www.tabaky.cz
Zobrazuji tabák: Stanislaw Balkan Latakia
Výrobce: Stanislaw
Složení:
 • Virginie
 • Latakie
 • Perique
 • Orient
 • Řez: Loose Cut
  Balení: 50g tobolka
  Popis: Vybraná Virginie smíchaná s Orientem, 10% tmavého Kentucky, se 40 % syrské Latakie a trochou amerického Perique z Louisiany. Směs je středně silná, plné, lahodné a smolné chuti.
  Dostupný v ČR: Ano
  Poznámky:
  Ø Síla: Středně silný
  Ø Aromatizace: Přírodní
  Ø Chuť: Středně výrazná
  Ø Aroma v místnosti: Velmi výrazné
  Ø Vůně pro nekuřáky: Nepříjemná
  Ø Známka: 2.0

  Máte-li zájem o zakoupení tabáku, klikněte zde.

  unseen 19.10.'06 09:19:58 
  jelikož jsem jiné latakie ještě neochutnal, nemohu srovnávat a je možné, že časem názor změním, nicméně zatím jsem s tímto tabákem celkem spokojen. po rozdělání tobolky (která ani v nejmenším nezvládala udžet latakiové aroma uvnitř) se ukázalo, že tabák je poněkud sušší, ovšem i tak hoří klidně a příliš se nerozpaluje.

  nacpává se celkem dobře, chuť je příjemně uzená, zemitá, vúně nepřečichnutlená, ovšem okolí si zatím nestěžovalo (pravda, kouřil jsem tuto latakii doposud pouze venku. pouze mi vyhasíná o něco častěji, než jiné tabáky, ovšem zkusím to ještě v jiné dýmce.

  chutí se tento tabák hodí buď k čaji pu-erh nebo ke štípání dřeva :o)
  Známka: 2
  Síla: Středně silný
  Chuť: Středně výrazná
  Aromatizace: Přírodní
  Aroma v místnosti: Velmi výrazné
  Vůně pro nekuřáky: Neutrál

  Cifro 12.01.'07 21:30:46 
  Jemný rez. Krásna vôňa surového tabaku, ktorá pripomína vôňu v udiarňach ovčieho syra na salaši. Po zapálení horí hutným, chladným dymom. Tabak sa fajčí bez problémov, nevyžaduje pozornosť. Vôňa dymu je typická latakiová. Chuť je stredne výrazná, akoby oriešková, oproti zmesiam s cyperskou latakiou menej horká, zaobalená. Aj keď je Balkan Latakia, podľa mňa neprávom, u niektorých fajkárov zaznávaná, podľa mňa je to výborný tabak. Jedna z najlepších latakiových zmesí, ktoré som doteraz fajčil. Známka: 1
  Síla: Středně silný
  Chuť: Výrazná
  Aromatizace: Přírodní
  Aroma v místnosti: Nepřečichnutelné
  Vůně pro nekuřáky: Nepříjemná

  tokin 6.04.'08 23:57:10 
  Tabáček středního řezu, vůni za syrova zcela ovládá uzená latakie, ale pokud to srovnám třeba s balkánem od SG je trochu sladší... postrádá tu zemitost, vůni staré smradlavé fusakle či zatuchlé knihy... to, čemu se dá říci "stará dobrá Anglie". Té voňavé smrdutosti SG opravdu nedosahuje, kupuji ho jako lehčí latakii a také kvůli ceně jako železnou latakiovou zásobu, kterou kouřím před tím, než jdu sbírat vajgly. Hlavní lajna to není, nadruhou stranu nemohu příliš hanět i když v chuti obvykle cítím cosi jako cigaretu - jakousi příchuť spáleného papíru, která mi u Planty připadá skoro typická. Konečný verdikt ale na tu dvojku nakonec bude. Známka: 2
  Síla: Slabý
  Chuť: Lehká
  Aromatizace: Přírodní
  Aroma v místnosti: Středně výrazné
  Vůně pro nekuřáky: Nepříjemná

