www.tabaky.cz
Zobrazuji tabák: Samuel Gawith Navy Flake
Výrobce: Samuel Gawith
Složení:
  • Virginie
  • Latakie
  • Řez: Flake
    Balení: 50g plech
    Popis: Rozbouřené vlny, fičící větry, loď připravená k plavbě a ostřílený mořský vlk u kormidla se svou nerozlučnou dýmkou; obraz, který Vám vytane na mysli při kouření Navy Flake od Samuela Gawithe. Tradiční produkt z lisované Virginie se stopou Latakie a štědrou dávkou rumu. Navy Flake je aromatický, středně silný tabák, který se snadno kouří.
    Dostupný v ČR: Ano
    Poznámky:
    Ø Síla: Středně silný
    Ø Aromatizace: Lehce aromatizovaný
    Ø Chuť: Středně výrazná
    Ø Aroma v místnosti: Středně výrazné
    Ø Vůně pro nekuřáky: Neutrál
    Ø Známka: 1.6

    dh 15.01.'07 20:01:59 
    Provisorní recense po prvním kouření - normálně něco píšu, až vykouřím aspoň jednu krabičku, ale vzhledem k situaci - dovoz zkušebního vzorku - snad má smysl psát i po prvním ochutnání.

    Tabáček připomene na první pohled, počmuch i omak Chocolate Flake od stejného výrobce - podíl latakie je podobný, slabě latakický tabák. Plátky jsou stejně lepivě kompaktní. Jen ta čokoláda tam není - místo ní tam vyklopili prcka rumu (třtinového, samozřejmě - světlého nebo případně anejo, třtinovou přiškvařeninu jsem nezavětřil).
    To je, řekl bych, výjimečný úkaz, že na člověka vyvanou z krabičky skutečné alkoholové výpary - já to aspoň u žádného tabáku, honosícího se rumovou, whiskovou či zkrátka šnapsovou aromatisací necítil.
    Kuřácký zážitek je pak také velmi příjemný a blízký Chocolate Fl. bez čokolády. Pěkně to hoří, chuť je příjemná, řekl bych celodenní pokouření pro každý čas i příležitost - latakie tam je, ale mohli by ji snášet i tolerantní nekuřáci či manželky (příp. kombinace obojího). Nic extrémního, veskrze positivní dojem, snad by se dal vyjádřit jedním slovem: vyváženost.
    Osobně bych mu dal před Chocolate Flake asi přednost. Ale obojí jsou špičkové tabáky.
    Známka: 1
    Síla: Středně silný
    Chuť: Středně výrazná
    Aromatizace: Lehce aromatizovaný
    Aroma v místnosti: Středně výrazné
    Vůně pro nekuřáky: Příjemná

    Milan Zabloudil 21.01.'07 22:02:40 
    Po rozbalení mě ovanula vůně rumu, že jsem se podíval zda v něm flake neplave. Latakie je cítit opravdu stopově. Flake se dobře rozdroluje k nacpání, docela dobře se zapaluje a hoří až do konce. V chuti je cítit rum po celou dobu a to poměrnš silně, což někomu může i vadit.
    Já osobně preferuji Rum flake od Gawithe Hoggartha, ale doporučuji Navy flake alespoň k ochutnání a věřím, že si své příznivce najde.
    Známka: 1
    Síla: Středně silný
    Chuť: Středně výrazná
    Aromatizace: Výrazně aromatizovaný
    Aroma v místnosti: Středně výrazné
    Vůně pro nekuřáky: Příjemná

    jcp 8.04.'07 15:02:37 
    Typicky mokrý SG flake, tloušťka řezu dosti nepravidelná - od velmi tenkých plátků po dvoumilimetrové.Flavouring kvalitním alkoholem nepřečichnutelný. Latakie je zřetelná i za syrova i když po zapálení je zřejmé, že její podíl není vysoký. V současnosti dokončuji druhou krabičku a nemůžu tvrdit, že by se mi překouřil. Myslím, že ho lze doporučit i pro každodenní kouření a každopádně se mi jeví jako vhodný kandidát pro první oťukání latakiových směsí. Doufejme, že se bude dovážet i nadále. Známka: 1
    Síla: Slabý
    Chuť: Středně výrazná
    Aromatizace: Výrazně aromatizovaný
    Aroma v místnosti: Středně výrazné
    Vůně pro nekuřáky: Neutrál

