www.tabaky.cz
Zobrazuji tabák: Sweet rum twist
Výrobce: Gawith Hoggarth&Co. Ltd., Kendal, Cumbria
Složení:
 • Virginie
 • Řez: Rope
  Balení: 50g tobolka
  Popis: The main feature of this tobacco is the addition of Maple Sugars blended with Rum to the "filler" leaf. This is then spun into a rope form before being made into a roll which is cold pressed over night.
  Dostupný v ČR: Ne
  Poznámky:
  Ø Síla: Velmi silný
  Ø Aromatizace: Přírodní
  Ø Chuť: Středně výrazná
  Ø Aroma v místnosti: Středně výrazné
  Ø Vůně pro nekuřáky: Neutrál
  Ø Známka: 1.0

  basa333 24.07.'07 09:17:41 
  Dlouho mě lákal, než jsem se k němu dostal, ale v reálu byl ještě lepší, než jsem si představoval. Když jsem k němu poprvé přičichl, byl jsem překvapený - vůně velmi neutrální, ryze přírodní, velmi lehká. Měkké lano "kožovitého" charakteru, spíše měkčí, nádherný materiál. Nakrájení nožem zcela bez problémů, lano je měkčí než SG B4, ale o něco silnější (v průměru). Tabák ani není nutné nijak zvlášť nadrobno krájet, jde krásně rozdrolit. Zapalování zcela bezproblémové, jako běžné mixture: na dvě nebo tři zapálení tabák jede až do konce, aniž by mu bylo třeba věnovat nějakou zvláštní pozornost. Po zapálení: lahoda! Jemné, lehoulince nasladko rumově (pozor: třtinový rum, nikoli tuzemák) laděné aroma, kde už se v pozadí klube lehounká chuť kvalitního tabáku s nepatrným akcentem do doutníkové chuti. Tabák v této chvíli ze své síly ještě neprozrazuje vůbec nic, je absolutně jemný a decentní. Že vůbec nepálí na jazyku, snad ani nemusím zmiňovat, u špagátů to patrně není nic výjimečného. Po pár zatáhnutích už se ale tabák začne probouzet - lehounce doutníková chuť nabývá na síle, ale tabák si stále drží svůj charakter (což ostatně činí až do konce) a přes řadu různých chuťových podtónů přechází ke konci kotle do chuti, kterou bych si dovolil přirovnat k velmi slabě aromatizovanému jemnému doutníčku. Ke konci už skutečně dává vědět, že se jedná o rovnocenného partnera, se kterým není záhodno si zahrávat. Nacpal jsem ho do středního kotle a musím říct, že už jsem pak celé odpoledne na dýmku neměl chuť, ale nedává žádné kopance, je to prostě kvalitní silný tabák, ale (alepoň na mě) bez účinků jako např. PIF. Na Synjecu mu dávají sílu 9, což se mi ale zdá přemrštěné. Je výrazně slabší než B4, tipoval bych to tak na poctivou 7. Kdo má rád tabáky, které se v tomto směru pohybují, bude dle mého názoru nadšený jako já. Tenhle tabák v mém tobaccobaru už nebude chybět (tedy pokud jej seženu). Jednička s pěti hvězdičkami zcela jasná. Známka: 1
  Síla: Silný
  Chuť: Středně výrazná
  Aromatizace: Přírodní
  Aroma v místnosti: Středně výrazné
  Vůně pro nekuřáky: Neutrál

  Scalex 27.03.'08 13:22:32 
  Tabák jsem koupil v Synjecácké nezatavené tobolce. Jde o klasické kožovité lano hnědé barvy, v podstatě jde o GH Brown Irish Twist s kapkou přidané aromatizace.

  Řez: Takový, jaký si ho uděláte. 8^) Mně se osvědčila pomalá a pečlivá příprava. Pokrájet tabák na milimetrová kolečka, překrájet dvakrát napříč, aby vznikly čtvrtinky a ty pak pečlivě rozmotat až do posledního vlákénka. Příprava mi trvá třeba deset minut, ale tabák se za to odvděčí zcela bezproblémovým hořením. Zkušenější kuřáci nemusí být tak pečliví, ne zcela rozmotaný tabák pak bude trochu hůře hořet, ale kouř bude o to chladnější.

