddělit. Tabák doporučuji nacpat poněkud řidčeji - spíš to nechat do dýmky napadat a až poslední vrstvu urovnat nepatrným tlakem palce či špiček prstů.

  Další vlastnosti jsou již lepší. Po zapálení Vám tento tabák předvede kouzla rozmanitých chutí široké tonality - až neuvěřitelné, uvážíme-li, že jde o přírodní "single-malt". Chuť je poněkud sladší, plná, kořenná.
  Tabák má rovněž všechny další cenné vlastnosti na vysoké úrovni: Hoří pomalu, extrémně chladně a hladce, nemočkuje. Po dokouření zůstane na dně komory jen běloskvoucí hebkoněžný suchý popel.
  Známku dávám 2 kvůli ošklivé, odfláknuté azbestové konzistenci tabáku a naprosto odpornému balení, typickému pro výrobky Samuel Gawith.

  -

  Pozdější aktualizace: Ačkoliv jde o dobrý tabák, po ochutnání čisté Virginie Dunhill Flake ho již nekupuji. Jelikož existuje nesrovnatelně lepší DUNHILL Flake, nemá smysl kupovat tohle.
  Známka: 2
  Síla: Středně silný
  Chuť: Výrazná
  Aromatizace: Přírodní
  Aroma v místnosti: Středně výrazné
  Vůně pro nekuřáky: Neutrál

  Prycer 6.06.'12 18:28:39 
  Pozitiva: Výborná chuť výborné virginie. Zatím jsem se ale nesetkal se špatnou virginií. Vůně za syrova mi připomínala (krom virginsky tradičních rozinek a jablečného džusu) drn trávy i s kouskem hlíny :)
  Negativa: Něco málo tomu chybělo. Oproti Old Gowrie nebo Orlik Golden Sliced se mi tento tabák zdál malinko jednotvárný. Dvojku dávám taky proto, že mi moc nevyhovoval řez. Když se ten flake rozláme, tak vytvoří nepravidelné kousky, které i nepravidelně hoří. Je to asi trochu i Samuelův styl, ale osobně dávám přednost tenčím, úhlednějším plátkům.
  Známka: 2
  Síla: Středně silný
  Chuť: Středně výrazná
  Aromatizace: Přírodní
  Aroma v místnosti: Středně výrazné
  Vůně pro nekuřáky: Neutrál

  ptakloskutak 2.09.'12 14:53:00 
  Obecně nejsem velkým příznivcem druhově čistých tabáků (snad vyjma burley od Solani - i to je však lepší míchat). Přesto je Virginie od SG velmi slušný tabák, který mě naučil uvědomit si, jak chutná čistá virginie. Přidávám se k výše zmíněnému doporučení vyzkoušet míchání se 100% latakií od Stanislawa.

  Řez: tenký flake, silně slisovaný
  Hoření: spíš problematické; vzhledek ke kompaktnímu slisování poměrně často zhasíná, močkuje středně

  Vůně: sladká virginie, jablka a hrušky, velmi slabě pak letní louka a seno
  Chuť: nasládlá, tabáková, prosluněné listí

  Celkové hodnocení: 2 -
  Známka: 2
  Síla: Slabý
  Chuť: Lehká
  Aromatizace: Přírodní
  Aroma v místnosti: Málo výrazné
  Vůně pro nekuřáky: Neutrál

  Sobpeta 2.11.'12 23:20:22 
  Čistá vírginie těch nejvyšších chuťových kvalit. Nádherně sladká, vyzrálá a prakticky "nepřekouřitelná" - nezají se. Určité nedostatky má, ale jsou spíše "technického" rázu, jde jen o to jakou jim přikládáte důležitost a zda Vás od kouření tohoto tabáku odradí či ne. Jedná se hlavně o různost šarží, nestejnoměrný řez, velkou vlhkost a nutnost určitých zkušeností a trpělivosti pro zvládnutí tabáku takového řezu.Plátky jsou občas opravdu velice homogenní a prkenné a ne úplně snadno se s nimi manipuluje. Já tu trpělivost měl a vyplatilo se to. Na druhou stranu chuťově je ve své čistotě naprosto originální a jinou takovou virginii jsem zatím nenašel. Skvělý kontrast k Rattrayům, které jsou také skvělé, ale chuťově naprosto jinde. Bez dýmky vyhrazené pouze tomuto tabáku se neobejdete, střídání s jinými VA (natož s tabáky naprosto jiného stylu) ve stejné dýmce je skutečně rouháním. Známka: 1
  Síla: Středně silný
  Chuť: Lehká
  Aromatizace: Přírodní
  Aroma v místnosti: Nepostřehnutelné
  Vůně pro nekuřáky: Příjemná