    Cifro 11.06.'07 02:46:49 
    V krabičke je viac-menej potrhaný Flake rôznej hrúbky, výraznej príjemnej vône trstinového rumu, máličko podfarbenej Latakiou. Vlhkosť je typicky Gawithovská. Dobre sa zapaľuje a výborne horí. Nehicuje, nezhasína, nemočkuje. Chuť tabaku je príjemná, tabaková, Latakia ju len jemne podfarbuje. Aromatizácia je síce výrazná, ale tabakovú chuť a arómu neprebíja. Navy Flake je príjemný, pohodový aromatik, ktorý potvrdzuje, že štipka Latakie do aromatiku patrí. Tabak možno doporučiť aj úplným začiatočníkom pre jeho bezproblémové horenie, príjemnú chuť a arómu. Pre spoznanie Latakie by som doporučil iné, nearomatizované zmesy. Známka: 1
    Síla: Slabý
    Chuť: Středně výrazná
    Aromatizace: Středně aromatizovaný
    Aroma v místnosti: Středně výrazné
    Vůně pro nekuřáky: Příjemná

    pitr 18.06.'07 21:37:59 
    Tak tenhle tabacek testuji jiz ctvrtou krabku a asi se mi uz nepreji :) Dalsi skvela zalezitost od SG. Souhlasim s DH ze je slozenim asi identicky s SG ChF, tedy az na aromatizaci-dochuceni. To ale dela divy - cokoladova verze je pro mne spis takovy zakusek po jidle, zatimco tento tabak muzu kdykoliv.
    Chut skvela kompaktni, aromatizace rumem decentni, rozhodne ne prehnana. Hori ukazkove, temer bezudrzbove. Podil latakie je opravdu maly, tak akorat na doplneni chuti. O latakiovy tabak v pravem slova smyslu se nejedna.
    Doporucuji zacatecnikum, kteri chteji zkusit svuj prvni flake. Da se cpat rozcupovany i srolovany - chut mi prijde stejna, jen rulicka je samozrejme vetsi 'naloz' na delsi koureni... :)
    Známka: 1
    Síla: Středně silný
    Chuť: Středně výrazná
    Aromatizace: Lehce aromatizovaný
    Aroma v místnosti: Středně výrazné
    Vůně pro nekuřáky: Neutrál

    Alferi 15.07.'07 12:11:09 
    Po otevření se na majitele začne linout silné rumové aroma, které ale po zapálení výrazně ustoupí. Základem je tmavá Virginie s trochou Latakie, což se projevuje přírodním tělem kouře se stoupou uzeného a nasládlým rumovým tónem v pozadí. Není nijak silný ani přehnaně výrazný, hodí se na ukojení chuti na něco sladkého - ale tak, jak to chápe vyznavač převážně přírodních tabáků. Známka: 1
    Síla: Středně silný
    Chuť: Středně výrazná
    Aromatizace: Lehce aromatizovaný
    Aroma v místnosti: Středně výrazné
    Vůně pro nekuřáky: Neutrál

    Vlk 16.07.'07 15:41:34 
    Tento tabáček byl mou první zkušeností s latakií a zároveň flakem. Musím uznat, že velice vydařenou... Kouřím jej rozcupovaný a hoří docela způsobně, srolovaný mi naopak hořel naprosto příšerně, což ale přičítám mé nezkušenosti. Oblíbil jsem si jej pro jeho chuť, cítím v něm aroma bílého rumu s příjemnými mýdlovými tóny. Močkuje jen při nepatřičném zacházení a okolí téměř nevadí. Nejraději ho kouřím za deště u okna :-) Mohu jej doporučit všem, co chtějí poprvé zkusit latakii nebo tabák ve formě flake. Známka: 1
    Síla: Středně silný
    Chuť: Středně výrazná
    Aromatizace: Lehce aromatizovaný
    Aroma v místnosti: Středně výrazné
    Vůně pro nekuřáky: Příjemná

    littlebull 18.08.'07 21:48:50 
    Lze jen souhlasit s předcházejícími recenzenty, k tomu co napsal Alferi bych jen doplnil, že dobře hoří až do bílého popílku a nemočkuje. Známka: 1
    Síla: Středně silný
    Chuť: Výrazná
    Aromatizace: Středně aromatizovaný
    Aroma v místnosti: Středně výrazné
    Vůně pro nekuřáky: Příjemná

    BATRACHOS 27.06.'08 12:09:45 
    K tomuhle "klipperu v modrém oparu" jsem přistupoval s velkou obezřetností - nemám totiž rád rum, přesněji ani bílý, ani cokoli třeba vzdáleně připomínající tuzemák. Jenže zdání a název často klame, u tabáku obzvláště (alespoň dle mých zkušeností název většinou ani vzdáleně neodpovídá mému dominantnímu pocitu). Stejně jako jsem dlouho otálel s Bob´s Chocolate flakem, neb nemám rád čokoládu (a dnes je to můj favorit, s čokoládou totiž nemá nic společného), tak jsem si váhavě vzal vzoreček Navy Flakeu. A ejhle, po rumu ani památky.

    Tedy ještě jednou, aby bylo jasno: já v tom tabáku rum necítím. Možná se liší dvě várky, jaku u Perfection a dalších, ale u mne zatím nikdy nebyl rum cítit ani za studena, ani v kouři. Ani tak, ani onak, prostě tam není. Zaplaťpánbůh!