  jcp 7.04.'08 09:56:01 
  Už tobolka sama je pastva pro oči - obraz jakéhosi letadýlka a pod ním nápis "Messerschmitt Bf 190B". Grafik asi netušil co ví každej, kdo si jen škrtnul o letadla WW2, že když Messerschmitt tak Bf 109, zatímco když 190, tak Focke-Wulf! Vzdáleně se to sice "mezkovi" podobá, ale křídla mají takový poměr délky k délce trupu a délky k šířce, že to spíš odpovídá stratosférickému USAF Lockheed U-2. Při manévrovém boji s Ratou (Polikarpov I-16) ve španělské občanské válce, kde měl Me 109B premiéru, by si ty křídla okamžitě urval.
  Uvnitř tobolky pravidelně řezaná, dosti suchá různobarevná mixture příjemné, i když nepříliš výrazné uzené latakiové vůně. Chuť mi (v porovnání s MM965, Night Cap, SG Squadron Leader, GH Balkan Mixture) připadá rozhodně méně "plná". Je sice latakiová, ani Orient se v ní nezapře, ale Perique je prakticky neznatelný. Navíc i po dovlhčení přetrvává v chuti štiplavost a dýmka má tendenci se rozpalovat. Pro mě osobně jedna z nejhorších latakiových směsí s kterou jsem se potkal.
  Známka: 3
  Síla: Středně silný
  Chuť: Středně výrazná
  Aromatizace: Přírodní
  Aroma v místnosti: Velmi výrazné
  Vůně pro nekuřáky: Nepříjemná

  komet 4.03.'09 19:21:44 
  Musím naprosto souhlasit s kolegou recenzentem, který se podivuje nad neuvěřitelným obrázkem Bf-109. Generál Galland by skutečně zíral v němém úžasu. Před lety jsem si tenhle tabák koupil jako úplně první pokus s latakií a naprosto mi tento typ kuřiva zhnusil. Až po dlouhé době jsem zkusil latakii od jiné značky a ejhle, okamžitě zachutnala. Vyzkoušel jsem řadu latakiových tabáků než jsem našel odvahu znovu Stanislawa zkusit, ale pocit mám stejný jako tehdy, uzená chuť tedy ano, ovšem ne uzeného bůčku ale uzených holínek. S kolegou musím souhlasit, že i podle mého názoru jde o nejhorší latakiovou směs, jakou jsem poznal, neshodeme se jen v hodnocení, já dám ještě o stupeň hůř. Známka: 4
  Síla: Slabý
  Chuť: Středně výrazná
  Aromatizace: Lehce aromatizovaný
  Aroma v místnosti: Středně výrazné
  Vůně pro nekuřáky: Nepříjemná

  Deerstalker 28.05.'09 09:08:59 
  Mým základním celodením tabákem byl po dlouhou dobu SG Squadron Leader. Nicméně i to nejlepší se po určitém čase "přejí", zachtělo se mi tedy trochu experimentovat. S jistým váháním (způsobeným mimo jiné i zdejšími rozpačitými recenzemi) jsem sáhl po Balkan Latakii ...

  Nuže, nechci se zde pouštět do hodnocení kvality vyobrazení stíhačky Messerschmitt na tobolce. Stačí jen když řeknu, že mi nějak uniká, co mají letadélka na obalech tabáků páně Stanislawa společného s dýmkou nebo tabáky - při pohledu na ně mne prostě chuť zapálit si dýmku nepřepadá (narozdíl např. od slavného obrázku kolony vozů nacpaných tabákem z krabiček BS - ale to bude asi jiný reflex, že doktore Pavlove).

  Po otevření tobolky lze cítit středně silné, příjemné nasládlé latakiové aroma. Směs by mohla být na můj vkus poněkud vlhčí, ale tento můj pocit je asi způsoben hlavně zkušeností s SG tabáky, které jsou obecně mnohem vlhčí než konkurence. Klasický loose cut se dobře nacpává a zapaluje.

  Již v popisu tabáku mne zaujala především syrská latakie. Protože většina současných latakiových tabáků (včetně SG) je vyráběna z latakie kyperské, a protože obecně jsou kvality syrské latakie kladeny vysoko nad kyperskou, velmi mne zajímal rozdíl chuťových prožitků mezi Balkan Latakií a mým starým známým SG Squadron Leaderem (resp. jeho brášky SG Commonwealth či SG Balkan Flake, se kterými také mám tu čest se dobře znát). A skutečně rozdíl tu je. Balkan Latakii chybí určitá zemitost, drsnost SG tabáků, nahrazuje ji však zaobleností chuti, již dříve zde zmiňovaným "oříškovým" podtónem, nevtíravou příchutí orientu a celkovou vyrovnaností a kultivovaností. Chuť se rozvíjí postupně, zejména od poloviny dýmky je plná a lahodná, nicméně je plně uspokojivá po celou dobu kouření. Hoření je způsobné, dýmka se nerozpaluje a nemočkuje, dokouřit lze až do bílého popílku na dně. Jediné , co je snad možné této směsi trochu vytknout, je určitá jemná štiplavost v chuti po zapálení, kterou připisuji nižší vlhkosti.