  Antal 15.09.'13 20:49:41 
  Jako dýmkařský elév jsem se propracoval od slabých aromatiků k viržinským tabákům Ratrays a Gawith. Tento tabák vyžaduje úpravu před naplněním dýmky. Nechť. Jakýmsi obřadem je příprava a potom je to skvělé, co skvělé, vynikající pokouřeníčko.
  Nerozeznám po čem voní, nepoznám chuťové niance. Vím jen, že to chce sklenku dobrého vína nebo kafáček dobré kávy a tento tabáček v dýmce a pohoda je tu.
  Bože zachovej nám tento vynikající, byť nevzhledně vypadající flake.
  Známka: 1
  Síla: Středně silný
  Chuť: Středně výrazná
  Aromatizace: Přírodní
  Aroma v místnosti: Středně výrazné
  Vůně pro nekuřáky: Neutrál

  alzik1 5.07.'15 21:08:05 
  Co dodat k tomuto tabaku? Je to bezpochyby spickova zalezitost pouze pokud se vam podari koupit dobrou sarzi.Mrzi me ze tabaky od SG jsou v jednotlivem baleni tak rozdilne co se tyka kvality.tento tabak kourim jiz rok.nekdy je to nadherne sladke pomazleni,jindy jakoby slisovali starou slamu.myslim si ze je to skoda a ze tim firma zbytecne prichazi o zakazniky.nemam uz nervy na to co zase v te dalsi krabicce bude a s timto tabakem koncim.na trhu je vice dobrych VA.znamkovat nebudu,prave kvuli te velke rozdilnosti v kvalite. Známka: Neznámkováno
  Síla: Středně silný
  Chuť: Středně výrazná
  Aromatizace: Přírodní
  Aroma v místnosti: Středně výrazné
  Vůně pro nekuřáky: Příjemná

  milanko85 30.05.'17 20:39:42 
  Moje první čistá VA. Znalý pouze latakiového dýmu jsem měl lehké obavy, ale po první dýmce jsem byl mile překvapen, že i samotná VA může posloužit ke kvalitnímu dýmání. Tabák po otevření vypadal až NEgawithovsky úhledně. Velmi tenké 1 mm silné celistvé flaky střední až nižší vlhkosti. Vůně po otevření mi připomínala seno. Příprava dýmky (rozemnutí flaků), zapálení i hoření bezproblémové, v normálu. Po zapálení se jedná o jemné, klidné dýmání se stopou oříšku a snad i kvásku v dýmu - těžko popsat. Známka: 2
  Síla: Středně silný
  Chuť: Středně výrazná
  Aromatizace: Přírodní
  Aroma v místnosti: Středně výrazné
  Vůně pro nekuřáky: Neutrál

  Wendyz 19.06.'17 16:11:20 
  Poprvé jsem na tomto tabáku neviděl nic moc zajímavého
  Podruhé jsem v něm objevil nádhernou přírodní nasládlou chut
  Ted se nemohu dočkat až si ho užiji a vychutnám jeho lahodnost
  Jemný a velice kvalitní tabák
  Když se dobře rozcupuje na jemné kousy tak dobře hoří
  Není třeba mockrát připalovat
  Jedna z nejlepších virginií podobně jako Best Brown od Sama G
  Jednoduchý tabák plné chuti
  Jsme velcí kamarádi
  Známka: 1
  Síla: Středně silný
  Chuť: Středně výrazná
  Aromatizace: Přírodní
  Aroma v místnosti: Málo výrazné
  Vůně pro nekuřáky: Neutrál

  Highty 30.08.'20 19:48:38 
  Jeden z mých prvních tabáků. A jediný tabák který má svojí dýmku. Tabák kterého jsem vykouřil největší množství.
  Klasická Gawithovská hranatá krabička s klasickým a dle mého krásným polepem. Krabička po otevření skoro netěsní, ale ja stejně všechny tabáky přendávám do sklenic.
  Flaky jsou klasicky Gawithovské. Nejsou strojově přesné a ani soudržné. K přípravě do dýmky je třeba cvik. Od zpracování se též odvíjí hoření. Naučil jsem se s nimi pracovat ale k tomu se dostanu níže.
  Chuť je perfektní. Sladká, chlebovitá s citrusy a příchutí jakoby nějakého čaje a spoustou dalšího. Ale tohle je dle mého základní charakteristika.
  Flaky nejsou v každé várce stejné někdy jsou tmavší a někdy světlejší. A podobně to je i s řezem tabáku, ale dle mého to nejsou žádné markantní výkyvy. Dost možná je to dáno stářím plechovky. Vlhkost je vždy vyšší. Já flaky vždy promnu mezi dlaněmi a případně ještě roztrhám slepené kousky a poté ho dám na den do krabičky. Někdy si pro zpestření přidám i špetku perique.
  Po takovémto proschnutí je tabák naprosto perfektní.
  Pro mě je Full Virginia Flake dokonalý tabák. Kouřím ho hodně často skoro denně. Je pro mě ideální jak chutí tak i silou. Z pro něj vyčleněnou dýmkou chutná geniálně. Zrovna dokuřuji další plechovku a asi si ho koupím v plugu. Takže dám později vědět jestli je v tom nějaký razantní rozdíl.
  Známka: 1
  Síla: Středně silný
  Chuť: Výrazná
  Aromatizace: Přírodní
  Aroma v místnosti: Středně výrazné
  Vůně pro nekuřáky: Neutrál

  Ministerstvo zdravotnictví varuje:
  Kouření škodí Vám i lidem ve Vašem okolí


  « Zpět