    Naopak je tam kultivovaná aromatisace latakií, tedy latakie funguje jako přísada, nikoli jako základ. Tak to mám ostatně nejradši.
    Na rozdíl od čokofláků tenhle tabák není nasládlý, na rozdíl od svého bratříčka SG Balkan Flakeu (obdobné složení, jen Balkan ještě jednou tolik latakie) má mnohem jemnější, byť stejně kompaktní plátky, a mnohem lépe
    hoří (zcela bezproblémově v jakékoli úpravě). Také nemá onen rustikálně-primitivistický šmrnc, jako Balkan Flake. Naopak, je to tabáček delikátní, s jistým vývojem během kouření. Latakie (při nacpání vcelku) vrcholí asi tak uprostřed kotlíku, zpočátku a na závěr je taková zastřená.

    Blankytná plachetnice si mne získala, vyhradil jsem jí svoji nejoblíbenější fajfku. Víc snad nemusím dodávati.
    Známka: 1
    Síla: Středně silný
    Chuť: Středně výrazná
    Aromatizace: Lehce aromatizovaný
    Aroma v místnosti: Středně výrazné
    Vůně pro nekuřáky: Neutrál

    Scalex 5.03.'09 01:28:20 
    Obal: krásná modrá plechovka s motivem lodě zohyzděná hnusným varováním ministerstva.

    Řez: tmavé fláky. V plechovkové verzi velmi vlhké, jakoby šťavnaté, nepravidelné tloušťky, kompaktní. V bulk verzi ze Synjeca delší plátky, více potrhané, sušší, tenčí.

    Vůně za studena: vůně kvalitního bílého rumu a lehounká stopa latakie. Ale tak mírná, že nekuřákům tento tabák za studena spíše voní. Alkoholová vůně poměrně brzy vyprchá, ale po zapálení je v tabáku cítit stále.

    Chuť: lahodná. Počátky kotlíku jsou obohaceny právě o tu alkoholickou složku, později se začne více prosazovat i latakie, ale celou dobu zůstává na pozadí, rozhodně nedominuje. Obsahem latakie by na tom měl být Navy Flake stejně jako SG Chocolate Flake, ale v něm mi přišlo, že ta uzenina vystupovala víc na povrch. Po vymizení alkoholické složky se chuť ustálí a je konstantní až do konce kouření.

    Hoření: problematické zapalování, bezproblémové hoření. Plátek smotaný do ruličky hoří velice, velice pomalu a chladně, kouření je takřka bezúdržbové. Na procházce jsem kouřil ze standardního kotlíku skoro dvě hodiny a za celou dobu jsem do fajfky sáhnul ťapťátkem třikrát. Dokouřeno do světlého popílku a fajfka suchá jak anglický humor.

    Síla: spíše nižší, žádné kladivo, pohodový tabáček na denní kouření.

    Problémy: Absolutnie kurwa zaden! Nebývá negativně hodnocen ve společnosti. Ne že by voněl, ale tolerují ho i tam, kde se třeba nelibě tvářili na Perfection.

    Verdikt: Skvělý tabák, další ze stálic mé tabákotéky. Srovnával jsem ho se SG Chocolate Flake a rozhodl se, že z těchto dvou tabáků si budu raději kupovat Navy Flake (jakkoli je Chocolate Flake také vynikající tabák) a na čokoládu budu chodit do GH Bobs Flake Chocolate.
    Známka: 1
    Síla: Středně silný
    Chuť: Výrazná
    Aromatizace: Středně aromatizovaný
    Aroma v místnosti: Středně výrazné
    Vůně pro nekuřáky: Neutrál

    kovarskej 5.03.'09 08:49:34 
    Po vykouření několika krabiček s nádhernou plachetnicí z nichž lautr se mi nedaří sundat ten ohavný parte papír nejen mohu ale dokonce musím souhlasit s mnohými předrecenzenty že tenhle tabáček je opravdu gawithovsky proměnlivý nejen silou fláku ale také drobnými změnami v chuti.Přičemž ale ten jamajský bílý rum tam cítím vždy, zatímco chuť a vůně latakie je někdy více, jindy méně výrazná.Co se týče vlhkosti tabáku, měl jsem to proměnlivé, dvě krabky byly klasicky gawithovsky s "mokrým obsahem" další tři polosuché - avšak tabáku to nijak nevadilo.Kouřit se dal jak doma v klidu v křesle houpacím (to jsem si dělal to houpání paluby že) tak i v dílně při drobných pracech, podotýkám že fakt bezúdržbově.Téměř pokaždé jsem jej rozmělňoval a pak nacpal, nedělal jsem otýpky.Jasná jednička, pro toho kdo chce trošku přijít na kloub tomu jak chutná a "smrdí" latakie v malém množství či pro seznámení s latakiovým tabákem mohu jen doporučit.Kouřeno bez filtru jak v biliárce zasloužilé Black Star( dodnes i s chladičem :-) ) tak v bentce. Známka: 1
    Síla: Slabý
    Chuť: Lehká
    Aromatizace: Přírodní
    Aroma v místnosti: Středně výrazné
    Vůně pro nekuřáky: Neutrál