  Závěrem: Stanislaw Balkan Latakia byla pro mne velmi milým překvapením. Myslím, že je tak trochu neprávem podceňována - spolu s Cifrem mohu říci, že jde o jednu z nejlepších latakiových směsí, jakou jsem kdy kouřil. Tak jako asi každý latakista, hledám i já náhradu za latakiový "svatý grál" - BS. Zcela vážně mohu říci, že ani Dunhillovy směsi, ani SG tabáky, ani směsi od Gawith Hoggarth - přes všechny kvality, které mají - mi chuť BS nepřipomínají. Balkan Latakii se to, byť vzdáleně, alespoň trochu podařilo.
  Známka: 1
  Síla: Středně silný
  Chuť: Výrazná
  Aromatizace: Přírodní
  Aroma v místnosti: Středně výrazné
  Vůně pro nekuřáky: Nepříjemná

  Tlustoch 11.04.'10 20:54:28 
  Příjemné latákiové překvapení! Po otevření tobolky, ale i před otevřením, se z tobolky hrne hutná vůně syrské latákie. V porovnání se směsicemi obsahující kyperskou latákii např. od SG nebo Dunhillů je tato vůně mnohem více kouřová, ale postrádá drsnost a údernost kyperské latákie. Dalo by se říci, že je to latákie ve smokingu, byť poněkud levném.

  Co platí o vůni, platí i o chuti. Skutečně není tak hutná a ostrá jako například Dunhillův Standard, je ale mnohem komplexnější a spojitější. Vyvíjí se během kouření. Ze začátku hebounká, hodně kouřová, bez možnosti jasného rozeznání virginie nebo orientu. V druhé polovině dýmky je poznat i perique, nicméně jenom dodává další rozměr a trochu "okyseluje" výslednou chuť. Při hoření nerozpaluje dýmku ani nemočkuje.

  A teď k problémům. Bohužel tenhle tabák není bez chyb, což zamrzí. Má tendenci zhasínat, člověk se mu musí plně věnovat, a tak během kouření nelze dělat nic moc jiného. Podle mě to hoří hůř než lana od SG. Při zapalování vždy zažívám šok, protože kouř, který vychází z dýmky se nepodobá ničemu, co jsem dosud zažil. A pokud přičichnete k dýmce, máte chuť rychle obsah vysypat, protože je to jako by vám do dýmky někdo nach... Občas má tendenci i trošinku štípat, ale rozhodně nic co byste nepřežili.

  Verdikt? Za cenu téměř poloviční oproti konkurenci dostanete výbornou latákiovou směs. A jestliže máte rádi syrskou latákii, tak je to směs pro vás;) Pro mě i přes problémy výše popsané je to jedna z nejlepších latákii co jsem kdy kouřil!
  Známka: 1
  Síla: Středně silný
  Chuť: Středně výrazná
  Aromatizace: Přírodní
  Aroma v místnosti: Nepřečichnutelné
  Vůně pro nekuřáky: Nepříjemná

  Karl Rahner 7.04.'12 12:40:30 
  Tahle směs rozhodně nemůže ničím zásadním zklamat, naopak je to podle mě jediný Stanislaw, kterému se stojí za to dlouhodobě věnovat (u London Mixture už váhám, Balkan Latakia ji rozhodně převyšuje už napohled úrovní zpracování i dalšími charakteristikami).

  Řez je spíše hrubší, ovšem proměnlivě; sem tam nějaký klacík nebo větší kousek listu. Takže je lepší nenacpávat rovnou jak to leží běží, ale maličko si s tím pohrát, aby pak tabák neprohoříval nerovnoměrně.

  Oproti jiným latakiím, zejména SG, na které jsem zvyklý, voní za studena jaksi navoněně a učesaněji. Něco podobného by se dalo říct i o samotné chuti. Navzdory tomu, jak pestré složení se uvádí, směs působí spíše ploše, jednorozměrně. Tu a tam vykouknou ty orientály, ale jinak je to prostě taková mírně ukrocená, sladká a hladká latakie. Ohledně podílu latakie – údaj o 40% vyvolává kontroverze. Já sám nevím, vizuálně by to i mohlo sedět, v chuti se taky nejvíc projevuje latakie. Je ale fakt, že takovým zakulaceným způsobem. Potencionálně by to mohlo souviset i s kvalitou ostatních použitých složek.