  Vůně za studena je příjemná, neutrální. Po zapálení se lehce projeví aromatizace, ale skutečně jen tak homeopaticky, rozhodně se nejedná o aromatik. Kapička třtinového rumu jen lehce ovoní počátek kouření, pak se chuť i vůně změní spíše na doutníkový charakter.

  Hoření závisí na řezu, jaký si kuřák pro tento tabák zvolil. Pro mne to nebylo tak bezproblémové, jak píše o recenzi výše basa333, ale až mi toho hubou projde tolik co basovi, tak možná budu psát jinak. 8^)

  Síla: tabák bych označil za velmi silný. Dokonce - a v tom se s basou také rozcházím - mi přijde silnější než Black Irish Twist (což je v podstatě něco jako Black XX) a pokud si dám tohoto tabáku větší kotlík, tak v druhé polovině kotlíku už vím, zač je toho loket. Teda zač je toho kotel. No prostě div to se mnou nešvihne o zem. Určitě to není nic pro naprosté začátečníky, vyhovovat to ale bude zkušeným kuřákům nebo milovníkům doutníků, kteří ocení plnou a hutnou doutníkovou chuť.

  Problémy: Pokud máte psa, tak pozor, abyste lano nevyhodili spolu s jeho "produkty", vypadá to stejně. Problémem může být pro někoho hoření, ale dá se to ukočírovat. Tabák je to silný, ale velmi jemný - síla je v nikotinu, nikoli v chuti. Sweet Rum Twist absolutně neštípe na jazyku, chutná velmi lahodně.
  Známka: 1
  Síla: Velmi silný
  Chuť: Středně výrazná
  Aromatizace: Přírodní
  Aroma v místnosti: Středně výrazné
  Vůně pro nekuřáky: Neutrál

  BATRACHOS 16.07.'08 16:19:10 
  Máte-li chuť na kvalitní doutník a přitom nemáte slabost pro kubánské, ale spíš brazilské krásky, pak je na místě se zastavit u tohoto klenotu již tak dosti noblesní firmy Gawith&Hoggarth. A pokud se navíc nechcete vzdát výhod, jaké oproti doutníkům nabízí poctivě kouřená fajfka, nemáte v podstatě na vybranou: tuhle kreolku musíte poznat přímo intimně!

  Kvalitě, zpracování, i kuřáckým vlastnostem tohoto tabáku se totiž sotva co vyrovná: Drží velmi dlouho ideální vlhkost, dobře se krájí, nemočkuje, nehicuje, neškrábe ani neštípe, podle mne se při přiměřeném (nijak pečlivém) nakrájení i dobře zapaluje a dokuřuje. Nejuxusnější zboží jak tělem, tak duší (a ta je rafinovaně hříšná!)

  Chuť je typicky doutníková, ale decentní, pomalu se rozvíjející ... tedy sice od počátku stejná, ale postupně sílící, není to onen macho-raketový start jako u doutníků. Milostnou předehru tato milenka zkrátka neodbývá. Aromatisace rumem je skutečně spíš vzpomínkou na nějaké zbylé astrální vibrace po přeloňském silvestru, než reálná příchuť. Asi jako když letmo míjíte krásku a máte TEN pocit... Nicméně zajímavě obohacuje už tak úžasný základní tón a umožňuje tak kuřákovi přistoupit na nestoudné objevitelské hrátky, které (naštěstí) neberou konce.