    komet 20.04.'09 21:04:31 
    Na základě předchozích recenzí jsem před časem poprvé Navy Flake okusil a poměrně rychle dostal vlastní dýmku. Po otevření je rum cítit naprosto nekompromisně, balení, která jsem dosud měl, mě znovu překvapují vlhkostí, snad spíše mokrostí tabáku. V průběhu kouření se rum nevytrácí a menší procento latakie chuť nevtíravě podtrhuje. Zkusil jsem už povícero tabáků, aromatizovaných kořalkou, ale tohle je teprve druhý, ve které alkohol naprosto zřetelně vnímám po celou dobu hoření (podobný pocit mám jen z Irish Whiskey od Petersonů), ještě když vyklepávám popel a čistím hlavičku, mám dojem, že jsem do sebe před chvílí sklopil panáka. S kolegy bych plně souhlasil, že Navy Flake dohoří do bílého popela, jen to bezproblémové hoření nějak stále nezvládám. Zapaluje se dobře, ale zhasíná, o kouření na jednu dvě sirky si zatím mohu nechat zdát. Přikládám to však svému neumětelství a budu nadále experimentovat s cupováním a nacpáváním. Rozemnutí celého plátku mezi dlaněmi tady moc nefunguje, jak je tabák vlhký, tak je poněkud "gumový" a dost úspěšně se brání.Lepší je plátky rozdělit na drobnější vlákna a ta pak buď rozemnout nebo vtočit do hlavičky.Menší nesnáz však nemůže změnit můj celkový pohled, tenhle tabák si určitě zaslouží plný počet bodů. Známka: 1
    Síla: Slabý
    Chuť: Výrazná
    Aromatizace: Středně aromatizovaný
    Aroma v místnosti: Středně výrazné
    Vůně pro nekuřáky: Příjemná

    Tlustoch 8.11.'09 00:56:19 
    V krabičce je skutečně překrásně vonící tabák. Kam se hrabou dánské aromatiky. V mé nebylo po alkoholu ani stopy. Ale uzeninka ta cítit byla, byla taková pěkně šťavnatá, nejradši bych ten tabák snědl:)

    Zapaluje se bez problémově, hoří vzorně a nemočkuje. Bohužel jsem nepochopil o čem tenhle tabáček je. V chuti je kobinace virginiového základu a alkoholové aromatizace, která převažuje. V dáli se sem tam objeví i latákie. Pro mě taková míchanice ani kočka ani pes. Nakonec žádná chuť nepřečnívá, hodnotil bych ji jako sterilní. Náhodou jsem měl u sebe při dokuřování krabky nějaké smetí po Commonwealth mixture, tak jsem je smíchal, zvednul procento latákie tak na 25 a pak to byla bomba.

    Osobně bych hodnotil za 2, ale tabák je to vskutku kvalitní, tak ho ponechám neoznámkovaný. Mám trochu jiný vkus.
    Známka: Neznámkováno
    Síla: Středně silný
    Chuť: Středně výrazná
    Aromatizace: Lehce aromatizovaný
    Aroma v místnosti: Velmi výrazné
    Vůně pro nekuřáky: Nepříjemná

    hoochie coochie man 8.11.'09 11:47:28 
    Tento tabák je pro mě velice zvláštní případ, nemám mu co vytknout, přesto mě ničím nezaujal. Hoření bezproblémové, chuť výrazná lehce latakiová jinak dost sladká a řekl bych šťavnatá a svěží Va, po aromatizaci ani stopy-ledaže by dělala tu šťavnatost ve Va. Vůně kouře lechtivě uzená, latakii v ní cítím víc než v chuti. Celkově za 1, ale podruhé si ho koupím až budu mít tolik dýmek, že si budu moci dovolit dát vlastní i tomu tabáku, který mi příjde k chuti tak jednou dvakrát za měsíc.
    Update 3.6.
    Tak jsem mu nakonec dal tu vlastní dýmku a jsem plně spokojený.
    Známka: 1
    Síla: Slabý
    Chuť: Středně výrazná
    Aromatizace: Lehce aromatizovaný
    Aroma v místnosti: Nepostřehnutelné
    Vůně pro nekuřáky: Neutrál

    stelton 13.03.'10 10:10:50 
    Samuel Gawith Navy Flake je jeden z mych oblibencu, je to tabak jez mam v pravidelne rotaci a presto, ze jej kourim pravidelne nejaky ten patek, stale se mi neomrzel. Po otevreni krabicky na Vas vykouknou typicke Gawithovske flake - tedy nepravidelne rezany flake (platky silne 0,5 mm ale i klidne vice jak 2 mm), tmavy trosku vlhci. Flake je rozhodne mene "hlinity" nez treba Samuel Gawith 1792, vyborne se cupuje, nacpava i zapaluje. Ani zacatecnik nebude mit problem se zapalenim a udrzenim ohne. Po zapaleni kurak uciti prijemnou kourovou chut latakie, spojenou se sladkosti Virginie. Co se tyce rumoveho aroma, ano v nekterych varkach je pritomno a to vyrazne, mel jsem vsak varky (jako ta posledni) kde rumove aroma chybelo uplne. Tento flake tedy jen potvrzuje povest Gawithowskych tabaku, tedy ze co varka to original. Tabak je stredni sily, pro nekuraky prijmny nebo alespon nevadi. Vynikajici all day smoke. Diky tomu, ze se nerozpaluje, neni prilis silny a neni narocny na udrzbu v dymce, lze vrele doporucit i zacatecnikum (treba tem co maji uz plne zuby Plantovske chemie a chteli by zkusit opravdovy tabak :-) Známka: 1
    Síla: Středně silný
    Chuť: Výrazná
    Aromatizace: Lehce aromatizovaný
    Aroma v místnosti: Málo výrazné
    Vůně pro nekuřáky: Neutrál