  Opravdu znalým latakistům by tato směs mohla možná přijít trochu nudná nebo jalová – místy chybí určitá tělnatost, plnost. Ačkoli to už je možná zbytečně přísná poznámka. Samozřejmě, že při srovnávání se slavnějšími latakiovými tabáky budeme vždy něco postrádat, nějaké to přidané kouzlo, které oceňujeme u SG, GH apod. Přesto jim Balkan Latakia obstojně šlape na paty.

  Rozhodně platí, že je to výborný tabák, který nemá větší slabiny. Chuť se během kouření nijak nezhorší, dokouření je bez problémů. Žádná šťiplavost ani drsnost. Taky si myslím, že by byla škoda ho podceňovat. (A navíc za stejné peníze rozhodně nic lepšího nekoupíme.) Prostě dobrá všednodenní latakie. Možná i víc než to.
  Známka: 1
  Síla: Středně silný
  Chuť: Výrazná
  Aromatizace: Přírodní
  Aroma v místnosti: Nepřečichnutelné
  Vůně pro nekuřáky: Nepříjemná

  Beman 1.09.'12 16:21:56 
  Co se týče obalu, jde o dobrý standard. Vůně tabáku za studena je příjemná, ale výrazně fresh, téměř čpí (podobně jako London Mixture téže značky). Na pohled jde o středně silný řez typu curly, avšak značně načechraný. Z toho vyvozuji, že přípravě směsi je věnována minimální péče. Minimální péče je zřejmě věnována i kvalitě samotného tabáku: ve směsi lze nalézt "klacky" (řapíky listů) tlusté téměř půl centimetru.
  Problémy jsou i s hořením tabákové směsi v dýmce. Ať jej nacpu do střední nebo velké hlavičky, kroutím do vřetene či skládám cik-cak, pěchuji kuličku mírněji dole a více nahoře - tak jako tak jej musím zapalovat nejméně čtyřmi zápalkami. Díky tomu se na povrchu vytváří krusta, kterou je nutno narušovat. To je daň za ledabylou přípravu směsi, která se ještě násobí nerovnoměrným hořením. Jestliže pomůžete hoření mocnějším zabafáním, dočkáte se výrazné štiplavosti na jazyku. Pokud se však podaří hoření zpacifikovat, bojujete jen do 1/3 kotlíku a pak necháte dýmku vychladnout, je po novém zapálení chuť docela příjemná - vzdáleně připomíná klasické anglické mixture. Kultivovanou eleganci byste v ní však hledali marně. Spíše mírnou esenci vanilky či skořice, jak je u dánských směsí zvykem (vyrábí se v Dánsku). Ani svou silou nemá na své anglické či irské vzory - je to jen slabší střed. Světle šedý popílek nakonec kouření je tu snem: dole v dýmce vám zbude zčernalý, tvrdý škvarek.
  O pohodovém kouření Balkan Latakie nemůže být ani řeč, pokud ji hodnotíme nestranně.
  Známka: 4
  Síla: Středně silný
  Chuť: Středně výrazná
  Aromatizace: Lehce aromatizovaný
  Aroma v místnosti: Středně výrazné
  Vůně pro nekuřáky: Neutrál

  Scott 15.04.'13 11:00:22 
  Řekl bych, že si Balkan Latakia od Stanislava zaslouží trochu zlepšit průměr. Před skoro dvěma lety jsem tobolku obdržel darem a také na základě recenzí jsem ji "raději" uložil do archivu. No, po roce a půl mi to nedalo a tobolku otevřel...
  Asi zde zapracoval faktor času, který tabáku skoro vždy pomůže. Kuřácké vlastnosti byly bezproblémové - dobře hoří, nemočkuje, při způsobnějším (ale ne absolutně) zacházení neštípe. Dýmku se mi rozpálit ani nepodařilo.
  Chuťově je tabák přímočarý, silně uzený, přílišné nuance v něm nehledjte. Na druhou stranu, během procesu hoření se chuťově přeci jen trochu vyvíjí. Ona předrecenzenty avizovaná "gumovitost" se snad objevuje (snad, protože zkušenost ostatních uživatelů je nepřenositelná), ale v mém případě to není vůbec na škodu. Tento typ uzeniny ií v tomto případě určitě nevadí a tabák podtrhuje. Pro případné následovníky doporučuji kouřit archivovaný materiál, za čerstva výše popsané vlastnosti mít vůbec nemusí.
  Známka: 1
  Síla: Středně silný
  Chuť: Středně výrazná
  Aromatizace: Přírodní
  Aroma v místnosti: Nepřečichnutelné
  Vůně pro nekuřáky: Příjemná