  Pro tuhle osudovou rumovou vílu mne asi před rokem "zlanařil" basa a musím říci, že bez ohledu na to, že se rekrutuje z řad jeho oblíbených "dívek s povolením zabíjet", tady dělám výjimku a s oblibou to riskuji. Stojí to za to!
  Známka: 1
  Síla: Velmi silný
  Chuť: Lehká
  Aromatizace: Přírodní
  Aroma v místnosti: Málo výrazné
  Vůně pro nekuřáky: Neutrál

  Swede 18.10.'09 07:48:13 
  Ze všech dark-fired tabáků můj nejméně oblíbený. Nechápu to slovo Sweet v jeho názvu. Ostatní tabáky této kategorie jsou opravdu sladké, ale SRT nejmíň ze všech. Naopak jako jediný rozumím slovu Rum v jeho jménu. Ta chuť ve mě vzbuzuje asociace na voňavý grog, do nějž někdo zapoměl dát cukr. Hořký a trpký. Silou taky na své bratříčky od GH a bratrance od SG nemá. Neznámkuji. Známka: Neznámkováno
  Síla: Velmi silný
  Chuť: Výrazná
  Aromatizace: Přírodní
  Aroma v místnosti: Středně výrazné
  Vůně pro nekuřáky: Neutrál

  Ucho 1.02.'12 14:56:08 
  Můj třetí oblíbený GH tabák. Otevřel jsem ho jako třetí v pořadí. Hnědá lana jsou delikátní svou chutí, ale odrazovala mne zkušenost s B4 od SG, které mi velmi chutnalo , ale měl jsem opravdu nehořlavou várku, proto jsem SRT otevřel až jako třetí v pořadí. Jedním slovem nádhera! Lano je kožovité, jemné a měkké. Když jsem ho poprvé zakrojil, tak se mi normálně začaly sbíhat sliny. Voní sladce, přírodně a je patrná decentí rumová aromatizace. V řezu vypadá tabák šťavnatě. Díky tomu, jak je lano měkké, se mi nedaří krájet tak tence jako třeba tuhý BXX, ale není to ani třeba. Tabák se poté lehce drolí. Připravenou dávku nechávám pár minut odpočinout na vzduchu (než si uvařím kafe) a lehce naplním do dýmky. Tento tabák, byť má v názvu popsané aroma, mi připadá nejpřírodnější chuti z trojice DP, DBE, SRT. Rumové aroma tam je, ale rychle slábne a nejvíc mi tento tabák vzdáleně připomíná doutník. Cítím lehké hořko-sladké tóny po celou dobu kouření. Z výše uvedené trojice GH je tento tabák nejdelikátnější chuti. Nedokážu říct, který z nich je nejsilnější, který je nejlepší. Všechny tři jsou silné, skvělé a je dobré je přechovávat v množsví větším, než malém. Jenom doplním, že poté co jsem ochutnal tyto tradiční anglické skvosty a vynikající latakie a čisté virginie z produkce konkurnční značky SG, nerozumím zcela nabídce dýmkového vońavého sena, které je nabízeno po kilech v českých "trafikách". Známka: 1
  Síla: Silný
  Chuť: Středně výrazná
  Aromatizace: Přírodní
  Aroma v místnosti: Středně výrazné
  Vůně pro nekuřáky: Neutrál

  krpa 28.06.'13 09:12:35 
  Jedná se o tmavé, téměř palec tlusté lano, které je měkké a poddajné. Poměrně dobře se krájí a úžasně voní po rumu. Chuť je ale přírodní, doutníková a decentně se snoubí s rumovou aromatizací, jenž se postupem kouření vytrácí. Tabák je to bezesporu silný, ale z menších či střednách kotlíků se dá kouřit bez problémů. Tento úžasný tabák si mě zcela podmanil a vyhradil jsem čistě pro něj jednu ze svých nejhezčích dýmek. A jelikož se k nám dováží, vypadá to na lásku na celý život. Známka: 1
  Síla: Silný
  Chuť: Výrazná
  Aromatizace: Přírodní
  Aroma v místnosti: Středně výrazné
  Vůně pro nekuřáky: Neutrál

  Ministerstvo zdravotnictví varuje:
  Kouření škodí Vám i lidem ve Vašem okolí


  « Zpět