    Fox 3.01.'11 21:31:01 
    Můj první flake, moje první ochutnávka latakie a celkově pořádného tabáku, jemuž odpovídá i cena. Měl jsem sice problémy s kouřením a dělal si hlavu s nacpáním. Trochu jsme se vzájemně potrápili, ale ke konci to šlo hladce. Tabák mi prostě chutná, je v něm cítit ta jemná uzenost, která mi opravdu šmakuje. Z čeho jsem maličko zklamaný, tak že po slibovaném rumu nebyly ani památky. Ale jak předešlí recenzenti napsali balení od balení se to liší.

    Jenom doufám, že se ho naučím kouřit. Příště to zkusím rozcupovat na mixture :)
    Známka: 1
    Síla: Středně silný
    Chuť: Středně výrazná
    Aromatizace: Přírodní
    Aroma v místnosti: Málo výrazné
    Vůně pro nekuřáky: Neutrál

    Zayl 11.01.'11 15:01:19 
    Chuťově vyvážený a velmi zajímavý tabák. Je v něm cítit trocha latakie a při troše dobré vůle může opravdu navodit atmosféru, při které si budete připadat jako starý mořský vlk na rozbouřeném moři. Pokud je tam rum, tak ho necítím, ale to nijak nevadí. Z hlediska chuti je to jasná jednička, někdy trochu neposlušně hoří, ale pro alespoň trochu zkušeného dýnkaře je to lehce zvládnutelné.
    Jediný problém je s tím udržet Navy Flake v použitelném stavu. Krabička skoro vůbec netěsní (kam se hrabe na skvělé kulaté krabičky od Rattrays či Petersona), a tak fláky tabáku velmi rychle vysychají. U loose cutu to nebývá problém, ale u flaku je pak vlhčení trochu těžší, protože kusy tabáků výrazně ztvrdnou a hůře do sebe pohlcují vlhkost. Na nejvyšší známce pro tento tabák, to ale nic nemění!
    Známka: 1
    Síla: Středně silný
    Chuť: Středně výrazná
    Aromatizace: Lehce aromatizovaný
    Aroma v místnosti: Málo výrazné
    Vůně pro nekuřáky: Neutrál

    pepe 9.04.'11 00:24:05 
    Ač recenze nepíšu, na tento tabák musím. O vzhledu a vůni za syrova bylo napsáno dost. Do dýmky vkládám přeložených a lehce pomnutých 1,5 plátku. Zapalování malinko horší ale hoření opravdu na 1*. (A když výjimečně zhasne,stačí malý plamínek a vše znovu OK). Chuť jemná, absolutně nepálí, neštípe, zpočátku lehce nasládlá, ke konci sladkost mizí. Dýmka po celou dobu jen příjemně teplá, žádné rozpalování, žádné bublání. Kouřím jen s balzovým filtrem a i tak jazyk po celou dobu vnímá všechny chutě, ani náznak pálení. 1,5 plátku - 1,5hodiny a člověk by klidně pokračoval. Kouřím většinou aromatiky, ale tohle je pokouřeníčko! Latakie opravdu jen náznakem. nelze jinak, než dát za 1 a pokud někdo s flakem začíná, ať určitě vyzkouší a pokud kouří s filtrem, určitě stojí za to ho zapomenout vložit...:-) Známka: 1
    Síla: Středně silný
    Chuť: Lehká
    Aromatizace: Lehce aromatizovaný
    Aroma v místnosti: Středně výrazné
    Vůně pro nekuřáky: Neutrál

    Karl Rahner 3.11.'12 18:15:41 
    Vzhledem k proměnlivosti šarží SG flakeů nebudu zabíhat do detailů, protože postřehy důkladné a minuciózní kritiky se tu můžou stát časem neaktuálními. Tak spíše základní parametry a nějaká srovnání:

    Je třeba zopakovat, že gawithovská latakie je maličko jiná, než u jiných značek, je ještě méně „salónní“ a více „zálesácká“ a má zkrátka kouzlo v duchu celkového svérázu SG tabáků jako takových. Navy Flake je plnohodnotně latakiový tabák, latakie tu není slabou složkou, kterou by bylo možné ignorovat. Ale vtip je v tom, že jakkoli se uplatňuje po celou dobu, tak ve zkrocené, lomené a mírně zahlušené podobě, jako spíš určitý odstín. Tedy nemá nikdy výrazné sólo. Takříkajíc čistším způsobem se latakie uplatňuje už i v ChcF. Není proto možné opakovat názor častý na tabaccoreview.com, že jde o BF + rum. To ne.