  mac 11.02.'15 19:41:53 
  Připomíná Old Dublin,ale je levnější,lépe hoří a nemočkuje.
  Po dokouření se jeho chuť rychle vytratí.Škoda.
  Dávám dvojku.
  Známka: 2
  Síla: Velmi slabý
  Chuť: Lehká
  Aromatizace: Lehce aromatizovaný
  Aroma v místnosti: Středně výrazné
  Vůně pro nekuřáky: Nepříjemná

  Durisek 9.03.'15 17:39:24 
  Stáří kouřeného tabáku - nový
  Kouřeno v - 1/2 bent Jirsa, latakiová dýmka
  Balení - tobolka
  Řez - Hrubší loose cut, je potřeba si s tím trošku pohrát. Je znát, že je to levná kategorie tabáku, dělá při přípravě opravdu hodně prachu.
  Vůně za studena - klasický uzenáč
  Hoření - no problémo
  A to nejdůležitější - koupil jsem to vyloženě ze zvědavosti. A nakonec jsem velmi, ale velmi příjemně překvapen. Chuť tak jak má být (latakie), drží se po celou dobu hoření, tabák má tělo. Kdybych měl podstoupit zkoušku na slepo jen těžko bych poznal, že to není drahá značka.
  Dávám hodnocení 2 vyloženě za tu prašnost a přeci jenom jemná rafinovanost tam taky není. Ale za ty peníze je to príma ohňostroj:-)
  Známka: 2
  Síla: Slabý
  Chuť: Výrazná
  Aromatizace: Přírodní
  Aroma v místnosti: Velmi výrazné
  Vůně pro nekuřáky: Nepříjemná

  milanko85 19.01.'17 20:18:26 
  Vcelku dobrý balkan s českou stopou za relativně slušný peníz. Řez klasický cut, dosti tmavá směs (orient, latakie), vůně za syrova sladká a vyuzená. Nacpání, hoření v pohodě. Při kouření cítím dle mého především orientály, na pozadí latakie s VA. Velmi příjemná vůně kouře, chuť středně výrazná. Stejně jako ostatní 2 tabáky od Stanislawa, se kterými jsem měl tu čest (London Mixture a Winter Time Flake) mohu vřele doporučit všem, kdo mají rádi latakii. Známka: 1
  Síla: Středně silný
  Chuť: Středně výrazná
  Aromatizace: Přírodní
  Aroma v místnosti: Středně výrazné
  Vůně pro nekuřáky: Nepříjemná

  cerminek 31.07.'19 13:57:28 
  Docela fajn tabák, težší, ale příjemný... Známka: 1
  Síla: Středně silný
  Chuť: Výrazná
  Aromatizace: Přírodní
  Aroma v místnosti: Středně výrazné
  Vůně pro nekuřáky: Neutrál

  bassman 29.06.'20 22:44:06 
  Po dlouých letech, co jsem se svých dýmek ani nedotkl jsem si řekl, že za krátké období ochutnám spoustu tabáků, abych si vybral několik největších oblíbenců a těm potom udělám trvalé místo ve své dýmkové knihovně. Vybíral jsem především na základě hodnocení kolegů zde a na Tobaccoreviews.com. Nakoupil jsem tedy spoustu 10g vzorků a každý den ochutnal 1-2 vzorky, abych měl co nejlepší srovnání.

  V latakiových směsích je to pro mne zatím to nejhorší, co jsem kdy ochutnal. Latakie je cítit docela pěkně, ale opravdu mi vadí ta všudypřítomná hořkost. V průběhu cca hodinového kouření jsem se opravdu snažil, ale nepovedlo se a těšil jsem se, až dokouřím a na tento tabák zapomenu.
  Známka: 4
  Síla: Slabý
  Chuť: Středně výrazná
  Aromatizace: Přírodní
  Aroma v místnosti: Středně výrazné
  Vůně pro nekuřáky: Nepříjemná

  Ministerstvo zdravotnictví varuje:
  Kouření škodí Vám i lidem ve Vašem okolí


  « Zpět