    Alkoholové aroma, výrazné ve vůni za studena, je velmi kultivované a v chuti naprosto neagresivní. Váhám, zda je tak rumově autentické, ale každopádně je příjemné a nefádní. Plněji si ho člověk uvědomuje až po opětovném kouření, když se tabák v dýmce více zabydlí. Je třeba s ním seriózně počítat, ani ono nelze ignorovat. Ovšem s latakií hraje velmi dobře dohromady a vytváří harmonický dojem.

    Kouřením Navy flaku v dýmce zakouřené obecně na latakie se podle mě nic nepokazí. Není to naprosto aromatizace ve smyslu aromatiků dánského, či dokonce německého typu.

    Jde o příjemné ozvláštnění kouřového světa latakisty. Případná společenská únosnost je tak na hraně, podle okolností. Jinak údržba hořícího kotlíku nevyžaduje určitě komplikované operace, po téhle stránce, a pokud jde obecně o zpracování atd., nemám výhrad – je to prostě reprezentant standardu SG.
    Známka: 1
    Síla: Středně silný
    Chuť: Středně výrazná
    Aromatizace: Lehce aromatizovaný
    Aroma v místnosti: Velmi výrazné
    Vůně pro nekuřáky: Neutrál

    krpa 17.01.'13 14:26:00 
    V krabičce najdeme tmavé a jak je u této firmy zvykem, hodně vlhké fláky různých tloušťek, od jemných až po podešve tl.4mm. Pokud tabák ke konci krabičky vyschne je velmi obtížné tyto tlouštíky zpracovat do dýmky. To je nepříjemné mínus tohoto tabáku, nutno však dodat, že jediné. Následují samá pozitiva a životní jistoty :) Nádherná vůně rumu podtržená latakií, které se vždy po otevření se jí nemůžu nabažit. V chuti se latakie projevuje jen jako doplněk, pro podtržení celkového dojmu. Podle mého názoru velmi vyvážený tabák, u mě za jedna pane Gawithe. Známka: 1
    Síla: Středně silný
    Chuť: Středně výrazná
    Aromatizace: Středně aromatizovaný
    Aroma v místnosti: Středně výrazné
    Vůně pro nekuřáky: Neutrál

    allllllllll 22.04.'13 19:28:50 
    Dalsi latakiovy skvost. vse super horeni, chut ale ta krabicka, respektive osklivy obrazek s cernym partem pres nej. neslo by s tim neco udelat??? Známka: 1
    Síla: Silný
    Chuť: Výrazná
    Aromatizace: Přírodní
    Aroma v místnosti: Nepřečichnutelné
    Vůně pro nekuřáky: Nepříjemná

    Belda 1.01.'14 20:45:14 
    Vzhled už několikrát popsán v předchozích recenzích - "zálesácký" neuhlazený vzhled, flejky neučesané, otřepané, bahnité. Vůně Latakie + rum. Špatně mi hořel, ale po školení v pomalém kouření se snažím tabák rozebrat na co nejmenší kousky a pak hoří velmi dobře. Chuť a vůně během kouření je pro mě naprosto úžasná - jeden z mých oblíbenců. Známka: 1
    Síla: Středně silný
    Chuť: Středně výrazná
    Aromatizace: Lehce aromatizovaný
    Aroma v místnosti: Středně výrazné
    Vůně pro nekuřáky: Neutrál

    JJFK 23.03.'14 22:12:24 
    Přiznávám, že ač nejsem milovník latakie, zkusil jsem to. Důvodem je, že žádný flake od fm. Gawith Hoggarth již není k dostání. Což je smutné a hanba.
    Horu předchozích recenzí lze jedině doplnit. Řezy naprosto dokonalé, vlhké, uzená vůně latakie. Nicméně těšil jsem se i na popisovaný rum. Kolegové, je mi líto, ani stopa, stopička!!! Škoda. Asi tuhle várku dělal někdo, kdo jej spíše prolil hrdlem. A proto známkuji za 4. Já se tak těšil......
    Známka: 4
    Síla: Silný
    Chuť: Výrazná
    Aromatizace: Přírodní
    Aroma v místnosti: Velmi výrazné
    Vůně pro nekuřáky: Nepříjemná

    yardley 6.04.'14 21:28:59 
    Známka: 5
    Síla: Středně silný
    Chuť: Žádná
    Aromatizace: Přírodní
    Aroma v místnosti: Středně výrazné
    Vůně pro nekuřáky: Neutrál

    udo007 6.04.'14 22:59:38 
    Uplně souhlasím s předešlým článkem,mě ani nechtěl hořet v dýmce a před nacpáním do dýmky jsem musel tabák probrat a vyndat plno tvrdých zřejmě středů. A to jsem měl nedavno ještě horší tabák taky S.Gawith-Chocolate Flake. po otevření krabičky to byl takovej kyselej smrad ,vůbec ne jako tabák.Na zkoužku jsem ještě koupil druhou krabičku v jiné trafice, a naprosto stejné. Takže koupeno za velký peníze a ted to asi vyhodím. Opravdu nevím co už kupovat! Ty vonavé MC Bareny,apod... Známka: 5
    Síla: Velmi slabý
    Chuť: Žádná
    Aromatizace: Přírodní
    Aroma v místnosti: Nepostřehnutelné
    Vůně pro nekuřáky: Příjemná

    cechura09 8.07.'14 21:33:40 
    Recenzi píšu abych poopravil 2 nade mnou záporné recenze.
    Tabák jsem si vybral na základě dobrých zkušeností s tabáky od SG a mj. i na základě množství kladných recenzí. Vzhled tabáku po otevření krabičky je typický pro tabáky od SG, složení směsi je zvoleno dobře, vyváženě. Z tabáku je před zapálením cítit především vůně kvalitního tabáku, vůně řek bych trochu gumy ale v dobrém a pokud to nasládlé v pozadí je vůně třtinového rumu, připouštím i rum. Pro první seznámení s tímto tabákem jsem zvolil dýmku s menším kotlíkem. Po zapálení prvního kotlíku jsem byl prekvapen vyvážeností směsi, která vyloženě sedla mým chuťovým pohárkům i čichovým buňkám. Dopracoval jsem se zhruba do třetiny a získal jse pocit, že tento tabák si zaslouží víc, ještě bombonek v podobě skleničky něčeho dobrého. Kubánský rum nemaje, sáhl jsem po skleničce (skoro lahvi) dobré domácí meruňkovice a na zbytek dýmky si užíval oboje. Bylo to dobře zvolene spojení. Tento tabák si vyloženě užívám, rád po něm sáhnu ve chvílích klidu a pohody a když mám na dýmku dostatek času, na pohodové, pomalé bafkání. NF se mi hůře zapaluje, hoří pak ale obvykle dobře i když BB od stejného výrobce se mi zdá prohořívá v dýmce líp. Chuťový vjem každého tabáku je subjektivní, mne ale sedl, převládá vůně kvalitního tabáku s jemným alkoholově nasládlým pozadím a v ústech bez náznaku štiplavosti s hodně dlouhou, nasládlou dochutí. Příjemná je i vůně co zůstává ještě dlouho v oblečení, ve vlasech.
    SG Navy flake doporučuji, u mne má již stálé místo v sortimentu a svou vlastní dýmku, filtr vynechávám. jura
    Známka: 1
    Síla: Středně silný
    Chuť: Středně výrazná
    Aromatizace: Lehce aromatizovaný
    Aroma v místnosti: Středně výrazné
    Vůně pro nekuřáky: Neutrál

    deewy 30.06.'15 19:18:56 
    Když jsem poprvé dostal vzorek tohoto tabáku vyvanula se na mě velmi těžká hutná vůně kolejových pražců. Říkal jsem si, že jestli tohle někdy nacpu do dýmky, tak jsem dobytek. Zhruba po roce svého dýmkového souznění se mi přejedlo aromatiků a začal jsem experimentovat s virginia a latakia a oriental tabáky. SG Navy flake byl první na řadě. Říkám mu tabák mnoha tváří, mám za sebou již pátou 50g krabičku a tak si troufám hodnotit.

    Po prvním nacpání do dýmky a zapálení se dostavilo naprosté překvapení, úplně jiná chuť tabáku než co do vůně v plechovce. Chuť krásně lehce nasládlá, která zůstává v ústech i několik hodin po dokouření. Vůně v nose fantastická, kořeněná, nevím čemu to mám přirovnat, ale zatím jsem nenašel tabák, který by mi více imponoval. Snad lehce se mu blíží SG Squadron leader ale ten je více do květin v dýmu a neutrál v chuti.

    Dnes po otevření plechovky necítím těžkou vůni, ale celou škálu různých vůní nasládlých, trochu jakoby kvašených, patrně to může být i ono rumové aroma.

    Nacpávání a zapálení: ze začátku pro mě dost oříšek, klidně i na 10 zapálení. Dnes to dávám na dvakrát. Zkoušel jsem v 5 různých dýmkách, tabáku dle mého názoru nevyhovují malé kotle. Je třeba širokého a mělkého kotle. Kouřím dnes a pouze ze Strambach Kalabaše. Nacpávat velmi volně, aby tabák mohl dýchat, pak Vám dá ochutnat skvělé orientální chuti. Hoří celkem chladně, takže volné nacpání není problém. Pokud ho přidusíte jde spíše do květinové chuti a nebude prohořívat do šedého/bílého popílku. Nacpávám tak, že vezmu středně velký flake, který sroluji a nacpu do kotle dýmky, navrch nasypu promnutý flake a zarovnám lehce dusátkem. Potom zapálím....a úžívám si tu pohodu.

    Pro mě srdcový tabák a stálice, za dva roky co kouřím dýmku je toto můj favorit, který cpu do dýmky pouze když si můžu dopřát nerušené chvíle s dýmkou.
    Známka: 1
    Síla: Středně silný
    Chuť: Středně výrazná
    Aromatizace: Středně aromatizovaný
    Aroma v místnosti: Středně výrazné
    Vůně pro nekuřáky: Neutrál

    johnnies 15.10.'15 19:23:52 
    Mám rád tabáky od Sama Gawitha.
    Tenhle jsem tedy netestoval u moře, ale jezera (Garda).
    Těšil jsem se, od mala čtu o Cookovi, celou řadu Aubrey Maturin a tak...klučičí rmantika a očekávání, je to přece tabák z Anglie! Nelson hurá....
    ALE!
    NO ... rum ... 0
    ostatní aroma takové jak z plastiku jak za syrova, tak při kouření.(možná moje tehdejší nezkušenost s Latakií).
    Sladké tóny bílého rumu se objevily jen sporadicky a málo i při velmi, velmi pomalém kouření z pěnovky od Ahmeta Gövema - tak 1 za 3 "šluky".
    Obecně jsem čekal dojem jako z Lambs Navy Rum (což je pití a ne tabák, jen pro přesnost).
    Nedostavilo se.
    Tenhle já už nedám.
    Známka: 3
    Síla: Středně silný
    Chuť: Středně výrazná
    Aromatizace: Středně aromatizovaný
    Aroma v místnosti: Velmi výrazné
    Vůně pro nekuřáky: Nepříjemná

    milanko85 28.07.'16 20:01:46 
    Při probádávání latakiových SG jsem již začínal mít divný pocit, protože skoro vše mi na výsost chutnalo, až doteď. Po několikátém pokouření Navy Flaku vím, že s tímto tabákem kamarád v dohledné době nebudu. Po otevření cítím rumové aroma, latakii ani ne, trochu ještě cítím jakoby sladkost a čokoládu. S flaky od SG tradičně boj, ale nakonec si to nějak nadrolím a nacpu... hoření horší a chuť mírně aromtizovaná "rumem", po latakii člověk musí hodně pátrat, aby ji vůbec identifikoval, ale jo, nakonec tam mezi těmi rozbouřenými vlnami je. Od SG preferuji jiné směsi (Perfection, Balkan Flake, Commonwealth, Squadron Leader). Známka: 3
    Síla: Středně silný
    Chuť: Středně výrazná
    Aromatizace: Lehce aromatizovaný
    Aroma v místnosti: Středně výrazné
    Vůně pro nekuřáky: Neutrál

    Wendyz 2.08.'17 17:42:35 
    Klasické SG plátky tmavé barvy.
    Těžko se drolí a připravit dýmku chce dost času a trpělivosti.
    Nezapaluje se úplně lehce, ale poté se dá pěkně udržet.
    Sílu tabáku hodnotím něco mezi slabým a středně silným.
    Chuť je spíše pikantní a latakie kouřová.
    Rum je cítit jen velmi lehce.
    Tabák to špatný není, ale protazím mě ničím nezaujal.
    Známka: 2
    Síla: Slabý
    Chuť: Lehká
    Aromatizace: Lehce aromatizovaný
    Aroma v místnosti: Středně výrazné
    Vůně pro nekuřáky: Příjemná

    Jarda 7.04.'18 17:01:02 
    Z lásky k tabákům SG, při hledání toho správného námořnického NAVY a též ovlivněn kladnými recenzemi mám za sebou asi 3. krabičku. Balení jako obvykle u SG: mizerná netěsnící unifikovaná krabička, ozdobená křivě nalepeným papírem vytištěným snad na domácí tiskárně. Uvnitř v obyčejném nepříliš vábném papíru krásné flaky tmavého tabáku.

    Jak píši i u jiných "NAVY" recenzí: když NAVY, tak moře, lodě, námořníci a hlavně RUM! Bohužel zde po rumu není ani stopa. Buďto byl vyčichlý nebo ho někdo vypil, prostě nic. Ani ň, ani R. Natož aby v něm tabák plaval... Tabák poněkud bez vůně a chuti. Převažuje uzená vůně La. Dobře hoří, dobře chutná. Žádná nikotinová síla která by mne položila-což je fajn. Kouř příjemný, jemně nasládlý, hutný. Ale to hlavní-rumová esence -chybí.
    Několikrát jsem váhal zda jsem nekoupil nějakou starou verzi. Nebo se výroba SG tak zásadně liší? Vydržel jsem a koupil další pixlu. Takto asi 3x. Ale stále zklamání. A koukám že ty lepší recenze jsou cca 10 let staré. Možná to ještě někdy zkusím až mé zklamání nad tímto tabákem odvanou větry na širé moře. A třeba budu mít někdy štěstí. Pořád chci věřit, že balení bylo starší a vyčichlé. A že snad odpařený rum žádné zvlhčení zpět nevrátí. Verdikt zatím zůstává: známka 3-4 a zklamání.
    Známka: 4
    Síla: Středně silný
    Chuť: Velmi lehká
    Aromatizace: Lehce aromatizovaný
    Aroma v místnosti: Málo výrazné
    Vůně pro nekuřáky: Nepříjemná

    Ministerstvo zdravotnictví varuje:
    Kouření škodí Vám i lidem ve Vašem okolí


    « Zpět